Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
27 lipca 2017
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Greenco – innowacyjna koncepcja umożliwiająca pracę w otoczeniu zieleni

Portal Exspace.pl zawodowo zajmuje się min. przeglądaniem i analizą projektów studentów oraz absolwentów więc wiemy, że pokazać udokumentowany dorobek projektowy jest niezwykle trudno. Absolwenci mają zazwyczaj cienkie portfolio. Aneta Laska jest wyjątkiem. Na koncie projektantki, tegorocznej absolwentki studiów magisterskich na kierunku 'Wzornictwo' Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, są dziesiątki zrealizowanych projektów jeszcze w trakcie studiów.

Z projektantką pierwszy raz spotkaliśmy się w grudniu 2014 roku, przy okazji StandOUT. CEDE 2014 - konkursu na stoiska, które poprawiają standardy architektury i wzornictwa w branży wystawienniczej, organizowanego od roku 2012 przez portal Exspace.pl. Zaprojektowne przez zespół: Dariusz Donhefner i Anetę Laska stoisko firmy 3M ESPE otrzymało prestiżowe Wyróżnienie Honorowe. Rozmowę, którą przeprowadziliśmy z projektantką - wtedy jeszcze studentką kierunku 'Digital Design' na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznegow Krakowie - możecie przeczytać tutaj

Aneta Laska w czerwcu br. obroniła Dyplom na kierunku 'Wzornictwo' Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Promotorką pracy dyplomowej była Pani dr Monika Natkaniec-Papp.

Poznajcie... Greenco - projekt otwartej przestrzeni coworkingowej.

Opis projektu Greenco - Aneta Laska

W odpowiedzi na rosnące potrzeby współczesnego pracownika zdalnego powstał projekt Greenco – koncepcja strefy coworkingowej umiejscowionej w otwartej przestrzeni, na przykład na terenie parku miejskiego. Głównym założeniem jest możliwość pracy blisko natury, na świeżym powietrzu, z dostępem do niezbędnych sprzętów biurowych, w miejscu niekojarzonym z pracą przy komputerze. Projekt składa się z części zewnętrznej, którą stanowią stacje robocze na wolnym powietrzu i w przeszklonej tubie, a także segmentu wbudowanego w ziemię, tworzącego zaplecze higieniczno-sanitarne. Powierzchnię użytkową zamyka dach, który może być miejscem pracy, odpoczynku lub obserwacji.

Podstawę zewnętrznej części budynku tworzy zadaszony podest, na którym znajdują się formy nawiązujące kształtem do taśmy, ułożone na planie okręgów. Zróżnicowane szerokości i wysokości wstęgi pozwalają dostosować poszczególne jej części do wymagań użytkownika i zmobilizować go do kreatywnego korzystania z przestrzeni. Elementy o różnych wysokościach mogą pełnić wielorakie funkcje, w jednym przypadku będąc blatem roboczym, w innym siedziskiem lub huśtawką. Zmienna szerokość struktury, w zależności od potrzeby, umożliwia pracę indywidualną lub grupową, a w niższych partiach miejsce do odpoczynku w pozycji siedzącej i leżącej. Centralnym punktem formy jest przeszklona tuba, ze świetlikiem w dachu, w której znajdują się stanowiska pracy. Zastosowane rozwiązanie umożliwia korzystanie z budynku w różnych warunkach atmosferycznych, zapewniając w zależności od pory roku, ogrzewanie lub klimatyzację, a także nieustanne poczucie bliskości natury.

Nad podestem góruje porośnięty roślinnością dach, połączony z ziemią, dzięki czemu  można na niego wejść. Na części pokrycia znajdują się schody, które oprócz standardowego zastosowania pełnią również funkcję siedzisk. Wewnątrz dachu umieszczono 2 świetliki, dające wgląd na to, co dzieje się na poziomie zero.

Wewnątrz budynku znajdują się toalety, aneks kuchenny, część biurowa z niezbędnym sprzętem, a także pomieszczenia techniczno-magazynowe.  Przestrzeń dostosowana jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych i zaopatrzona w udogodnienia, takie jak: podjazd, podnośnik czy odpowiednio wyposażona toaleta.

Greenco to koncepcja oparta na bliskości natury i harmonijnym balansie pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Jest to miejsce, które pozwala pracować i odpoczywać w kreatywny sposób, w otoczeniu zieleni i środowiska naturalnego. To także próba zdefiniowania nowoczesnego miejsca pracy, które dla wielu osób, od dawna, wykracza poza biurko w szklanym biurowcu.

Końcowa wersja projektu logo "Greenco"

Źródło: Aneta Laska
Wizualizacje: Aneta Laska

-----------

Info – Aneta Laska

Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Architektura Wnętrz i studiów magisterskich na kierunku Wzornictwo Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Umiejętnie łączy pasje ze zdobytą wiedzą, tworząc projekty odpowiadające na potrzeby współczesnego użytkownika. W jej portfolio znajdują się projekty wnętrz, elementy reklamowe, stoiska targowe, a także obiekty przestrzeni publicznej. Laureatka wielu prestiżowych wyróżnień za projekty wystawiennicze.

Poniżej jeden z bardziej utytułowanych projektów wystawienniczych. Stoisko Wajnert Meble zrealizowane na targach Meble Polska 2017 w Poznaniu to Laureat konkursu Acanthus Aureus i Laureat II. Miejsca w StandOUT. Meble Polska 2017.

Więcej informacji: anetalaska.wordpress.com

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.