Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
14 lipca 2017
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Design ożywiony - Patyna i Grupa Warszawa łączą siły, wprowadzając design do przestrzeni publicznej

Patyna, pierwszy polski internetowy marketplace z wyjątkowymi przedmiotami  vintage i Grupa Warszawa, tworząca takie miejsca jak Warszawa Powiśle, Syreni Śpiew czy Stacja Mercedes postanowili połączyć siły i w “Białej” na Saskiej Kępie otworzyli czasową galerię vintage, ukazującą dorobek wzornictwa XX wieku.

Dlaczego vintage?

Przedmioty powstałe w XX wieku, przede wszystkim w okresie powojennym,  zyskują na znaczeniu: nie tylko symbolicznym, historycznym ale i materialnym. Wiedzą o tym doskonale kolekcjonerzy poszukujący wyjątkowych, rzadkich obiektów.

- Potrzeby bycia unikalnym i wyróżnienia są ważnymi elementami kolekcjonowania. Wiedzą to osoby, które opierają na tym również swój biznes. Zdobywanie obiektów powojennych jest swego rodzaju prawidłowością. 60 lat i dany przedmiot znowu jest „hot” – podkreślam ten mechanizm przy wielu okazjach. Zachwycamy się rzeczami sprzed lat, a nasze wnuki docenią zapewne to, co jest projektowane obecnie masowo, a co my uznajemy za mało atrakcyjne. Za jakiś czas będzie śmieszne, kiczowate, następnie sentymentalne, a potem po prostu piękne - komentuje Emilia Obrzut z Patyna.pl

Kieliszki, proj. Zbigniew Horbowy – lata 60., Kwietnik żyłkowy z lat 60., Stolik kawowy z lat 60
Fot.: PION

Twórcy Grupa Warszawa przekonują, że doceniają działa designu vintage, ich niepowtarzalność, unikalność i historie. - Popatrz na krzesła w „Białej” – mają około 40 lat. Dzisiaj wiem, że przy tworzeniu tego miejsca wybór mebli z tej epoki był najlepszą decyzją. Oczywiście, że mogliśmy wybrać nową kolekcję z katalogu – nawet wybitnego projektanta – jednak tego beżowego, kawowego fotela, którego twórcy nie udało nam się ustalić, nie może mieć już nikt. Zakupiliśmy ostatnie sztuki z Patyny. I to jest wspaniałe! - mówi Bartek Kraciuk z Grupy Warszawa.

Skąd pomysł na połączenie showroomu vintage i cocktail baru w sercu Saskiej Kępy?

Twórcy Patyny i Grupy Warszawa cechuje  podobne postrzeganie out designu. Z pietyzmem odnoszą się do tworzenia atmosfery poprzez design i architekturę. Zainspirowani historią modernistycznej willi na Saskiej Kępie, w której znajduje się out “Biała”, postanowili stworzyć w niej  galerię-showroom, wprowadzając klimat, który goście chcą chłonąć i przenosić out do swoich mieszkań i miejsc pracy.


Fot.: PION // „Biała”

- To jest ciągłe przekraczanie granic. Chcemy przekazać cały szereg uczuć związanych z przebywaniem, kreować atmosferę, która inspiruje i uczy. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie więcej przedmiotów kupowanych świadomie, by cieszyły nie tylko swoją wygodą, ale też doświadczeniem z posiadania czegoś unikalnego, z wysiłku włożonego w skomponowanie własnej przestrzeni. I tutaj wracamy do kokonizacji. Chcemy tworzyć jej zalążek, który później będzie przenoszony na inne poziomy prywatności naszych gości: czy to na ich biurko, czy też cały dom - komentuje Norbert Redkie z Grupy Warszawa.

Co dalej?

Patyna i Grupa Warszawa połączyli historię z nowoczesnością i sztukę z biznesem po to, aby wprowadzić piękno do codzienności, ożywić design i sprawić, aby stał się bliższy nam wszystkim. To ich pierwsze wspólne kroki ku zmianom postrzegania wzornictwa, jakie będą kolejne? O tym przekonamy się już wkrótce…


Komplet 6 szklanek, lata 70., Komplet 6 szklanek, Lucyna Pijaczewska, lata 70; Popielnica porcelanowa PLL LOT, Karolina // Fot.: PION

Cytaty pochodzą z wywiadu Julii Cieszko z Emilią Obrzut z Patyna.pl oraz założycielami Grupy Warszawa. Dostępny jest on w całości w najnowszym magazynie DesignAlive.

Fotografie: PION

 ----

Patyna to pierwszy i największy marketplace poświęcony przedmiotom vintage, skupiający butiki, kolekcjonerów i entuzjastów pięknych przedmiotów. Oprócz bycia narzędziem typowo sprzedażowym, Patyna popularyzuje edukację w zakresie wzornictwa sprzed lat i ideę wykorzystywania go we współczesnych wnętrzach. To również platforma zrzeszająca i aktywizująca społeczność fanów vintage poprzez autorskie projekty, takie jak magazyn online, selekcje eksperckie, dedykowane sesję zdjęciowe itp.

Grupa Warszawa to firma stworzona z pasji do rzeczy pięknych. Jej twórcy chcą podkreślać dawne polskie tradycje i mieć wpływ na te współczesne. Ich misją jest zmiana świadomości ludzi oraz przestrzeni w jakiej funkcjonujemy. Przesuwają granicę tak aby goście i klienci poznawali za każdym razem coś nowego. Twórcy Grupy Warszawa chcą aby każdy mógł cieszyć się chwilą przy wykorzystaniu wszystkich swoich zmysłów.

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.