Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
28 lipca 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Instalacja ‘Labyrinth of plastic waste’ Luzinterruptus zachwyca Madryt

Luzinterruptus, hiszpański duet aktywistów, który zajmuje się interwencjami w przestrzeni publicznej, zaproszony został do udziału w obchodach 400 - lecia Plaza Mayor. W tak niepowtarzalnym otoczeniu - Plaza Mayor jest jednym z najbardziej znanych placów w Madrycie - artyści postanowili przygotować coś wyjątkowego. Zdecydowali się na instalację angażującą mieszkańców miasta. Postanowi zbudować labirynt, ‘Labyrinth of plastic waste’. Podobny do tego, który w roku 2014 zainstalowali w czasie Katowice Street Art Festival, o którym więcej piszemy tutaj. Z tą różnicą, że madrycki labirynt jest znacznie większy, bardziej klaustrofobiczny i zbudowane z butelek, które były spożywane na placu w ciągu miesiąca.   

Obecnie plastikowe śmieci dryfują we wszystkich morzach i oceanach Ziemi. Z 7 mld ton plastikowych odpadków wyprodukowanych na świecie od roku 1960, przetworzono zaledwie 9 proc., 12 proc - spalono, a 79 proc. trafiło na wysypiska śmieci i do środowiska (dane z 2105 roku).

Celem instalacji  ‘Labyrinth of plastic waste’ jest to, aby ludzie zdawali sobie sprawę z ilości plastikowych odpadów, które tworzone są w ich codziennym życiu. Szczególnie, że jest ich znacznie więcej niż można przypuszczać. W krajach bardziej rozwiniętych zostają one łatwo poddawane recyklingowi, ale w zdecydowanej większości, pozostaną na wysypiskach przez wieki, bez możliwości przetworzenia. Mając na uwadze ten fakt najważniejsze było to, żeby labirynt nie wyglądał przyjaźnie. Wręcz przeciwnie zamiarem projektantów było sprawienie, by publiczność poczuła dyskomfort podczas wchodzenia do niego.

W tym celu Luzinterruptus zbudował strukturę o skomplikowanej ścieżce i wąskich przejściach, które zmuszają turystów do ciągłego obracania się powodując poczucie dezorientacji i pewien niepokój po kilku sekundach, ponieważ nie można odgadnąć gdzie jest wyjście. We wnętrzu ‘Labyrinth of plastic waste’ nie ma punktów odniesienia, a ciepło i zapach plastiku zdecydowanie wpływają na doświadczenie opresyjne.

 ‘Labyrinth of plastic waste’ zbudowany wokół posągu króla Filipa III ma powierzchnię 300 m2. Korytarze labiryntowe mają długość 170 metrów długości i otoczone są trzy-metrowymi ścianami. Ścianami zbudowanymi z 15 000 butelek umieszczonych w torbach foliowych. Do budowy projektu użyte zostały elementy rusztowania -  nadające całości kształtu labiryntu z korytarzami, które pozwalają ludziom wejść i spacerować.

Wielu ludzi przeszło przez labirynt, który był otwarty dzień i noc przez 4 dni. Temperatura powyżej 40ºC pomogła w misji tworzenia stresu, który miał się pojawić w przeciwieństwie do magii szkliw i jasnych kolorowych odbić światła przefiltrowanego przez butelki.

Aby zebrać plastikowy materiał, projektanci instalacji  zaprosiliśmy okolicznych mieszkańców do oddania wszystkich plastikowych butelek, które konsumowali w dni poprzedzające budowę sztuki. Aby je zebrać, umieścili dwa kontenery na placu, a także skontaktowali się z Asociación de Comerciantes de la Plaza Mayor.

Projektanci poprosiliśmy również o pomoc w szpitalach, uniwersytetach, instytucjach, firmach gastronomicznych, firmach pakujących i innych firmach. W ciągu miesiąca otrzymali wszystkie butelki zużyte w ich lokalach. W ten sposób zebrali 15 000 plastikowych butelek.

„Musimy stwierdzić, że nie udało się uzyskać plastikowych butelek z oficjalnych usług recyklingowych w mieście. Niestety, tutaj nie ma recyklingu PET osobno, jest on mieszany z różnego rodzaju pojemnikami, które sprawiają, że wybór butelek staje się niemożliwy. Ponadto instytucje, które regulują i kontrolują ten rodzaj materiału nie spełniają oczekiwań. To co w rzeczywistości zobaczyliśmy, to fakt, że branża zbierająca śmieci przynosi ogromne korzyści wielu firmom, które zarządzają nimi i handlują nimi. Mamy nadzieję, że wkrótce nastąpią zmiany, a usługi komunalne zaczną rozważyć możliwość selektywnego zbierania tych materiałów, ponieważ istnieje wiele innowacyjnych sposobów ich wykorzystania. Z obecnym wadliwym, przestarzałym systemem misja ta wydaje się niemożliwa." - mówią projektanci z Luzinterruptus.

[VIDEO] Inside the Labyrith of Plastic Waste/Laberinto de residuos plásticos. Madryt 2017

Źródło: Luzinterruptus / www.luzinterruptus.com
photos: lola martínez

Labyrint of plastic waste
Miejsce: Plaza Mayor, Madryt Hiszpania
Design: Luzinterruptus
Photos: Lola Martínez

 ------------------------------

Luzinterruptus to hiszpański duet aktywistów, który zajmuje się interwencjami w przestrzeni publicznej. Ich instalacje zazwyczaj wykorzystują światło jako główny surowiec i narzędzie pracy. Członkowie zespołu wywodzą się z różnych dyscyplin – sztuki oraz fotografii, a działają na ich pograniczu. Zaczęli tworzyć na ulicach Madrytu pod koniec 2008 roku, mając prosty pomysł, aby skoncentrować uwagę ludzi na problemy, które możemy znaleźć w mieście, które wydają się być niezauważane przez władzę i obywateli, robiąc to przy pomocy światła właśnie. Krótkotrwałe i ulotne w czasie projekty o widowiskowej formie, stanowią jednocześnie komentarz do aktualnych wydarzeń politycznych, jak również do kultury globalnej.

Luzinterruptus nie chcą tylko upiększać – podświetlają anonimowe miejsca, które wydają im się wyjątkowe, którym warto im nadać niezwykłą wartość artystyczną. Światła, składające się ich instalacje są przeznaczone dla ludzi, dlatego zazwyczaj są naturalnie zabierane przez mieszkańców. Ich projekty tworzone są z materiałów najbardziej powszechnych, takich jak: plastikowe torby, opakowania czy turystyczne gadżety.

więcej: www.luzinterruptus.com

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.