Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
25 lipca 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Spotkanie słońca i wody w podziemnym zbiorniku wodnym w Kopenhadze. The Cisterns x Sambuichi

‘‘The Water’’ fascynująca i unikalna instalacja odwracająca relacje między naturą a sztuką

Instalacja ‘‘The Water’’ zaprojektowana przez Hiroshi Sambuichi przynosi naturę do byłego wodnego zbiornika podziemnego w Kopenhadze. Monumentalne hale znane jako Cisternerne, zostały przekształcone w podziemny krajobraz, który jest pierwszą ważną wystawą Sambuichi'ego poza Japonią. Pojmowana jako "podróż przez podziemne morze światła i ciemności" instalacja została szczegółowo udokumentowana przez duńskiego fotografa Rasmus’a Hjortshøj’a. Wystawa jest częścią oficjalnych uroczystości z okazji 150. rocznicy stosunków dyplomatycznych między Danią a Japonią.

Instalacje odwracająca relacje między naturą a sztuką:

"To było niemal magiczne spotkanie, kiedy zaprosiliśmy Sambuichi’ego w 2015 roku, aby zobaczył The Cisterns " - mówi dyrektor Muzeum Frederiksberg, Astrid la Cour - "Różne właściwości podziemnej jaskini, które można uznać za problematyczne - ciągły przepływ wody, wyjątkowo wysoki poziom wilgotności, 17 sekund echa i brak światła dziennego - były dla japońskiego architekta najlepszym punktem wyjścia dla projektu. Od razu zrozumiał wyjątkowy charakter tego miejsca.”

The Cisterns to dawny zapomniany podziemny zbiornik, który zapewniał dopływ wody pitnej do duńskiej stolicy. Eksploatacja rozpoczęła się w 1856 r.. Obiekt przestały pełnić swoją funkcję jako zbiornik wody pitnej w roku 1933, a wreszcie zostały odsączone w 1981 r. W 1996 r., w związku z statusem Kopenhagi jako Europejskiego Miastea Kultury - i dzięki wspólnej inicjatywie między miasta Frederiksberg i właściciela galerii Max Seidenfaden, który od 2001 do 2013 roku prowadził The Cisterns jako muzeum sztuki nowoczesnej - podziemny zbiornik wodny zaczął być wykorzystany jako przestrzeń wystawiennicza.

'The Water' Sambuichi x Cisternerne by Hiroshi Sambuichi, image © rasmus hjortshøj – COAST

'The Water' Sambuichi x Cisternerne by Hiroshi Sambuichi, image © Photo Jens Markus Lindhe

'The Water' Sambuichi x Cisternerne by Hiroshi Sambuichi, image © Photo Jens Markus Lindhe

Przy projektowaniu instalacji Sambuichi po raz pierwszy od 150 lat ponownie otworzył ziemię nad zbiornikiem, pozwalając słońcu i wodzie spotykać się w spokojnym uścisku. Dostęp do 120-metrowego korytarza sprawia, że ​światło podróżuje przez mroczne wnętrza podziemnych korytarzy, łącząc turystów z konkretnymi walorami tego miejsca. Kilka luster odzwierciedla światło przez przestrzeń, podczas gdy aparat obscura przedstawia obraz Pałacu Frederiksberg na ścianach cystern jako przypomnienie o szerszym kontekście tego miejsca.

"Dla mnie istotna jest relacja między wodą, słońcem i roślinami. A ponieważ mamy słońce i wodę, Cisternerne mają wyraz idealny dla mnie” – mówi Hiroshi Sambuichi.

'The Water' Sambuichi x Cisternerne by Hiroshi Sambuichi, image © rasmus hjortshøj – COAST

'The Water' Sambuichi x Cisternerne by Hiroshi Sambuichi, image © rasmus hjortshøj – COAST

Godziny otwarcia Instalacji różnią się w zależności od długości dnia. Zimą ”The Water” zamykana jest o godzinie 15:00 - gdy zachodzi słońce, podczas gdy w miesiącach letnich Cisternerne pozostają otwarte do godziny 20:00. Instalacje można oglądać w Kopenhadze do 2 lutego 2018 roku.

Równolegle do „The water” Sambuichi zbudował również instalację Itsukushima, zlokalizowanąną na wyspie Miyajima.

-------------

The Cisterns x Sambuichi
21 marca 2017 – 2 jutego 2018
Frederiksberg, Denmark
image © rasmus hjortshøj – COAST

Więcej informacji o ”The Water” tutaj

 -------------

Hiroshi Sambuichi (ur. 1968) założył Sambuichi Architects w 2001 roku. Na początku swojej kariery Sambuichi zyskał międzynarodowe uznanie i stał się jednym z najlepszych eksperymentatorów zrównoważonej architekturze. Jego projekty oparte są zarówno na intuicji jak i naukowych badaniach, a jego architektura osiąga rzadką równowagę pomiędzy poetyką a nauką. Sambuichi jest Profesorem Honorowym The Royal Danish Academy of Fine Arts, School of Architecture. Na początku roku 2017 otrzymał prestiżową nagrodę Wallpaper * Design Award za najlepszą budowlę publiczną dla Naoshima Hall.Wcześniejsze prace Sambuichi to min.: Obserwatorium Rokko-Shidare Rokko-Shidare w Kobe i Inujima Seirensho Art Museum w Okayama w Japonii.

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.