Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
10 lutego 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Ai Weiwai przekształca historyczne wnętrze domu towarowego Le Bon Marché w eksperymentalną instalacje

Ai Weiwei wykorzystał tradycyjne chińskie techniki latawców do tworzenia mitologicznych postaci i stworzeń dla dekoracji okien, atriów i galerii historycznego wnętrza paryskiego domu towarowego Le Bon Marché. Instalacje można było podziwiać w dniach 16 - 20 lutego 2016r.

Tytuł instalacji kontrowersyjnego artysty z Pekinu „Er Xi” oznacza "Zabawę dla dziecka". "Er Xi" nawiązuje do 'Shan Hai Jing' znanago również jako 'Classic of Mountains and Seas' - zbioru epickich opowieści i popularnych legend, które sięgają czasów chińskiej starożytności, opowiadanej przez dzieci od ponad 2000 lat.

Wystawa dzieli się na trzy obszary: wystawy okienne, atrium i galerię. Dziesięć sklepowych witrynach Le Bon Marché to preludium do widowiska, które dzieje się we wnętrzu. Odwiedzający mogą się zbliżyć do olbrzymiego smoka, który ma architektoniczną i wymiarową jakość korelującą z wewnętrznymi kolumnami galerii. A w sklepach czekają na nich trójwymiarowe chimery, ryby i inne stworzenia podwieszane do sufitu szeregiem lin.

er-xi-exhibition-ai-weiwei-le-bon-marche-designboom-05

Ai Weiwei, „Er Xi” Le Bon Marché Paryż, duże stwory zawieszone z sufitu można oglądać z wielu punktów widzenia, photo © Gabriel De La Chapelle

 

Ai Weiwei, „Er Xi” Le Bon Marché Paryż, duże stwory zawieszone z sufitu można oglądać z wielu punktów widzenia, photo © Say Who

Ai współpracując z zespołem rzemieślników z prowincji Shandong, stworzył mitoliczne rzeźby, wykorzystując starożytną technikę tradycyjnych latawców, która łączy elastyczność bambusa i lekkiego jedwabiu. Wewnątrz bambusowych struktur znajdują się światła, które sprawiają, że kształty nabierają dramatyzmu.

"Ta wystawa przemawia do naszego wewnętrznego dziecka" - powiedział Ai - "Wprowadzenie jej do fantastycznej przestrzeni handlowej pobudza wyobraźnię klientów, odwiedzających i przechodniów. Wszyscy razem prowadzimy równoległe życie w tym innym świecie marzeń, fantazji i lęków. Musimy nauczyć się współistnieć z nimi, ponieważ są integralną częścią naszej ludzkości. Dzieci wiedzą, jak to zrobić w sposób naturalny. Dorośli potrzebują inspiracji i przypomnienia.

Ai Weiwei, „Er Xi” Le Bon Marché Paryż, duże stwory zawieszone z sufitu można oglądać z wielu punktów widzenia, photo © Say Who

Ai Weiwei, „Er Xi” Le Bon Marché Paryż, duże stwory zawieszone z sufitu można oglądać z wielu punktów widzenia, photo © Gabriel De La Chapelle

Ai Weiwei, „Er Xi” Le Bon Marché Paryż, okno wystawowe, photo © Gabriel De La Chapelle

er-xi-exhibition-ai-weiwei-le-bon-marche-designboom-01

Ai Weiwei, „Er Xi” Le Bon Marché Paryż, okno wystawowe, photo © Gabriel De La Chapelle

er-xi-exhibition-ai-weiwei-le-bon-marche-designboom-04

 

--------------------

Ai Weiwei znany jest na świecie z takich realizacji jak Gigantyczne instalacje z rowerów czy 2012 Serpentine Gallery Pavilion z Herzog & de Meuron.

Ai Weiwei (1957) uważany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych chińskich artystów. Ai Weiwei, syn wybitnego prześladowanego poety Ai Qinga, zasłynął na świecie jako autor rzeźb, instalacji i filmów wideo, architekt, wydawca książek oraz autor zamkniętego przez władze popularnego bloga. Jest w tej chwili jednym z najbardziej znanych w świecie aktywistów walczących na rzecz powstania w Chinach społeczeństwa obywatelskiego. 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.