Reklama

wszystkie artykuły z działu >> STYL ŻYCIA
27 sierpnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> STYL ŻYCIA

NASA i University of Arizona tworzą prototyp kosmicznej szklarni

Grupa naukowców z University of Arizona, we współpracy z naukowcami NASA, stworzyła innowacyjną nadmuchiwaną szklarnie, która ma na celu zapewnienie pożywienia astronautom na innych planetach. Projekt nazwany: Prototype Lunar / Mars Greenhouse umożliwiałby astronautom na misjach w kosmosie dostęp do zdrowych, świeżych produktów spożywczych przez cały rok.

Szklarnia jest wykonana z nadmuchiwanego materiału i pełni rolę zamkniętej pętli, zintegrowanej z systemami wspomagania życia astronauty. Dwutlenek węgla uwolniony przez astronautów służy do podtrzymywania roślin, które przekształcają je w tlen.

(2009) L. Patterson demonstruje chłodzenie płaszcza wodnego lampy HPS w Lunar Greenhouse / photo University of Arizona

Woda, na której rosną rośliny będzie dostarczana z wewnątrz lub zebrana na miejscu, w zależności od tego, czy w pobliżu znajduje się lód lub woda płynna. Taka woda będzie utleniana i wzbogacana solami ze składnikami odżywczymi stymulującymi wzrost roślin.

(2009) Lunar Greenhouse wypełniony roślinami / photo University of Arizona

Cały proces ma na celu naśladowanie warunków jakie są na ziemi, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Nadal trwają badania nad określeniem, które rośliny, nasiona i inne materiały byłyby najbardziej odpowiednie do użycia na Księżycu lub na Marsie.

(2009) Konstrukcja Lunar Greenhouse / photo University of Arizona

Rośliny musiałyby być chronione przed ciężkim promieniowaniem kosmicznym na planecie bez atmosfery ochronnej Ziemi, więc szklarnie mogłyby być pochowane pod ziemią w celu ochrony, a rośliny byłyby zasilane przez specjalne oświetlenie, a nie przez naturalne światło słoneczne. Naukowcy odnieśli sukces zarówno z oświetleniem LED jak i koncentratorami światła, które wykorzystują wiązki światłowodowe, aby przesyłać naturalne światło słoneczne.

(2010) M.Kacira i G.Boscheri w trakcie pracy przy Lunar Greenhouse / photo University of Arizona

Chociaż aktualne eksperymenty ze szklarnią odbywają się na Ziemi, astronauci eksperymentowali już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z praktycznymi wyzwaniami rosnącej żywności w kosmosie. System wzrostu roślin wegetariańskich NASA był pierwszym eksperymentem na rzecz wzrostu świeżej żywności na terenie USA w 2014 r.

Więcej o Prototype Lunar Greenhouse

źródło: inhabitat; University of Arizona www.ag.arizona.edu/lunargreenhouse

photos: University of Arizona www.ag.arizona.edu/lunargreenhouse 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.