Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
28 sierpnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

‘One Bucket at a Time’ / Factor Eficiencia + 5468796 Architecture

Fala z wiader na Festiwalu Architektury w Meksyku

W ramach Mextropoli 2017 (11-14.03.17) - czterodniowego festiwalu architektury w Meksyku, 5468796 Architecture, Factor Eficiencia i Studio NYL structural engineers współpracowały przy projektowaniu i tworzeniu pawilonu sztuki publicznej "One Bucket at the Time".

Na placu Central Alameda Park projektanci stworzyli falę wiader jako symbol wyzwolenia przestrzeni publicznych w metropolii. Tymczasowy pawilon o powierzchni 100,0 m² wykorzystuje wiadra po farbach jako klocki, łącząc je ze sobą za pośrednictwem rozbudowanej siatki lin. Powierzchnia działa jak olbrzymi dywan. Połączenie linami pozwala na zmianę kształtu Instalacji która może być zmieniana na wiele różnych sposobów."One Bucket at the Time" ma celu zwrócenie uwagi na wielki problem z parkowaniem samochodów. Sytuacja parkingowa w Meksyku jest bardzo zła (jest to zresztą problem większości wielkich miast na świecie). W Meksyku, gdzie liczba ludności w ostatnich latach wzrosła ponad trzykrotnie, zapotrzebowanie na miejsca parkingowe jest przytłaczające. Sytuacje tą wykorzystuje nielegalnie grupa pseudo-przedsiębiorców, którą nazwano ‘viene viene’. Często przekupiwszy policję, aby przymykała oko na ich nielegalne przedsięwzięcie, oszuścii używają dużych plastikowych wiader jako prowizorycznych pylonów do wyznaczania ‘nielegalnych’ parkingów w różnych miejscach publicznych. Następnie wynajmują te miejsca do parkowania - w przestrzeni do której nie mają prawa i grożą tym, którzy nie chcą płacić.

Projektanci wyjaśniają: "Podkreślamy i kwestionujemy ten wszechobecny proceder umożliwiając mieszkańcom Meksyku odzyskanie przestrzeni publicznej, nawet jeśli trwa to tylko przez kilka dni". Efektem końcowym jest interaktywny pawilon, który zachęca ludzi do zwiedzania instalacji, siedząc lub bawiąc się na nim.

+ Factor Eficiencia

+ 5468796 Architecture

+ Mextropoli

źródło: Factor Eficiencia; Mextropoli

Photos Jaime Navarro

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.