Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
28 sierpnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

"Zjadacz Kurzu" Kuby Bąkowskiego stanie na Placu Artystów w Kielcach

„Zjadacz Kurzu" jest projektem rzeźbiarskim Kuby Bąkowskiego w przestrzeni miejskiej Kielc. Pozornie łączy odległe sobie obszary inżynierii przemysłowej i postfuturystycznej rzeźby ze zorientowaną proekologicznie praktyką artystyczną.

Wynikiem projektu będzie zmiana urządzenia przemysłowego do oczyszczania powietrza w dzieło sztuki. "Zjadacz Kurzu" spełni postulat o użyteczności sztuki, zachowa funkcję urządzenia i przez dwa miesiące będzie oczyszczał powietrze w Kielcach.

"Zjadacz Kurzu" stanie w samym centrum miasta przy głównym trakcie komunikacji. Celem projektu jest również zainteresowanie tych, którzy ze sztuką współczesną stykają się rzadko. Maszyna rzeźba, która oczyszczać będzie powietrze, nawiązuje do historycznych uwarunkowań miasta i regionu oraz promuje wartości związane z ekologią. Kształtuje także w młodych ludziach postawę zrozumienia i szacunku do miejsca zamieszkania.Kielce i Kielecczyzna leżą na terenach Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, który jest najstarszym okręgiem górniczo-hutniczym w Polsce. Dziś wydobywa się tu wapienie, piaskowce czy kwarcyty. Przetwórstwo tych materiałów wiąże się jednak z użyciem specyficznych urządzeń segregujących materiał skalny i urządzeń odpylających hale w których przetwarza się surowiec. "Zjadacz Kurzu" stanie się rodzajem hybrydy tego historyczno-przemysłowego wątku i współczesności Kielc.

Projektowi „Zjadacz kurzu” towarzyszyć będą warsztaty twórcze. Jeden z nich skierowany jest do dzieci do lat 12, drugi do młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Warsztaty odbędą się na Placu Artystów w Kielcach. Kuba Bąkowski, autor projektu, poprowadzi pierwsze warsztaty dla obu grup wiekowych. Pozostałe z nich prowadzone będą przez zaproszonych do projektu artystów edukatorów.

Aby zapewnić uczestnikom uczucie twórczo spędzonego czasu w muzeum lub galerii, organizator warsztatów planuje także współpracę z Muzeum Narodowym w Kielcach oraz Biurem Wystaw Artystycznych.  Wernisaż projektu „Zjadacz kurzu” odbędzie się 14 września na Placu Artystów w Kielcach. Instalacja dostępna będzie do 31 października.

„Zjadacz kurzu” - to instalacja Jakuba Bąkowskiego, która na początku września stanie na Placu Artystów w Kielcach. Organizatorem przedsięwzięcia jest Tomasz Tworek, właściciel kieleckiej firmy DORBUD i mecenas sztuki. To będzie dziewiąte wydarzenie, które zorganizuje Fundacja "Nowa Przestrzeń Sztuki". - Każde było inne, w innej technice, tonacji, czy wymowie - podkreśla Tomasz Tworek.

---------------
Zjadacz kurzu” – Kuba Bąkowski / www.kubabakowski.net
Sztuka w przestrzeni publicznej
Wernisaż: 14 września 2017 r., godzina 18:00
Teremin: 15 września – 31 października 2017 r.
Miejsce: Plac Artystów, Kielce
Organizator: Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki
Partner: Miasto Kielce
Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji:

www.nowaprzestrzensztuki.pl 

www.zjadaczkurzu.org

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.