Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
29 sierpnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Botaniczny labirynt w Pradze. ‘Victoria pragensis’ by Haenke

‘Victoria pragensis’ to instalacja zaprojektowana przez czeskie studio Haenke. Turzyści i mieszkańcy Pragi mogli odwiedzać botaniczny labirynt na Václav Havel Square - składający się z prawie tysiąca roślin - w dniach od 1 do 3 sierpnia 2017 roku.

Na całym świecie jest około 400 000 gatunków roślin, z czego prawie jedna dziesiąta jest wykorzystywana do celów leczniczych. Celem Instalacji Victoria pragensis było podkreślenie cennego, a zarazem delikatnego dziedzictwa kulturowego roślin leczniczych oraz ich roli w kontekście przestrzeni publicznych i urbanistyki. Nazwa Instalacji Victoria pragensis pochodzi od Victoria amazonica - największej na świecie lilii wodnej, odkrytej po raz pierwszy w 1801 przez czeskiego botanistę Thaddausa Haenke'a, który jako pierwszy naukowiec opisał florę Ameryki Łacińskiej wśród europejskich odbiorców."Wymagania stawiane miastu stale się zmieniają, a jego mieszkańcy chcą tego doświadczyć w najczystszej formie, chcą wielowarstwowych miast, które mogą dostarczać różnego rodzaju przestrzeni, aby zaspokoić ich potrzeby. Przestrzeń, która stanowi część ich domów i mieszkań Przestrzeń, w której spędzają więcej czasu. Przestrzeń do której się przywiązują. Rośnie liczba zielonych pomieszczeń, parków miejskich czy ogrodów komunalnych: właśnie te przestrzenie tworzą mikroklimaty miejskie. Zieleń jest postrzegana jako wskaźnik jakości życia i jest często rozważana przy wyborze określonej lokalizacji w mieście. Coraz większa jest świadomość roli roślin w życiu ludzi.

Victoria pragensis jest tymczasowym krajobrazem w przestrzeni miejskiej. Składa się z blisko tysiąca roślin tworzących zielone, miękkie kontury. Są kontrastujące z sąsiadującymi z nimi budynkami Teatru Narodowego, zmieniając drastycznie wygląd praskiego Václav Havel Square. Tworzy "las roślinny" otaczający każdego gościa. Ta zielona struktura staje się rodzajem labiryntu ewoluującego z siatki kwadratowej, prowadzącej do centrum, gdzie rośliny wchłaniają je w całości.

Dominuje jedna roślina: ozdobna trawa, tworząc przejście dla roślin leczniczych, które są powszechnie stosowane w medycynie ze względu na ich specyficzne efekty. Zachęcamy użytkowników do odkrycia ich w instalacji, aby dowiedzieć się więcej o ich wyglądzie i funkcjach. Wszystkie rośliny są instalowane w sposób przypadkowy i na różnych poziomach w zależności od wysokości każdej ramy. Sama konstrukcja zapewnia pewną analogię do pni w drewnianym gałęziach z liśćmi. Cała topografia lewitacyjna opada na środek instalacji, gdzie jej poziom jest w najniższym punkcie, tworząc łąkę alegoryczną.

Autorzy Victoria pragensis pragną zachęcić publiczność do korzystania z przestrzeni publicznych, które postrzegają jako zasadniczą część naszych salonów, przestrzeni pracy i miejsc do wypoczynku” - Juráš Lasovský, architect i projektant Instalacji.

arch. Juráš Lasovský - autor instalacji ‘Victoria pragensis’

--------------

'Victoria pragensis'
Kurator i projektant:
Juráš Lasovský | Architect | Hænke
Miejsce:
National Theatre piazzetta (Václav Havel Square), Prague, Czech Republic
Termin: 1 July – 3 August 2017
Photography: Adam Křena i Jakub Nedbal
www.victoriapragensis.com

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.