Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
06 września 2017
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

SOLO HOUSE. Eksperymentalny wiejski dom w okolicach Barcelony

SOLO HOUSE to jeden z serii 6 wnętrz, które powstały na Biennale Interieur 2016

SOLO HOUSE w swoim zamyśle jest domem wiejskim w dużym nietkniętym lesie w górzystym regionie Matarraña, dwie godziny na południe od Barcelony. Dom stoi na szczycie płaskowyżu, który wychodzi z otaczającego lasu i dramatycznego krajobrazu. Biorąc pod uwagę, że sceneria jest tak imponująca, projektanci czuli, że architektura powinna być niewidoczna, a jedynie ma wydobywać naturalne walory okolicy.Prosty okrągły dach o średnicy 45 metrów podkreśla zalety płaskowyżu i jego krawędzi. Dach funkcjonuje jako schronienie i tworzy obwód zamieszkałej powierzchni. Jest podtrzymywany przez cztery rzędy ośmiu kolumn, które tworzą akordy wyrastając z okrągłej podstawy. Tylko te cztery obszary, o różnym stopniu przesłonięcia, są zamieszkane. Duże odcinki elewacji osłonowej na zewnętrznej krawędzi okręgu są mobilne, co pozwala na pełne otwarcie salonów i zapewnić intymne relacje między mieszkańcem a otaczającą przyrodą. Ponieważ tereny nie są połączone z żadnymi usługami, dom będzie całkowicie samowystarczalny. Płyty fotowoltaiczne dostarczają energii cieplnej i elektrycznej, która będzie przechowywana w zbiornikach buforowych. Woda jest wydobywana na miejscu i oczyszczana po użyciu. Każde z tych urządzeń jest rozmieszczone jako odrębna forma na dachu.

SOLO HOUSE to ćwiczenie w tworzeniu architektury tylko z przedmiotów. Jego przestrzenie są definiowane przez formy. Dach zapewnia schronienie, komfort wnętrza zapewniają specjalnie zaprojektowane meble.

W przypadku wnętrza SOLO HOUSE pokazany budynek wykonany jest z fragmentów w skali jeden-do-jednego. Różne urządzenia tworzą duchową instalację części domu jednorodzinnego, w którym meble, architektura i instalacja tworzą jedną formę.

Architekci z biura Kersten Geers David Van Severen do współpracy zaprosili projektanta wzornictwa Muller’a Van Severen, projektanta i artystę Richard’a Venlet’a i urodzonego w Kririjk artystę Pieter'a Vermeersch’a.

Pieter Vermeersch przygotowuje dla SOLO HOUSE kilka projektów przedmiotów technicznych na dachu. Zbiorniki buforowe, pojemnik na pelet i ogniwa fotowoltaiczne są traktowane jako współczesne rzeźby, w dialogu z krajobrazem otaczającym dom. Poprzez subtelne przekształcenia koloru i faktury każdej z form, Vermeersch próbuje ustanowić ograniczony zestaw przedmiotów.

Richard Venlet popycha granice współczesnych mebli, wprowadzając min. znaleziony stołek do lampy mobilnej. Wykończenie gumą lakierniczą przekształca te lampy w czarne dziury, które działają jako punkty mocowania światła, a nie światło na ciągłej powierzchni.

Muller Van Severen stworzył zestaw mebli dla SOLO HOUSE. I te siatki druciane i te zabudowane są inspirowane krzywiznami SOLO HOUSE.

SOLO HOUSE jest częścią serii 6 wnętrz, które powstały w ramach programu kuratorskiego ‘SILVER LINING - INTERIORS’ na Biennale Interieur 2016 w Kortrijk towarzyszącemu obchodom 25-cio lecia Biennale. „SILVER” nawiązuje do srebrnej edycji Biennale Interieur, a "LINING - INTERIORS" demonstruje potencjał wydarzenia, które pokazuje różne możliwości projektowania wnętrz. Seria domów wakacyjnych powstała na dużej powierzchni w Hiszpanii.

Photos: INTERIOR Solo House © Piet-Albert Goethals

Więcej informacji: interieur.be/biennale/2016 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.