Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
16 września 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Prysznic z 4000 skrzynek na owoce i warzywa. Tadashi Kawamata x Made in Cloister

Bo na rynku nie chodzi tylko o handel…

14 maja br. w Fondazione Made in Cloister, na dziedzińcu neapolitańskiego klasztoru S. Caterina w Formiello, została otwarta dla publiczności Instalacja The Shower zaprojektowana przez japońskiego artystę Tadashi Kawamata. The Shower podkreśla rolę rynku jako miejsca spotkań. Elementem konstrukcyjnym Instalacji jest pojedyncza drewniana skrzynka na owoce i warzywa, obecna na wszystkich rynkach świata.  Ten wspólny element zmultiplikowany w tysiącach egzemplarzy sprawia wrażenie prysznica. Praca składa się z czterech tysięcy drewnianych skrzynek. Kuratorem projektu był Demetrio Paparoni.
Wybór drewnianych skrzynek na owoce i warzywa - w przypadku instalacji The Shower wykonanej dla Made in Cloister - nie jest przypadkowy. Przypomina on historię obszaru przylegającego do neapolitańskiej dzielnicy Porta Capuana: był to rzeczywiście jeden z punktów dostępu do miasta i tutaj przychodziły wszystkie towary z prowincji Królestwa, które miały być dalej sprzedawane.

The Shower to wciągająca multiplanarna kaskada składająca się z czterech tysięcy skrzyń owocowych, skręcanych i opadających ze wszystkich stron wokół centralnej drewnianej konstrukcji przypominającej altankę. W zależności od kierunku nadejścia światła słonecznego, praca może wydawać się jak grota airetyczna lub przytulna, przyjemna przestrzeń w przestrzeni. Zbudowany w ciągu tygodnia z pomocą lokalnej młodzieży "Prysznic" czerpie wartość ze wspólnego, wspólnego procesu. Przerwanie barier między gatunkami, prace Kawamaty uwzględniają architekturę, projektowanie, osiągi i sposoby budowania DIY. Często poddane recyklingowi i połączone z codziennym życiem miejsc, w których powstają, ich skromne materiały są często stosunkowo krótkotrwałe, co odzwierciedla ograniczone czasowe istnienie samych prac. Metoda Kawamaty jest równie fascynująca, jak lekkość i wszechstronność jego produkcji, co w rezultacie jest nieodłącznie zabawne i destabilizujące dzieła, które potrafią przyciągnąć do różnych odbiorców, jednocześnie odzwierciedlając estetyczne i duchowe tradycje kraju pochodzenia artysty.

photo Nicolangelo Gelormini

photo Luca Artioli

photo Luca Artioli

photo Luca Artioli

Tadashi Kawamata (ur. 1953 w Japonii) jest wybitnym przedstawicielem oryginalnych trendów sztuki współczesnej. Tworzy projekty z pogranicza sztuki i architektury. Jego tymczasowe struktury przeznaczone dla konkretnego miejsca, zachęcają widzów do ponownej oceny ich otoczenia. W budowie Instalacji The Shower obok rzemieślników uczestniczyło dziewięcioro dzieci z neapolitańskiej dzielnicy Porta Capuana. Zaproszenie przedstawicieli społeczności potwierdza chęć artysty do tworzenia dynamicznych terytorium w tkankach miejskich.

W Polsce gościliśmy Tadashi Kawamata przy okazji wydarzenia REKONSTRUKCJA projektu rewitalizacji XIX-wiecznych piwnic na zewnętrznym dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. Realizację projektu Tadashi Kawamaty zainaugurowała wystawa PROJEKTY. INSTALACJE 1979 - 2002, zorganizowana w CSW w listopadzie 2001r.

------------------

Tadashi Kawamata (Japonia)
Tytuł: The Shower
14 maja – 5 sierpnia 2017
Miejsce: Klasztor S. Caterina w Formiello, Neapol

Organizator: Fondazione Made in Cloister / www.madeincloister.it
Kurator: Demetrio Paparoni

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.