wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
08 października 2018
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

'The Shower' Tadashi Kawamata - Prysznicz z 4000 drewnianych skrzynek. Bo na rynku nie chodzi tylko o handel…

Bo na rynku nie chodzi tylko o handel…

14 maja br. w Fondazione Made in Cloister, na dziedzińcu neapolitańskiego klasztoru S. Caterina w Formiello, została otwarta dla publiczności Instalacja The Shower zaprojektowana przez japońskiego artystę Tadashi Kawamata. The Shower podkreśla rolę rynku jako miejsca spotkań. Elementem konstrukcyjnym Instalacji jest pojedyncza drewniana skrzynka na owoce i warzywa, obecna na wszystkich rynkach świata.  Ten wspólny element zmultiplikowany w tysiącach egzemplarzy sprawia wrażenie prysznica. Praca składa się z czterech tysięcy drewnianych skrzynek. Kuratorem projektu był Demetrio Paparoni.
Wybór drewnianych skrzynek na owoce i warzywa - w przypadku instalacji The Shower wykonanej dla Made in Cloister - nie jest przypadkowy. Przypomina on historię obszaru przylegającego do neapolitańskiej dzielnicy Porta Capuana: był to rzeczywiście jeden z punktów dostępu do miasta i tutaj przychodziły wszystkie towary z prowincji Królestwa, które miały być dalej sprzedawane.

The Shower to wciągająca multiplanarna kaskada składająca się z czterech tysięcy skrzyń owocowych, skręcanych i opadających ze wszystkich stron wokół centralnej drewnianej konstrukcji przypominającej altankę. W zależności od kierunku nadejścia światła słonecznego, praca może wydawać się jak grota airetyczna lub przytulna, przyjemna przestrzeń w przestrzeni. Zbudowany w ciągu tygodnia z pomocą lokalnej młodzieży "Prysznic" czerpie wartość ze wspólnego, wspólnego procesu. Przerwanie barier między gatunkami, prace Kawamaty uwzględniają architekturę, projektowanie, osiągi i sposoby budowania DIY. Często poddane recyklingowi i połączone z codziennym życiem miejsc, w których powstają, ich skromne materiały są często stosunkowo krótkotrwałe, co odzwierciedla ograniczone czasowe istnienie samych prac. Metoda Kawamaty jest równie fascynująca, jak lekkość i wszechstronność jego produkcji, co w rezultacie jest nieodłącznie zabawne i destabilizujące dzieła, które potrafią przyciągnąć do różnych odbiorców, jednocześnie odzwierciedlając estetyczne i duchowe tradycje kraju pochodzenia artysty.

Tadashi Kawamata

photo Luca Artioli

Tadashi Kawamata

photo Nicolangelo Gelormini

Tadashi Kawamata

photo Nicolangelo Gelormini

photo Nicolangelo Gelormini

photo Luca Artioli

photo Luca Artioli

photo Luca Artioli

Tadashi Kawamata (ur. 1953 w Japonii) jest wybitnym przedstawicielem oryginalnych trendów sztuki współczesnej. Tworzy projekty z pogranicza sztuki i architektury. Jego tymczasowe struktury przeznaczone dla konkretnego miejsca, zachęcają widzów do ponownej oceny ich otoczenia. W budowie Instalacji The Shower obok rzemieślników uczestniczyło dziewięcioro dzieci z neapolitańskiej dzielnicy Porta Capuana. Zaproszenie przedstawicieli społeczności potwierdza chęć artysty do tworzenia dynamicznych terytorium w tkankach miejskich.

W Polsce gościliśmy Tadashi Kawamata przy okazji wydarzenia REKONSTRUKCJA projektu rewitalizacji XIX-wiecznych piwnic na zewnętrznym dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. Realizację projektu Tadashi Kawamaty zainaugurowała wystawa PROJEKTY. INSTALACJE 1979 - 2002, zorganizowana w CSW w listopadzie 2001r.

------------------

Tadashi Kawamata (Japonia)
Tytuł: The Shower
14 maja – 5 sierpnia 2017
Miejsce: Klasztor S. Caterina w Formiello, Neapol

Organizator: Fondazione Made in Cloister / www.madeincloister.it
Kurator: Demetrio Paparoni

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.