Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
17 września 2017
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Wspólny projekt, wspólny sukces. Defra na Łódź Design Festival

Kolekcja mebli łazienkowych OP-ARTY
wyróżniona tytułem must have przez Łódź Design Festival

Kolekcja mebli łazienkowych OP-ARTY, stworzona w ramach 13. edycji Programu Edukacyjno – Projektowego, została doceniona, jako jedno z najlepszych wdrożeń pochodzących od polskich projektantów i producentów, odzwierciedlających najważniejsze trendy w polskim projektowaniu tytułem must have 2017. Kolekcja OP-ARTY prezentowana będzie na wystawie MUST HAVE 2017, która odbędzie się w dniach od 3 do 8 października podczas Lódż Design Festival.

OP-ARTY to kolekcja wyjątkowych mebli łazienkowych, których funkcjonalność nie ogranicza się jedynie do łazienki. Jej nietuzinkowa forma, komfortowe wyposażenie oraz niezwykły kształt i kolor nóg przyciągają wzrok. Zachwyt wzbudza wyraźna linia słojów w ciepłym brązie dekoru orzecha saleve połączona z energetycznymi kolorami nóg: żółtym, miętowym i czarnym. Wersja biało-czarna, nowość w ofercie marki Defra, jest odpowiedzią na potrzeby miłośników bardziej klasycznej kolorystyki.

Współpraca ze studentami

Kolekcja powstała w ramach 13. edycji Programu Edukacyjno - Projektowego, programu, który stanowił alternatywną formą kształcenia projektowego studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Program miał na celu poszerzenie toku studiów o pracę z przedsiębiorstwami, umożliwiając studentom-młodym projektantom realizację, a często również wdrażanie ich pomysłów przy udziale przedsiębiorców. Program ten niejako przygotowywał studentów do współpracy z odbiorcą: producentem, przemysłem, klientem.W trakcje realizacji projektu ich autorzy mieli okazję, niejednokrotnie po raz pierwszy, zapoznać się ze specyfiką materiałową oraz funkcjonowaniem producentów mebli, skonfrontować swoje pomysły z możliwościami efektywnej produkcji i zmierzyć cię z zasadami optymalnego pakowania produktu oraz oczekiwaniami przyszłych klientów, m.in. odnośnie sposobu montażu zaprojektowanego mebla.

Mała jednostka mieszkalna

Tematem 13. edycji PE-Pu, której partnerem była marka Defra, była Mała jednostka mieszkalna. W ramach projektu studenci UAP krytycznie przyglądali się dwóm pomieszczeniom, które zawsze są ogromnym wyzwaniem dla właścicieli mieszkań i stanowią trudną do funkcjonalnego zaprojektowania i wyposażenia przestrzeń – łazience i przedpokojowi.

Rozpoczynając pracę nad projektami studenci przeprowadzili badania, mające na celu identyfikację potrzeb użytkowników w zakresie funkcjonalnych rozwiązań do łazienek i przedpokojów. Powstała w ich trakcie dokumentacja zajęciowa pokazywała niefunkcjonalne, pozbawione właściwego oświetlenia łazienki oraz zagracone przedpokoje, służące do przechowywania ogromnej ilości rzeczy.

Swoje projekty, które miały na celu stworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań projektowych do łazienek i przedpokojów, młodzi projektanci zaprezentowali pod koniec listopada 2013 roku jury, w skład którego weszli przedstawiciele firm partnerskich: Deftrans, Schattdecor, Dig-Net, Pfleiderer, Forbo, Ridex i Nowymodel oraz UAP i Profundo.

Spośród wszystkich koncepcji do fazy prototypowania weszło 13 projektów - 6 systemów mebli do łazienek oraz 7 do przedpokojów. W tym etapie, wspólnie z producentami, partnerami PE-P, studenci mogli skonfrontować swoje pomysły z właściwościami materiałowymi i potencjałem realizacyjnym przedsiębiorstw, co niejednokrotnie zmuszało ich do przeprowadzania korekt własnych projektów.

Zalety uczestnictwa w programie

Bezpośrednia współpraca z producentami materiałów i fabrykami mebli umożliwiła studentom zdobycie wiedzy w zakresie złożonego procesu tworzenia nowego produktu, w którym projektant jest jednym z ogniw twórczych jego powstawania, ściśle współpracującym z całym zespołem osób. Dzięki uczestnictwu w programie studenci mieli możliwość zapoznania się z materiałami i technologią oraz możliwościami szerokiego ich wykorzystania w przemyśle meblarskim, a także ze specyfiką seryjnej produkcji mebli. Współpracując ze złożonym zespołem specjalistów młodzi projektanci zdobywali wiedzę z zakresu konstrukcyjnych i technologicznych uwarunkowań produkcji oraz pracy na podstawie określonych założeń projektowych.

Producenci, biorący udział w programie, mają okazję otworzyć się na nowe idee, uczestniczyć w kreowaniu ciekawego wzornictwa i promować niestandardowe i oryginalne produkty. Warto dodać tu jeszcze aspekt edukacyjny, w którym studenci zapoznają się z trendami, wzornictwem i technologią, przygotowując się do przyszłej współpracy z producentami.

Nagradzana kolekcja OP-ARTY

Kolekcja mebli łazienkowych OP-ARTY, zaprojektowana przez ówczesne studentki UAP: Olgę Mężyńską i Milenę Wójcik w ramach programu 13PEP, wzbudza zachwyt od momentu jej powstania. Dowodem są nagrody: Dobry Wzór 2014 i Łazienka - Wybór Roku 2016, przyznawane przez środowisko biznesowe i projektantów oraz ciepłe słowa klientów. Teraz OP-ARTY otrzymała tytuł must have, który jest swoistą rekomendacją konsumencką - wyróżniony przedmiot warto mieć!

OP-ARTY orzech saleve korpus, (front) żółty mat (nogi)

OP-ARTY orzech saleve korpus, (front) żółty mat (nogi)

OP-ARTY lakier biały wysoki połysk, (front) czarny mat (nogi)

OP-ARTY lakier biały wysoki połysk, (front) czarny mat (nogi)

OP-ARTY to projekt dedykowany osobom ceniącym indywidualizm i elegancję. charakterystyczny wygląd mebli sprawia, że mogą one doskonale wypełnić nie tylko przestrzeń łazienki. Komoda na ukośnych nóżkach wyśmienicie zaprezentuje się zarówno w przedpokoju, sypialni, jak i jadalni, gdzie uzupełniona o retro szklanki i kieliszki oraz lemoniadę w słoju spełni funkcję pięknego baru!

 

Projektantki kolekcji OP-ARTY: Olga Mężyńska i Milena Wójcik

Kolekcja OP-ARTY składa się z elementów, które można ze sobą dowolnie zestawiać, tworząc indywidualną przestrzeń, a zróżnicowana kolorystyka mebli pozwala na ciekawą i oryginalną aranżację wnętrz. Uzupełnieniem kolekcji jest dedykowana umywalka ceramiczna, która podkreśla niezwykły charakter tych jedynych w swoim rodzaju mebli łazienkowych. Meble, pomimo charakteru vintage, są niezwykle nowoczesne. Posiadają komfortowy w użytkowaniu system cichego domykania drzwi i szuflad - DefraSoftClose oraz autorski system DefraPlatinum: szuflady z prowadnicami z pełnym wysuwem, wyposażone w metalowe ścianki boczne i estetyczną maskownicę syfonu. Takie rozwiązania zwiększają komfort codziennego używania, nie ingerując w styl retro mebli.

W skład kolekcji wchodzą następujące elementy o wymiarach (szerokość x wysokość x głębokość):

  • szafka podumywalkowa z dwiema szufladami - 835 x 800 x 400 mm
  • umywalka Barcelona 80 cm
  • szafka boczna B80 z dwiema szufladami - 835 x 800 x 400 mm
  • słupek boczny C44 - 440 x 1634 x 400 mm
  • lustro z półką - 600 x 580 x 196 mm

Inspirowana latami sześćdziesiątymi, utrzymana w stylu retro kolekcja OP-ARTY budzi nostalgiczne wspomnienia i cieszy oko wyjątkowym designem i ciekawymi zestawieniami kolorystycznymi. To kolekcja, którą MUST HAVE!

Wiele więcej inspiracji i ciekawych aranżacji z bogatej oferty marki Defra znajduje się na www.defra.pl oraz na profilach firmowych na Facebook, Pinterest i Instagram. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.