Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
19 września 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Nowa perspektywa na miasto. Pływający 'Dom nad Ruczajem' w Katowicach

W ramach tegorocznej edycji Street Art Festival w Katowicach Jakub Szczęsny, pierwszy polski architekt, którego obiekt znalazł się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, zaproponował projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na sytuację Rawy w Katowicach.

Rawa, niegdyś mająca status rzeki, jest dziś jedynie kanałem deszczowym przecinającym centrum miasta. Kanałem, do którego nie poczuwają się ani władze lokalne, ani regionalne. Nie przyznają się do niej ani RZGW, ani miejskie wodociągi, co pokazuje, jak bardzo jest ona zapomniana i de facto problematyczna dla organów administracji wszelakiej (nawiasem mówiąc stawianie czegokolwiek na Rawie oznacza działanie na terra incognita, a więc prawie bez pozwoleń...).

UWAGA: Otwarcie instalacji "Dom nad Ruczajem" odbyło się 15 września 2017r. Instalacja tymczasowa w przestrzeni miasta miała funkcjonować przez rok. Kilka dni po otwarciu, prawdopodobnie za sprawą ingerencji osób trzecich, elementy montażowe zostały naruszone. Z powodu dużych opadów, stan wody podniósł się do rekordowej wysokośći i porwał instalację z prądem rzeki. Doszło do trwałych uszkodzeń konstrukcji, której części zostały już zabezpieczone. Organizatorzy zapewniają, że "Dom nad Ruczajem" wróci nad Rawę!

A tymczasem Rawa wciąż stanowi odniesienie dla mieszkańców Katowic: to od Rawy pochodzi nazwa festiwalu Rawa Blues, zaś faktyczna rzeka przepływająca pod katowickim rynkiem została zignorowana i zastąpiona fałszywą, niby-Rawą wprowadzoną na poziom rynku, jako elegancki ciek wodny, skądinąd używający wody z wodociągu...

Dom Nad Ruczajem to pływająca ławka udająca modernistyczny dom - jeden z owych fetyszy współczesnej klasy średniej i średniej wyższej, który, jako tzw. sushi-architecture (wielkie przeszklenia, białe połacie tynku, Porsche przed wejściem) możemy oglądać w formie renderingów reklamujących budynki dla aspirujących i realizacje modnych architektów od Polski po Brazylię.

Dom Nad Ruczajem ma w przewrotny sposób pokazać zapomniany potencjał niegdysiejszej rzeki Rawy, która stała się kanałem kanalizacji deszczowej w centrum Katowic, a której zielone otoczenie można wykorzystać, jako tło dla niby-rezydencji.Dom Nad Ruczajem jest więc "dostępnym luksusem", w którym użytkownicy centrum miasta mogą odpocząć lub zjeść lunch patrząc na szemrzący "ruczaj", pływające w nim kaczki i otaczające drzewa dając się ponieść iluzji, że oto oddają się relaksowi na tarasie eleganckiej rezydencji na Mazurach.

Realizacji będzie towarzyszyć trwająca przez czas istnienia instalacji fałszywa kampania reklamowa zapożyczająca język formalny z treści reklam sektora nieruchomościowego i deweloperskiego (bujna zieleń, szczęśliwi ludzie, połacie białych ścian na tle nieba).

------------

autor: Jakub Szczęsny 

kuratorka: Matylda Sałajewska

produkcja: Katarzyna Stalicka

------------

Jakub Szczęsny
Architekt, autor instalacji, urodzony w 1973 roku, absolwent Politechniki Warszawskiej. Zdobył  popularność w 2012 roku, kiedy w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta.W 2001 roku wraz z Krzysztofem Banaszewskim, Małgorzatą Kuciewicz i Janem Strumiłło założył grupę projektową Centrala. To kooperatywa działająca na polu architektury budynków i wnętrz, urbanistyki i krytyki architektonicznej. Dla jej założycieli projektowanie to proces twórczy odbywający się w powiązaniu ze współczesną myślą filozoficzną oraz innymi dziedzinami sztuki. Obok projektów ściśle architektonicznych Centrala tworzy projekty artystyczne służące krytycznej wypowiedzi na temat polskiej przestrzeni. Rozpoznawalność przyniosły im m.in. prowokacje prasowe dotyczące rewitalizacji Dworca Centralnego, Rotundy i Pawilonu Chemii w Warszawie. Jakub Szczęsny prowadzi również indywidualną działalność projektową. Wykłada gościnnie i prowadzi zajęcia w szkole IAAC w Barcelonie oraz w ramach niezależnego stowarzyszenia studentów architektury OSSA / www.szcz.com.pl

Matylda Sałajewska
Artystka działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną oraz filmy dokumentalne, klipy, projekty multimedialne i street artowe. Studiowała projektowanie graficzne na ASP w Katowicach oraz multimedia i animację na UEL w Londynie. Parokrotnie przebywała na rezydencjach artystycznych w Pradze, Strasbourgu i Perth. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granica między innymi w: Londynie, Tel Avivie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Dusseldorfie, Koloni, Hamburgu, Perth. Zdobywczyni „Śląskiej Rzeczy” za najlepszy projekt w kategorii Identyfikacji wizualnej za rok 2010. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011. Jako freelancer współpracuje między innymi z Telewizją Canal+, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Fundacją Form i Kształtów, Instytucją Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Miastem Ogrodów w Katowicach, Urzędem Marszałkowskim w Katowicach / http://vimeo.com/channels/matyldasalajewska

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.