Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ART
25 października 2017
wszystkie artykuły z działu >> ART

Poznańskie galerie łączą siły na wspólnej wystawie „I AM STILL ALIVE”

W tym roku nowy sezon wystawienniczy w Poznaniu zaczął się wyjątkowo. Galeria FWD: we współpracy z sześcioma najciekawszymi poznańskimi galeriami: EGO, Piekary, Łęctwo, 9/10, Tak oraz Rodríguez, zaprasza na eksperymentalną ekspozycję, która tchnie ducha w to, co z pozoru martwe. Jest to duch wspólnego działania autonomicznych instytucji, przedstawiających się z innej, niespotykanej dotąd strony. Wydarzenie odbywa się w dniach od 8 października do 16 listopada 2017 roku.

"Idea zrzeszenia poznańskich galerii wynikła naturalnie z projektu wystawy „I AM STILL ALIVE” w Galerii FWD:, którą prowadzę razem z Marią Ancukiewicz - mówi Ewa Mrozikiewicz - Wspólna ekspozycja w tym wypadku okazała się na tyle adekwatna, że pozostałe galerie od razu zgodziły się na dołączenie do idei. Jest on w dużej mierze skierowany do publiczności, która zostanie zaangażowana w specjalnie przygotowane zadanie, jego wyniki będą miały zapewne zaskakujące rezultaty."

I AM STILL ALIVE - wernisaż Galeria FWD: / 7 października 2017 / fot. materiały prasowe

I AM STILL ALIVE - Galeria FWD: / widok wystawy / fot. materiały prasowe

I AM STILL ALIVE - Galeria FWD: / Martyna Ścibior, Psssss..., 2016 / fot. materiały prasowe

I AM STILL ALIVE - Galeria FWD: / od góry Grzegorz Bożek, Agnieszka Grodzińska / fot. materiały prasowe

Projekt „I AM STILL ALIVE” zaowocował współpracą najciekawszych poznańskich przestrzeni wystawienniczych. Co to oznacza? W jednym miejscu spotkają się różne mentalności, temperamenty i sposoby myślenia reprezentowane przez dane galeryjne środowiska. Ewa Mrozikiewicz i Marysia Ancukiewicz (założycielki Galerii FWD: i pomysłodawczynie wystawy) do projektu zaprosiły zarówno galerie już długo istniejące na rynku jak i te małe, offowe projekty, które nie mają nic wspólnego z komercjalizacją. Ale taki jest właśnie świat polskiej sztuki - różnorodny, niejednolity i często sprzeczny. Wspólnotowe działanie przyczyniło się przede wszystkim do bardzo ciekawego zbioru artystów na wystawie. Takie połączenie twórców poza projektem zapewne nikomu nie przyszło by do głowy. Na wspólnej wystawie „I AM STILL ALIVE” zaprezentowani zostaną zatem klasyczni już jak i awangardowi twórcy tacy jak Andrzej Bereziański, Tomasz Ciecierski obok młodego poznańskiego pokolenia dopiero zaczynającego karierę, np. Gosi Bartosik, Grzegorza Bożka czy Agnieszki Grodzińkiej.

Dobór prac także nie pozostaje bez znaczenia, wiąże się on z postawami prezentowanymi przez poszczególne galerie.

"Myślę, że wystawa będzie przez to miała charakter odsłaniający. Będzie też bardzo szczera, stąd wołanie powtórzone za On Kawarą: „I AM STILL ALIVE”. W ciągu ostatnich lat poznańskie środowisko galeryjne było mocno krytykowane, wiele galerii przeprowadziło się do Warszawy. Chcemy pokazać, że jednak nie jest takie skostniałe, parafrazując: nie takie środowisko martwe, jak je malują." – dodaje Ewa Mrozikiewicz.  

Maria Ancukiewicz i Ewa Mrozikiewicz - założycielki Galerii FWD:

W latach 70. XX wieku On Kawara, czołowy przedstawiciel mail artu, rozsyłał do najważniejszych instytucji sztuki na świecie telegramy z tekstem „I AM STILL ALIVE”. Wystawa ma odwrócić sytuację i tym razem to poznańskie galerie wypowiedzą hasło w kierunku publiczności. Każda zrobi to na swój niepowtarzalny sposób, który pozwoli zwiedzającym dowiedzieć się także czegoś o sobie. Wystawa stanowi doskonałą okazję do przedstawienia poznańskiego środowiska galeryjnego publiczności.

Maria Taszycka, Joanna Madelska i Krzysztof Madelski - Galeria EGO

I AM STILL ALIVE - Galeria FWD: / widok wystawy / fot. materiały prasowe

I AM STILL ALIVE - Galeria FWD: / widok wystawy / fot. materiały prasowe

I AM STILL ALIVE - Galeria FWD: / widok wystawy / fot. materiały prasowe

---------

Wystawa: „I AM STILL ALIVE”
termin: 08.10 – 16.11.2017
wernisaż 7.10., godz.: 18:00

artyści: Gosia Bartosik, Andrzej Bereziański ,Grzegorz Bożek, Tomasz Ciecierski, Agnieszka Grodzińska, Michał Smandek, Daniel Stachowski, Martyna Ścibior

udział biorą: 

- Galeria FWD: / http://www.galeriafwd.pl/
ul. Św. Marcin 47, Pasaż Różowy, lokal 24 Poznań

- Galeria EGO / http://galeriaego.pl/
ul. Wyspiańskiego 41/3, Poznań

- Galeria Piekary / http://www.galeria-piekary.com.pl/
ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

- Galeria Łęctwo / http://www.lectwo.pl/
ul. Łukaszewicza 1, Poznań

- Galeria 9/10 / https://www.facebook.com/piekary910/
ul. Piekary 9/10, Poznań

- Galeria Tak / http://galeriatak.pion.pl/
ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

Galeria Rodríguez / http://rodriguezgallery.com/pl/
ul. Wodna 13, Poznań 

 -------------------------

Ewa Mrozikiewicz: artystka, animatorka, dziennikarka i kuratorka. W 2015 obroniła dyplom magisterski w zakresie strategii kuratorskich i promocji kultury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2013 roku organizuje swój autorski program kuratorski "Wyobraźnia Utrudnia Życie". Kuratorka w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu. Od stycznia 2016 prowadzi galerię FWD: w Poznaniu.

Maria Ancukiewicz: artystka, kuratorka, krytyczka. W 2015 obroniła dyplom magisterski w zakresie strategii kuratorskich i promocji kultury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej praca teoretyczna: "Aktywna publiczność w historii wystaw: próba monografii" wygrała główną nagrodę w konkursie na najlepszą pracę teoretyczną UAP i została wydana drukiem. Publikowała teksty w "Magazynie Sztuki", dwutygodniku "Priv", a także "Czasie Kultury". Od stycznia 2016 prowadzi galerię FWD: w Poznaniu.

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.