Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
29 października 2017
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Wystawa „10 lat Wydziału Grafiki” Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Upłynęło już 10 lat odkąd Gdańska Grafika stała się samodzielnym Wydziałem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podobnie mija 10 lat odkąd jako świeżo upieczona absolwentka – jeszcze – Wydziału Malarstwa i Grafiki, zostałam zatrudniona na nowo powstałym Wydziale. Obserwując fenomen Gdańskiej Grafiki z perspektywy nauczyciela akademickiego dostrzegam wyjątkowość tego miejsca.Praca w Akademii na dwa sposoby przynosi olbrzymią satysfakcję. Po pierwsze, stanowiąc wspólnotę profesjonalistów daje możliwość obcowania z mistrzami sztuki projektowania graficznego. Drugim natomiast powodem niezmiernej satysfakcji jest praca dydaktyczna, a właściwie studenci, będący Naszym największym sukcesem i szczęściem.

W ciągu ostatnich 10 lat, odkąd Wydział Grafiki funkcjonuje jako odrębna jednostka, mury Naszej Alma Mater opuściły setki młodych adeptów sztuki projektowania graficznego. Jak się okazuje, doskonale sobie radzą, stając przed kolejnymi wyzwaniami profesjonalnym. Zdobywając uznanie w świecie projektowania graficznego dowodzą prostej, lecz nie trywialnej tezy, iż są oni naszym dziełem, stanowiąc doskonałą wizytówkę Wydziału. Mówiąc wprost, wystawa „10 lat Wydziału Grafiki” ciągle jest wystawą akademików, ale tym razem publiczność może podziwiać przede wszystkim prace naszych absolwentów, w których – choć może to zbyt nieskromne – dopatruję się naszego wpływu.

Wobec takiego pomysłu na wystawę „10 lat Wydziału Grafiki” w przestrzeni wystawienniczej pokazywana jest różnorodność projektowania graficznego, wywodzącego się z Gdańskiej Grafiki. Wystawa zawiera cały przekrój projektów począwszy od identyfikacji, projektowania znaków poprzez plakat, projektowanie książki, a na fotografii skończywszy. Z uwagi na obiektywne ograniczenie przestrzeni wystawienniczej, a równocześnie bogactwo wyboru spośród prac 10 roczników naszych absolwentów, wybór dzieł do wystawy okazał się zadaniem trudnym, a wręcz karkołomnym. Mimo tego, że wybór ma charakter subiektywny – ale z drugiej strony trudno wyobrazić sobie kryteria obiektywne selekcji dzieł do wystawy – to zaprezentowane prace są reprezentacją tego, czym jest Gdańska Grafika.

Równolegle wystawa „10 lat Wydziału Grafiki” zawiera prace Profesorów i naszych Mistrzów, które jednak nie wymagają żadnego komentarza kuratorskiego, gdyż ich prace są uznane tak w Polsce, jak i poza jej granicami.

Mam nadzieję, że wystawa „10 lat Wydziału Grafiki” pozwoli publiczności wyrobić sobie zdanie o Naszym Wydziale i że jest to sygnał do naszego otoczenia, ale także dla nas akademików, byśmy mogli sobie wyrobić zdanie, co tu właściwie robimy i po co jesteśmy.

dr Anita Wasik
kuratorka części projektowej wystawy

Prośba do uczestników wystawy, których prace są na zdjęcich: dopisujcie się do zdjęć opublikowanych w galerii przy artykule: nr zdjęcia - nazwisko/firma + tytuł pracy. W komentarzach pod artykułem. Będziemy na bieżąco uzupełniać. 

---------------------

Wystawa: "10 lat Wydziału Grafiki"
Termin: 2–22 października 2017 roku
Miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Kuratorzy: Anita Wasik, Łukasz Butowski

Projekt przestrzenny: Dorota Terlecka
Oprawa graficzna wystawy: Joanna Czaplewska, Martyna Witkowska z pomocą: Jan Bodak Rosiek, Tereza Kovářová
Opieka artystyczna: Anita Wasik
Photos: materiały prasowe 

asp.gda.pl/pl/wydzial_grafiki

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.