Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
07 grudnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Pierwsza obszerna retrospektywa Marcela Wandersa w Stedelijk Museum

Pierwsza obszerna europejska retrospektywa Marcel’a Wanders’a pokazała jego twórczą duszę ponad 240000 zwiedzającym. W tym muzealnym kontekście pokazano ponad 400 obiektów obejmujących meble, oświetlenie, tapety, sztućce, biżuterię, opakowania, wystrój wnętrz, prototypy, oryginalne szkice i wirtualne wnętrza.

Od 1 lutego do 15 czerwca 2014 roku amsterdamskie Stedelijk Museum prezentowało wystawę "Marcel Wanders: Pinned Up at Stedelijk - 25 Years of Design". Marcel Wanders (1963, Boxtel) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych projektantów. Znany jest na całym świecie jako projektant wzornictwa produktowego i projektów wnętrz.

Odwiedzający eksplorowali twórczość Marcela Wandersa w trzech osobnych częściach;

- biała strefa analizy studiująca tematy jego pracy

- czarna strefa, przedstawiająca bardziej osobistą i eksperymentalną pracę w teatralnej scenerii

- salon z kierunkami sztuki, eksplorujący rolę Marcela Wandersa jako dyrektora artystycznego marek projektowych, w tym MOOOI.

Na wystawie prezentowane były wszystkie ikoniczne dzieła Wandera, takie jak lampa Set Up Shades (1989), Knotted Chair (1995-1996), Lace Table (1997), Egg Vase (1997), Airborne Snotty Vases (2001), New Antiques furniture (2005), Skygarden lamp (2007) i projekty opakowań dla japońskiej marki kosmetycznej Cosme Decorte (od 2010 r.). Na wystawie zadebiutował najnowszy projekt mebli Wanders’a, Carbon Balloon Chair (2013) oraz wiele innych projektów, z których niektóre zostały stworzone specjalnie na tę wystawę, takich jak specjalna edycja słynnego Egg Vase.

Największa dotychczasowa prezentacja jego pracy to pierwsza europejska wystawa przeglądowa Wandersa od 1999 roku. Jest to także pierwsza duża wystawa projektowa, która została zaprezentowana w muzeum Stedelijk po jego ponownym otwarciu w 2012 roku.

żródło: Marcel Wanders / www.marcelwanders.com

"Marcel Wanders: Pinned Up at Stedelijk - 25 Years of Design"
SteDelijk MuSeum
1 lutego do 15 czerwca 2014

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.