wszystkie artykuły z działu >> ART
20 grudnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> ART

Cuda zwyczajnej codzienności. Wystawa ‘Finders Keepers’ w Rotterdamie

W energetycznych wnętrzach Het Nieuwe Instituut w Rotterdamie do dnia 11 lutego 2018 roku trwa wystawa 'Finders Keepers' opowiadająca o, często nieskończonym, życiu zwykłych obiektów. I ich zdolność do generowania obsesji kolekcjonerskich.

'Finders Keepers' prezentuje mnóstwo obiektów związanych z życiem codziennym, aktualnych i należących do minionych wieków, niektóre powszechnie używane i inne bardziej niezwykłe. W sumie około 5000 eksponatów, zgrupowanych w czterdziestu zbiorach, wśród których są min.: telefony komórkowe, maszyny do pisania, żyletki, nożyce krawieckie, wieszaki, stożki drogowe, ołówki, dżinsy, dzwonki rowerowe, schody czy komputerowe akcesoria bardziej odległe od najnowszych.

Photo Mathijs Labadie, Journal of Wild Culture

Photo Mathijs Labadie, Journal of Wild Culture

Mozaika (przedmiotów i kolekcjonerów) opowiada o rzeczach, które nigdy się nie kończą. Ponieważ obiekty często zmieniają się po ich użyciu, kontynuując życie. Projektanci ekspozycji Ira Koers i Roelof Mulder uznali, że najlepszym tłem dla tych opowieści będzie zimna przestrzeń zdominowana przez beton. Za grafikę wystawy odpowiada Sandra Kassenaar, projektantka MacGuffin.

Photo Mathijs Labadie, Journal of Wild Culture

Photo Mathijs Labadie, Journal of Wild Culture

Kuratorzy wystawy: Kirsten Algera i Ernst van der Hoeven – redaktorzy magazynu MacGuffin zainspirowali się Modest Manifesto for a Museum, w którym turecki pisarz Orhan Pamuk prosi muzeum, o opowiadanie historii zwykłych ludzi. Finders Keepers bada historie kolekcjonerów i ich związek ze światem przedmiotów.

Photo Mathijs Labadie, Journal of Wild Culture

Kolekcje (prywatne) prezentowane na wystawie Finders Keepers pochodzą z całego świata. Są to kolekcje zebrane przez artystów i projektantów, takich jak Seth Siegelaub, herman de vries, Peter Marigold, Louise Harpman, Scott Specht i Jason Denham. Brytyjski kolekcjoner Charles Brooking pożyczył 30 kompletnych klatek schodowych, uratowanych z domów przeznaczonych do rozbiórki. Brooke i kilku innych kolekcjonerów przeprowadza wywiady w serii pojekcji wideo, które pokazują kolekcje w ich zwykłym środowisku.

Schody z kolekcji Charles Brooking. Photo Mels van Zutphen

Kuratorzy

Zapraszając redaktorów MacGuffin do kuratora Finders Keepers, Het Nieuwe Instituut wybrał wystawę, która jest trójwymiarową manifestacją tego wyjątkowego czasopisma poświęconego projektowaniu i produkcji. Podczas gdy znaczna część świata designu skupia się na nowych trendach, redaktorzy MacGuffin, Kirsten Algera i Ernst van der Hoeven, znajdują cuda w zwyczajnej codzienności. Ich fascynacja ponadczasową estetyką jest również kluczem do innowacyjnych badań, co zaowocowało tematycznymi kwestiami dotyczącymi łóżka, okna, liny i zlewu. Finders Keepers pokazuje, że projektowanie to coś więcej niż niekończąca się koncepcja i tworzenie nowych produktów. I że wyszukiwanie, porządkowanie i konserwowanie obiektów to równie interesujące aspekty praktyki projektowej.

Het Nieuwe Instituut

Het Nieuwe Instituut zarządza jednym z najważniejszych archiwów architektury na świecie. Od początku istnienia Het Nieuwe Instituut badał wiele aspektów zjawiska archiwum: jako źródło informacji, jako repozytorium pamięci zbiorowej i jako punkt odniesienia dla pytań dotyczących tożsamości i narodowości. Jednocześnie archiwum odzwierciedla także pojęcia hierarchii i jakości - co zachowujemy jako społeczeństwo? - i pośrednio ujawnia to, co zostało pominięte. Wśród projektów zainicjowanych przez instytut są min. Design Diorama Studio Makkink & Bey i Studio Rotor: Deconstruction prezentowane równolegle z wystawą Finders Keepers w Galerii 2 pod tytułem Archive Interpretations.

Finders Keepers
projekt: Ira Koers i Roelof Mulder

kuratorzy: MacGuffin (Ernst van der Hoeven i Kirsten Algera)
projekt graficzny: MacGuffin (Sandra Kassenaar)
miejsce: Het Nieuwe Instituut, Museumpark 25, Rotterdam
termin: 8 września 2017 - 11 lutego 2018

żródło: Finders Keepers The Life of Things
photos: Photo Mathijs Labadie

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.