Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
09 grudnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Marek Cecuła głównym bohaterem wystawy w szczecińskiej Galerii Jedna/Druga

Wystawa Izy Jadach i Marka Cecuły w Galerii Jedna/Druga w Szczecinie

Marek Cecuła był głównym bohaterem kolejnej wystawy w Galerii Jedna/Druga, prowadzonej przez Monikę Szpener. Światowej sławy ceramik, projektujący dla Ćmielów Design Studio, pokazał bardzo oryginalną zastawę obiadową pt. „Ostatnia wieczerza” inspirowaną obrazem Leonarda Da Vinci. Gość poprowadził również wykład na temat współczesnego designu. Obok niego swój projekt zaprezentowała Iza Jadach, z którą artysta zna się również prywatnie.

Program szczecińskiej Galerii Jedna/Druga prowadzonej przez Monikę Szpener zakłada twórcze konfrontacje artystów, powiązanych nicią wspólnych relacji. Taka formuła kuratorska otwiera pole dialogu osobowości, rozgrywającego się na oczach odbiorcy. Zderzenia dzieł dwojga autorów rodzą konotacje na poziomie gatunkowym, semantycznym, mentalnym.

Wspólnym mianownikiem działań twórców prezentowanych w galerii była wystawa – Marka Cecuły i Izy Jadach – jako język form i znaczeń. Traktując tworzywo w sposób odmienny i indywidualny – czynią z niego środek metaforycznego wyrazu.

foto by Andreas Goltz

foto by Andreas Goltz

Wystawa, zainaugurowana wernisażem 25-go października 2017, to pierwszy wspólny pokaz
artystów, których drogi życiowe już niegdyś się przecięły. Wspólnym punktem ich biografii jest długoletni pobyt oraz praca w Stanach Zjednoczonych, gdzie nawiązali pierwsze kontakty. Zarówno Iza Jadach jak i Marek Cecuła aktualnie mieszkają oraz tworzą w Polsce.

Marek Cecuła – światowej sławy artysta ceramik – to laureat prestiżowych nagród, pedagog i kurator. Pierwsze doświadczenia twórcze uzyskał w Izraelu, gdzie wyemigrował z Kielc; kolejne – w Brazylii oraz USA. Pracując w Nowym Jorku, założył własne studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985-2004 Marek Cecuła pełnił funkcję dziekana Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, zaś w latach 2004-2010 był profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. Pracował również jako profesor w Royal College of Art w Londynie. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. W 2014 roku powrócił na stałe do kraju i wprowadza polską ceramikę w wymiar nowoczesnego projektowania.

Działania tego twórcy to nie tylko poszukiwanie unikatowych wzorów, nawiązujących do różnych stylistyk. Jest to również odnajdywanie relacji między tworem użytkowym a czysto artystycznym. Cecuła realizuje rzeźbę konceptualną w tworzywie ceramicznym, czego przykładem jest prezentowana w ramach szczecińskiej wystawy instalacja pt. Last Supper (Ostatnia Wieczerza). W pracy tej codzienne przedmioty – talerze – generują symboliczną formę i przekaz. Artysta czyni je elementami przestrzennego, warstwowego obrazu złożonego z trzynastu części (w nawiązaniu do liczby Apostołów, biorących udział w Wieczerzy). Interpretując fresk Leonarda da Vinci, autor posługuje się „ready mades”. Idea przedmiotu zyskującego – obok funkcji użytkowej – cechy symboliczne; stającego się obiektem sztuki, to ważny wątek w twórczości Cecuły. Słynne dzieło ulega dekonstrukcji poprzez jego przetworzenie: przedruk cyfrowy na porcelanowych talerzach, z których każdy stanowi fragment całości. Nabiera ono przez to wymiaru realności – widz może poniekąd poczuć się zaproszony na „posiłek”, włączony w konkretną sytuację. Tym, co ma być spożyte nie jest jednak jedzenie, a treść kulturowa, plastyczna, emocjonalna – którą dzięki instalacji można na nowo odczytać. Nadruk fresku niczym całun układa się na trójwymiarowej, wielopoziomowej strukturze, dającej zmienny widok z różnych stron. Pracę Last Supper dopełnia ciąg talerzy wiszących na ścianie, ukazujących dłonie Apostołów w różnych gestach. Daje to skojarzenie z językiem ciała, który często mówi o człowieku więcej niż słowa. Ta symboliczna „weryfikacja” nakierowuje uwagę na uczestników Wieczerzy – łącznie ze zdrajcą, Judaszem. Wydaje się też być cichym pytaniem o prawdę, o tożsamość – również naszą, jako odbiorców…

Dzieło Izy Jadach wchodzi w oryginalną relację z realizacją Cecuły. Artystka studiowała ceramikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle (BFA, 1999) oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (MFA, 2002). W centrum swych zainteresowań stawia rzeźbę – głównie figuratywną. Zajmując się zagadnieniem cielesności w odniesieniu do tworzywa ceramicznego, wykorzystuje również siebie jako modela. Artystka traktuje kreowane przez siebie formy jako odbicie pamięci ciała oraz pamięci przestrzeni.

Instalacja Sleeping dragon przygotowana na wystawę do Galerii Jedna/Druga przez Izę Jadach złożona jest z ręcznie wykonanych ceramicznych „rur”, nawiązujących do sprzętu stosowanego przez aktywistów podczas pokojowych protestów. Forma, służąca do zczepiania się – posiada wewnętrzny pręt, za który chwytają manifestanci, wkładając w nią ręce i tworząc zaporę. Rury ceramiczne, tworzące w pracy rodzaj „rumowiska” – niczym kłody drewna – posiadają powierzchnię surową, chropowatą. Pokazanie naturalnych cech tworzywa, wybrzuszeń, nierówności – sugeruje formę naznaczoną presją, wysiłkiem, cierpieniem. To konspiracyjne poniekąd narzędzie ma służyć zmienianiu świata bez użycia przemocy, lecz jego użytkowanie wiąże się z poświęceniem, fizycznym bólem.

Ten wątek wydaje się otwierać pole dialogu pomiędzy pracami prezentowanych na wystawie twórców. Idee pokojowej ofiary mogą nakierowywać na odniesienia do chrześcijaństwa i osoby Chrystusa, pojawiającej się w Ostatniej Wieczerzy. Instalacja Jadach zdaje się też stawiać pytanie o współczesne pojęcie człowieczeństwa, tożsamość i rolę jednostki wobec grupy. Na tym poziomie realizacje Jadach i Cecuły wchodzą w symboliczną relację. Obydwie prace odnoszą się do sytuacji międzyludzkiego spotkania, które definiuje tożsamość a zarazem formę dzieła sztuki. Choć wpisuje się ono w cielesność (posiłek, pokojowy protest), otwiera sferę ducha i emocji.

Wystawa w Galerii Jedna/Druga pokazuje – na przykładzie odmiennych, intrygujących
osobowości – możliwości indywidualnego użycia tworzywa ceramicznego zarówno w kreacji formy artystycznej, jak i przekazu symbolicznego. Jest to intrygująca ekspozycja zarówno z punktu widzenia adeptów wzornictwa, jak i artystów wizualnych różnych dziedzin.

Tekst: Joanna Tokarczyk Żmurkow

photos: materiały prasowe organizatora

------------

Wystawa Marka Cecuły i Izy Jadach
Termin: 25 października – 30 listopada 2017 roku
Miejsce: Galeria Jedna/Druga na parterze budynku Klubu 13 Muz przy Placu Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie / http://www.13muz.eu/

Organizatorzy: Fundacja Akademia Sztuki w Szczecinie
Partnerzy: 13 MUZ, REMONDIS, EUROAFRICA
Projekt współfinansowany ze środków programu SPOŁECZNIK

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.