Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
06 listopada 2020
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Ron Mueck i jego hiperrealistyczne rzeźby w Australii

15 grudnia 2017 roku National Gallery Of Victoria (NGV) w Australii otworzyła swoje podwoje dla prac ponad 100 twórców z 32 krajów w ramach NGV Triennial. Wśród artystów, projektantów, technologów, architektów, animatorów i nie tylko jest australijski hiperrealistyczny rzeźbiarz Ron Mueck, który prezentuje swoją największą dotychczasową pracę „Mass 2016-17”, składającą się ze 100 pojedynczych ludzkich rzeźb czaszek ułożonych na podłodze galerii, z których każda nawiązuje do architektury terenu.

photo Tom Ross

Ron Mueck (ur. 1958 w Melbourne) swoją karierę rozpoczął jako twórca modeli i kukiełkarz dla telewizji dziecięcej, filmów i foto-realistycznych rekwizytów dla przemysłu reklamowego. Bardzo szczegółowe choć projektowane tak, aby były filmowane tylko pod pewnym kątem, ukrywając bałagan widziany z drugiej strony. Później zapragnął tworzyć realistyczne rzeźby, które można oglądać z każdej strony. Rozgłos artyście przyniosła rzeźba Dead Dad i Boy. Więcej przeczytacie tutaj

Najnowsza Instalacja Muecka "Mass 2016–17" zainspirowana jest złożoną biologiczną strukturą ludzkiej czaszki, którą artysta uważa za piękną i niezwykłą. Mueck wykorzystuje formę, która łączy nas: ludzi jako gatunek także do mrocznego studium śmiertelności.

100 indywidualnych ludzkich czaszek, nienaturalnie powiększonych, przywołują pamięć ikonicznych obrazów masowych pozostałości w katakumbach w Paryżu, a także dokumentację współczesnych ludzkich okrucieństw w Kambodży, Rwandzie, Srebrenicy czy Iraku.

Rzeźby Muecka hiperrealistycznie i wiernie odtwarzają najdrobniejszy szczegół ludzkiego ciała. Jednocześnie przedstawiając je w zmienionej skali - nienaturalnie powiększone - stwarzają niepokojący wizualny efekt.

photo Sean Fennessey

photo Sean Fennessey

Czaszka była silnym symbolem w sztuce - praktycznie wszystkich kultur i religii, w tym sztuki europejskiej, holenderskiego malarstwa martwego czy gatunku vanitas z XVI i XVII wieku, który był przypomnieniem przemijania życia. Aby wyciągnąć i zestandaryzować te rezonanse, olbrzymia instalacja zostało umieszczona wśród historycznej, międzynarodowej kolekcji National Gallery of Victoria.

photo Sean Fennessey

------------

Mass 2016–17

Ron Mueck

National Gallery of Victoria, Melbourne www.ngv.vic.gov.au

15 grudnia 2017 – 18 kwietnia 2018

Photos: Sean Fennessey i Tom Ross

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.