wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
23 grudnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Klimat poezji i magii . Kinetyczne Instalacje Vincenta Leroya

Twórczość Vincenta Leroya jest kontynuacją kinetycznej sztuki i Nowego Realizmu, ale także porusza się pod wpływem japońskiej popkultury z jej zabawnej i barwnej natury. To przede wszystkim poezja i pewna magia określają jego pracę.

W rzeźbiarskich instalacjach francuski artysta tworzy poetycki obraz możliwości technologicznych, tworząc eteryczne przestrzenie, które spowalniają postrzeganie czasu.

Instalacje „Double Halo” i "Borealne Halo" czerpią inspirację z aurora borealis, bardziej znanego jako Northern Lights (*Zorza polarna – zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym). W instalacji "Borealne Halo"  Leroy zbudował biały pierścień o średnicy dziesięciu metrów, który unosi się miękko nad ziemią i delikatnie obraca. Zawieszona pod sufitem na drucie, który jest ledwo widoczny dla widzów poniżej, "Borealne Halo" sprawia wrażenie lewitacji.

Gdy struktura się obraca, otwarte przestrzenie zapraszają widzów, aby wejść do środka i dalej wejść w interakcję z kinetyczną rzeźbą z innej perspektywy. Leroy tworzy przestrzeń, która jest zarówno mistyczna, jak i hipnotyczna.

Instlacja „Double Halo” przedstawia "podwójną aureolę", ewolucję jego "Borealne Halo" nadmuchiwanej konstrukcji, która po raz pierwszy wciągnęła widzów w swój wyimaginowany świat w 2014 roku w Carreau Du Temple w Paryżu. Oryginalna praca obejrzała Francję, Słowację, Rumunię i Chiny, a teraz przedstawia dodatkowy 8-metrowy pierścień.

Wykorzystując najnowsze technologie artysta tworzy instalacje, które swoim ruchem angażują, inspirują i przenoszą widza do miejsc, w których otwierają się nowe możliwości. W przeciwieństwie do wcześniejszych prac, w których technologia była bardziej obecna, dzisiejsze dzieła Leroya znajdują płynny puls i naturalny swing w rytm własnej wewnętrznej harmonii. Prace artysty krążą pomiędzy poezją, technologią i wolnością ducha. Główną inspiracją są ruch i powtórzenie się; naturalny ruch, który tworzy życie, cud, ciągłą zmianę perspektywy.

Leroy jest zwolennikiem spowalniania wszystkich rewolucji: zabiera czas, załamuje każdy gest. Zawsze zaczyna od eksperymentu. Inspiracja pokazuje mu drogę do przodu. Tak jak widzowie są tak samo zaskoczeni magią, jaka wyłania się z tych chwil. W związku z tym chwyta on nieoczekiwane momenty, a następnie analizuje je w celu wykorzystania i zintegrowania go w swojej pracy. Jego ruchy są wyjątkowo powolne, aby lepiej zrozumieć to zjawisko. Ta dekompozycja wyjaśnia i intryguje go. Pozwala magii działać. Powolność jest magią.

Źródło: http://www.kinetica-museum.org/

Photos © Vincent Leroy

+ http://www.vincentleroy.com/

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.