Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
29 grudnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Polski design zyskał stałe miejsce w Galerii Wzornictwa Polskiego MNW

Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, które odbyło się 15 grudnia, to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2017 w Polsce. W obiektywie Agnieszki Sobczyńskiej energia miejsca i pięknych przedmiotów przenika się z przyjaciółmi i znajomymi projektantki.

Porcelana Lubomira Tomaszewskiego i Henryka Jędrasiaka, tkanina Alicji Wyszogrodzkiej, fotele Romana Modzelewskiego i Józefa Chierowskiego, krzesło Muszelka czy fotel Tulipan Teresy Kruszewskiej – te przedmioty przeszły już do historii polskiego dizajnu, a dziś możemy je podziwiać na pierwszej przekrojowej wystawie poświęconej polskiemu projektowaniu, która na stałe zagościła w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Polski design zyskał stałe miejsce w Galerii Wzornictwa Polskiego, prezentującej najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie od początku XX wieku po czasy współczesne. Wystawa prezentuje blisko 600 z ponad 2000 obiektów zebranych w Kolekcji Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wernisaż, 15 grudnia 2017 roku, Galeria Wzornictwa Polskiego, photo: Agnieszka Sobczyńska i Jan Buczek

Wernisaż, 15 grudnia 2017 roku, Galeria Wzornictwa Polskiego, od lewej: Tomasz Rudkiewicz, Bożena Gargas - prezes IWP, Marek Cecula i Wojtek Trzcionka, photo © Agnieszka Sobczyńska

Henryk Jędrasiak, figurki „Sexbomba”, 1959, photo materiały prasowe MNW

Wernisaż, 15 grudnia 2017 roku, Galeria Wzornictwa Polskiego, Nikodem Szpunar i Jan Buczek, photo © Agnieszka Sobczyńska

Wernisaż, 15 grudnia 2017 roku, Galeria Wzornictwa Polskiego, Gosia Korab Polak i Agnieszka Sobczyńska, photo © Jan Buczek

Wernisaż, 15 grudnia 2017 roku, Galeria Wzornictwa Polskiego, photo © Agnieszka Sobczyńska

Wernisaż, 15 grudnia 2017 roku, Galeria Wzornictwa Polskiego, na zdjęciu Edyta Utlińska, photo © Agnieszka Sobczyńska

Wernisaż, 15 grudnia 2017 roku, Galeria Wzornictwa Polskiego, photo © Agnieszka Sobczyńska

Nowa galeria stała w MNW pokazuje, jak o projektowaniu myślano w różnych epokach i środowiskach twórczych – od kręgu zakopiańskiego, Warsztatów Krakowskich, Spółdzielni Artystów „Ład” i modernistów z grupy „Praesens”, poprzez powojenny czas odbudowy, socrealizm, odwilż i poodwilżową nowoczesność – najbardziej dynamiczne lata polskiego wzornictwa – na przykładach najlepszego współczesnego designu kończąc.

Osobne miejsce znajdują w niej zagadnienia związane z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci oraz etnoprojektowaniem.

Galeria Wzornictwa Polskiego, fot. Bartosz Bajerski  Muzeum Narodowe w Warszawie

Wernisaż, 15 grudnia 2017 roku, Galeria Wzornictwa Polskiego, photo © Agnieszka Sobczyńska

Galeria Wzornictwa Polskiego, fot. Bartosz Bajerski  Muzeum Narodowe w Warszawie

W nowocześnie zaaranżowanej galerii prezentowane są realizacje z seryjnej produkcji, popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze. Prace te świadczą jednak o wielkim potencjale polskiej myśli projektowej. Stworzone z wyjątkową inwencją przedmioty codziennego użytku prezentowane są w układzie chronologicznym, wyznaczonym przez najważniejsze wydarzenia artystyczne i historyczne. Całość wzbogacają materiały fotograficzne i fragmenty archiwalnych kronik filmowych.

Alicja Wyszogrodzka, tkanina drukowana „Panny”, nr inw. wzr.t.850, photo materiały prasowe MNW

Krzesło Piórka, 1935, Jan Kurzątkowski, Spółdzielnia Artystów „Ład”. photo: photo materiały prasowe MNW Agnieszka Sobczyńska (po prawej)

Danuta Duszniak, dwa imbryki „Kolumb”, nr inw. wzr.c.1143/1-b, wzr.c.1144/a-b, photo materiały prasowe MNW

Porządek chronologiczny pozwala prześledzić zmiany sposobu myślenia o projektowaniu, a także ukazuje zależność od okoliczności dziejowych, w tym gospodarczych. Otwierają go ostatnie dekady zaborów, zdominowane przez styl zakopiański Stanisława Witkiewicza, który spajać miał tożsamość narodu jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Natomiast w międzywojennych pracach artystów Warsztatów Krakowskich oraz warszawskich środowisk, w tym Spółdzielni Artystów „Ład”, widoczne były inspiracje brytyjskim ruchem „Arts and Crafts”. Szczególną grupę stanowią prace twórców, którzy uczestniczyli w Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku – Karola i Zofii Stryjeńskich oraz Antoniego Kenara.

Najważniejsze dzieła powojennego wzornictwa reprezentują prace tak różnych twórców jak Władysław Strzemiński, Jan Bogusławski, Jan Kurzątkowski oraz późniejsze projekty Teresy Kruszewskiej, Andrzeja Jana Wróblewskiego, czy Barbary Hoff. Oddają one specyfikę twórczości z czasów odbudowy kraju, socrealizmu, lat po odwilży, a także pierwszych objawów nadchodzącego kryzysu gospodarczego. Wyzwanie podjęli projektanci, którzy musieli zmierzyć się z trudną sytuacją ekonomiczną. Mimo ograniczeń, twórcy dbali o estetykę przedmiotów użytkowych, co pokazuje nowa ekspozycja, obejmująca zarówno przedmioty luksusowe, jak i te znajdujące się w powszechnym użyciu.

Kuratorki galerii: Anna Demska, Anna Frąckiewicz, Anna Maga, Kaja Muszyńska

Projekt wystawy: Matosek/Niezgoda

Zdjęcia eksponatów: materiały prasowe MNW

Zdjęcia z wernisażu: © Agnieszka Sobczyńska

Więcej na: mnw.art.pl

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.