wszystkie artykuły z działu >> TARGI
01 stycznia 2018
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Jak urządzimy się jutro? Heimtextil prezentuje Trendy 2018/19

Jak będą projektowane pokoje przyszłości? Jak będziemy żyć, pracować, robić zakupy i mieszkać? Nadchodzące trendy na lata 2018/2019 odwiedzający Heimtextil 2018 będą mogli doświadczyć w strefie Theme Park.

Zgodnie z badaniami połowa ludzkości żyje obecnie w miastach, a jeżeli nic sie nie zmieni to przed końcem XXI wieku będziemy mieszkać w nich prawie wszyscy. Organizatorzy Heimtextil 2018 - Targów Tekstyliów do Wyposażenia Domów i Obiektów, które odbędą sie we Frankfurcie na Menem w dniach 9-11 stycznia br.- we współpracy z ekspertami zajmującymi się designem i przewidywaniem nadchodzących trendów opracowali przegląd wiodących trendów na lata 2018/2019. Wyłonili je na podstawie analizy danych z całego świata. Jako punkt wyjścia i kluczowy czynnik wywołujący zmiany przyjęli postępującą urbanizację: „The future is urban”.

"Theme Park już dawno stał się wizytówką Heimtextil. Przedstawia trendy kolorystyczne i materiałowe nadchodzącego sezonu i pokazuje realne perspektywy dla naszej branży: od innowacji tekstylnych do projektowania wnętrz po progresywne procesy produkcyjne - mówi Olaf Schmidt, wiceprezes ds. Włókiennictwa i tekstyliów w Messe Frankfurt.

Nadchodzące trendy na lata 2018/2019 odwiedzający Heimtextil 2018 będą doświadczać w strefie Theme Park. Dzięki rozbudowanej instalacji w hali 6.0 MEGATREND - „The future is urban” - stanie się namacalny.

The Flexible Space

Ograniczona przestrzeń życiowa prezentuje wystrój wnętrz z dobrze znanymi, ale również bardzo szczególnymi wyzwaniami. Pawilon Micro Home pokazuje ekskluzywne rozwiązanie londyńskiego Studiomama, wynalazcy "Domu 13m2" wykorzystującego każdy zakątek minimalnej przestrzeni życiowej. Dzięki znakomitej wielofunkcyjności sprytnie zaprojektowanych mebli wnętrze można łatwo przekształcić, dzięki czemu oferuje ono wszystkie niezbędne funkcje mieszkania o normalnych proporcjach. Subtelny schemat kolorów Soft Minimal zapewnia niezbędną swobodę wizualną.

The Flexible Space TRENDS 2018/2019 13m2-house DESIGN BY Studiomama, photo © materiały prasowe Heimtextil

The Healthy Space

Brak natury, nienaturalny codzienny rytm, bycie w ciągłym biegu: miejskie życie może mieć fatalny wpływ na ludzkie zdrowie. Projektanci znajdują rozwiązania zarówno dla pojawienia się natury, jak i koloru: w "Zielonej przestrzeni roboczej" rośliny nawilżają i filtrują powietrze w środowisku pracy. Bujne odcienie zieleni z kolorystyki Urban Oasis mają działanie lecznicze i tworzą miejsca odosobnienia. Orientacja projektu Relax / Recharge przywraca równowagę energetyczną za pomocą koloru. Kolor monochromatyczny ma działanie uspokajające, a niebieski wzmacnia zmysły. W pawilonie Color Experience odwiedzający znaleźli chronioną przestrzeń, w której mogącieszyć się filmowym dziełem sztuki i wypróbować jego pozytywny efekt. W niebieskim i czerwonym salonie Relax / Recharge można się odprężyć się i naładować baterie.

The Healthy Space TRENDS 2018/2019 Breate by So-il dla Mini Living, photo © materiały prasowe Heimtextil

Re-Made Space

W trakcie urbanizacji ilość odpadów znacząco wzrasta. Projektanci i producenci coraz częściej szukają sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Ciekawe rozwiązania oferują np. Jorge Penades, który w swoich projektach przetwarza odpady oraz Pinatex - wytwórnia, która produkuje innowacyjne naturalne tkaniny z włókien liści ananasa. Pawilon Materiałów Re-Made Space zaprasza zwiedzających do dokładnego zapoznania się z nowymi materiałami.

Re-Made Space TRENDS 2018/2019 Solid Textil Board Benches by Max Lomb dla Really i Kvadrat, photo © materiały prasowe Heimtextil

The Maker Space

Globalne zmiany, takie jak digitalizacja, zasadniczo zmieniają relacje między producentem a konsumentem. Widać to już dziś w ruchu producentów. Ma to również trwały wpływ na produkcję tekstyliów. Theme Park dostarcza dwóch aktualnych przykładów: w studio Lola Lely i Bristol Weavers Mill barwią i przetwarzają tkaniny w tradycyjny sposób. Rezultaty można oglądać w trakcie targów, gdzie projektanci tworzą dzieło sztuki wspólnie z odwiedzającymi Heimtextil 2018.

The Maker Space TRENDS 2018/2019 Kniterate  by Gerard Rubio, photo © materiały prasowe Heimtextil

Dzięki zarówno efektownym kolorom indygo jak i barwom naturalnym, a także celowo niedoskonałym wykończeniem, projekt jest częścią trendu w projektowaniu nazywanego Perfect Imperfection. W tym samym czasie holenderska marka Post Couture pokazuje, jak modę można wykorzystać jako zestaw DIY w Fab Lab. Innowacyjny system łączenia sprawia, że ​​szycie staje się zbędne i celowo zwraca uwagę na proces majsterkowania. Silne zestawienie kolorów: czerwony, niebieskii, zielony i żółty podkreślają trend Adapt + Assemble.

City of the future

Przegląd "Theme Park" rozszerzony jest o pięć dodatkowych tematów prezentujących kolory, materiały i projekty nowego sezonu. Sercem tej instalacji, zainspirowanym ideą miejskiego życia, są sale kolorów. Podobnie jak w mieszkaniu, zwiedzający przechodzą przez pięć indywidualnie zaprojektowanych pokoi, w których doświadczają stylów Relax / Recharge, Perfect Imperfection, Soft Minimal, Adapt + Assemble i Urban Oasis w ich najczystszej postaci. W tym otoczeniu będzie można zobaczyć, jak rozwijają się cztery nadrzędne trendy w stylu życia w typowych lokalizacjach miejskich i sytuacjach takich jak miejsca pracy i zakłady produkcyjne, strefy relaksu i miejsca spotkań towarzyskich.

Relax / Recharge

Kolory mają wpływ na nastroje i uczucia. W przeciwieństwie do tego co wiemy dzisiaj, niebieski okazał się stymulujący a czerwony uspokajający. Relax / Recharge to przemieniająca opcja projektowania, która wykorzystuje moc kolorów, aby przywrócić równowagę energetyczną nadmiernie stymulowanych miejskich światów życia. Ściany, podłogi i meble są całkowicie zanurzone w pastelowych kolorach.

Relax / Recharge TRENDS 2018/2019 Normann Copenhagen, photo © materiały prasowe Heimtextil

Perfect Imperfection

Indigo, jeden z najstarszych barwników na świecie, jest obecnie w modzie wśród wielu marek i projektantów. Na nowo odkrywają oni barwy indygo i akceptują wszystkie słabości oraz wiele odciemni tego ciemnoniebieskiego koloru. Opierając się na japońskiej filozofii Wabi-Sabi ("akceptując niedoskonałe"), materiały i produkty noszą ślady sposobu, w jaki zostały wykonane. Pociągnięcia pędzlem i szwy stają się widoczne i mile widziane w ramach poetyckiej dokumentacji procesu twórczego.

Perfect Imperfection TRENDS 2018/2019 Fabric Chair by Assemble i The Granby Workshop, photo © materiały prasowe Heimtextil

Soft Minimal

Systemy miejskiego życia są wielofunkcyjne i można je przystosować. Soft Minimal skupia się na projektach wnętrz i produktach, które są atrakcyjne ze względu na swoją funkcjonalność przez co cenione są przez całe życie. Przytulne materiały - wełna, filc, len i boucle - nadają minimalistycznemu mieszkaniu trochę ciepła i osobowości. Paleta wyciszonych pastelowych kolorów i neutralnych odcieni uzupełniona matową czernią zapewnia ponadczasową elegancję.

Soft Minimal TRENDS 2018/2019 Trace Rug dla Normann Copenhagen, photo © materiały prasowe Heimtextil

Adapt+Assemble

Uwolnione od nadmiaru falbanek, projekty przyciągają geometrycznymi i wymiennymi kształtami i materiałami, które idealnie nadają się do pakowania i transportu - podróżowanie i przemieszczanie jest łatwe. Zastosowane techniki tekstylne są proste i niezawodne. Materiały przemysłowe są reinterpretowane i przekształcane do użytku domowego.

Adapt+Assemble TRENDS 2018/2019 Array by Tijs Glide, photo © materiały prasowe Heimtextil

Urban Oasis

Projektanci przekształcają wnętrza w zielone oazy, aby wykorzystać naturę do osiągnięcia lepszego samopoczucia. Kolor zielony jest uważany za najbardziej relaksujący kolor dla oka. Bujne zielone odcienie służą odświeżeniu ciała i duszy. Ciemny las i szałwia są zmieszane z matowym różem. Tekstury imitujące naturę zapewniają pełne, miękkie odczucie.

Urban Oasis TRENDS 2018/2019 Amazonia by Pepe Penalver, photo © materiały prasowe Heimtextil

Poza "Theme Park" i trendami na 2018/19 rok, targi Heimtextil skupiąjąc się na temacie „The future is urban”: z nowym formatem wystawy "Interior.Architecture. Hospitality Expo". Heimtextil udziela odpowiedzi na pytania dotyczące zrównoważonego projektowania urbanistycznego, a także przepisów przeciwpożarowych i wymagań strukturalnych. Wybrani dostawcy zaprezentują swoje produkty tekstylne i rozwiązania materiałowe w ekskluzywnym otoczeniu nowej hali 4.2. W ten sposób firmy mogą przedstawić swoją ofertę bezpośrednio zainteresowanym projektantom wnętrz, hotelarzom i planistom.

Za koncepcję Theme Park odpowiada londyńskie studio projektowe FranklinTill.

Oprac. na podst.: heimtextil.messefrankfurt.com

Photos: © materiały prasowe Heimtextil

Więcej informacji: Heimtextil 2018

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.