wszystkie artykuły z działu >> TARGI
04 lipca 2018
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Heimtextil 2018 definiując przyszłość tekstyliów mówi o tym, co nas czeka!

THE FUTURE IS URBAN Trends 2018/2019

- dzisiaj połowa ludzkości żyje w miastach

- jeżeli nic sie nie zmieni to przed końcem XXI wieku będziemy mieszkać w nich prawie wszyscy

- 80% mieszkańców Ameryki Północnej i 75% Europejczyków żyje w miastach

- w Chinach jest obecnie 100 miast powyżej jednego miliona mieszkańców

- w roku 2030 będzie na świecie 41 mega-metropolii powyżej 10 milionów mieszkańców, niektóre z nich jak Tokio będą miały 40 milionów

-  w roku 2030 w Afryce będzie 6 z 41 mega-metropolii i połowa ludzi mieszkać będzie w miastach

Takie hasła wprowadzały odwiedzających na prestiżową wystawę trendów na lata 2018/2019 w strefie Theme Park na Heimtextil, największych na świecie targach tekstyliów do wyposażenia wnętrz i obiektów. Wśród 2999 wystawców Heimtextil 2018, które odbyły się w dniach 9-12 stycznia we Frankfurcie na Menem, zaprezentowało się 36 firm z Polski.

Jak zostaną zaprojektowane pokoje przyszłości?
Jak będziemy żyć, pracować, robić zakupy i mieszkać?

Theme Park już dawno stał się wizytówką Heimtextil. Przedstawia trendy kolorystyczne i materiałowe nadchodzącego sezonu i pokazuje realne perspektywy dla naszej branży: od innowacji tekstylnych do projektowania wnętrz po progresywne procesy produkcyjne. Organizatorzy Heimtextil 2018 we współpracy z ekspertami zajmującymi się designem i przewidywaniem nadchodzących trendów z Agencji FranklinTill wyłonili trendy na lata 2018/2019 na podstawie analizy danych z całego świata. Jako punkt wyjścia i kluczowy czynnik wywołujący zmiany przyjęli postępującą urbanizację, stąd tytuł wystawy: „The future is urban”.

City of the future

To dziwięć wizyjnych instalacji, dzięki którym MEGATREND - „The future is urban” - staje się widzialny. Bardzo wyraźnie zdefiniowane przestrzenie pozwalają kontemplować, a często wręcz namacalnie doświadczać tredny przyszłości, dzięki wyraźnym podziałom i zróżnicowanym prezentacjom.

The Flexible Space

Wystawa The Flexible Space prezentuje wystrój wnętrz z dobrze znanymi, ale również bardzo szczególnymi wyzwaniami. Pawilon Micro Home to ekskluzywne rozwiązanie londyńskiego Studiomama, wynalazcy "Domu 13m2" wykorzystującego każdy zakątek minimalnej przestrzeni życiowej. Dzięki znakomitej wielofunkcyjności sprytnie zaprojektowanych mebli wnętrze można łatwo przekształcić, dzięki czemu oferuje ono wszystkie niezbędne funkcje mieszkania o normalnych proporcjach. Subtelny schemat kolorów Soft Minimal zapewnia niezbędną swobodę wizualną. Tutaj każdy element architektury  budujące wnętrze spełnia konkretną funkcję.

The London based Studiomama provided interior design solutions for living in the limited space of growing cities.

 Londyńskie Studiomama dostarczyło rozwiązania do aranżacji wnętrz mieszkalnych w ograniczonej przestrzeni rosnących miast.. Photo: Pietro Sutera © Messe Frankfurt Exhibition GmbH
 
The Healthy Space

Brak natury, nienaturalny codzienny rytm, bycie w ciągłym biegu: miejskie życie może mieć fatalny wpływ na ludzkie zdrowie. Projektanci znajdują rozwiązania zarówno dla pojawienia się natury, jak i koloru: w "Zielonej przestrzeni roboczej" rośliny nawilżają i filtrują powietrze w środowisku pracy. Bujne odcienie zieleni z kolorystyki Urban Oasis mają działanie lecznicze i tworzą miejsca odosobnienia.

Green lead: Productivity in offices with plants is up to 15 percent higher than in those without.

Zielona przewaga: wydajność pracy w biurach z roślinami jest nawet o 15 % wyższa niż w przypadku przestrzeni bez zieleni. Photo: Pietro Sutera © Messe Frankfurt Exhibition GmbH

Re-Made Space

W trakcie urbanizacji ilość odpadów znacząco wzrasta. Projektanci i producenci coraz częściej szukają sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Ciekawe rozwiązania oferują np. Jorge Penades, który w swoich projektach przetwarza odpady oraz Pinatex - wytwórnia, która produkuje innowacyjne naturalne tkaniny z włókien liści ananasa. Pawilon Materiałów Re-Made Space zaprasza zwiedzających do dokładnego zapoznania się z nowymi materiałami.

The exhibition space “Remade Materials” showcased theme park products created using recycling methods and natural materials.

W przestrzeni wystawienniczej "Remade Materials" zaprezentowano produkty stworzone przy użyciu metod recyklingu i materiałów naturalnych. Photo: Pietro Sutera © Messe Frankfurt Exhibition Gmb

The Maker Space "Fab Lab"

Globalne zmiany, takie jak digitalizacja, zasadniczo zmieniają relacje między producentem a konsumentem. Widać to już dziś w ruchu producentów. Ma to również trwały wpływ na produkcję tekstyliów. Theme Park dostarcza dwóch aktualnych przykładów: w studio Lola Lely i Bristol Weavers Mill barwią i przetwarzają tkaniny w tradycyjny sposób. Rezultaty można oglądać w trakcie targów, gdzie projektanci tworzą wspólnie z odwiedzającymi Heimtextil 2018.

DIY creation of fashion eschewing the need for sewing, demonstrated in Dutch label Post Couture’s “Fab Lab”.
 
Tworzenie mody unikając potrzeby szycia, zaprezentowane w holenderskiej wytwórni Post Couture "Fab Lab". Photo: Pietro Sutera © Messe Frankfurt Exhibition GmbH

Przegląd "Theme Park" rozszerzony został o pięć dodatkowych tematów prezentujących kolory, materiały i projekty nowego sezonu. I o tych prezentacjach piszemy poniżej.

Relax / Recharge

Kolory mają wpływ na nastroje i uczucia. W przeciwieństwie do tego co wiemy dzisiaj, niebieski okazał się stymulujący a czerwony uspokajający. Relax / Recharge to przemieniająca opcja projektowania, która wykorzystuje moc kolorów, aby przywrócić równowagę energetyczną nadmiernie stymulowanych miejskich światów życia. Ściany, podłogi i meble są całkowicie zanurzone w kolorze.

Activating and calming: Visitors were able to experience the effect being immersed in the colors red and blue can have on your mood.

Relax / Recharge: goście mogą doświadczyć efektu zanurzenia w kolorach czerwonym i niebieskim może mieć nastrój. photo: Exspace.pl

Perfect Imperfection

Indigo, jeden z najstarszych barwników na świecie, jest obecnie w modzie wśród wielu marek i projektantów. Na nowo odkrywają oni barwy indygo i akceptują wszystkie słabości oraz wiele odciemni tego ciemnoniebieskiego koloru. Opierając się na japońskiej filozofii Wabi-Sabi ("akceptując niedoskonałe"), materiały i produkty noszą ślady sposobu, w jaki zostały wykonane. Pociągnięcia pędzlem i szwy stają się widoczne i mile widziane w ramach poetyckiej dokumentacji procesu twórczego.

Bristol Weavers Mill presented in the “Perfect Imperfection” section with interactive elements the return to the quality of proven crafting techniques.

 Bristol Weavers Mill prezenetuje“Perfect Imperfection” sekcję z elementami interaktywnymi, powrót do jakości sprawdzonych technik rzemieślniczych. Photo: Pietro Sutera © Messe Frankfurt Exhibition GmbH

Soft Minimal

Systemy miejskiego życia są wielofunkcyjne i można je przystosować. Soft Minimal skupia się na projektach wnętrz i produktach, które są atrakcyjne ze względu na swoją funkcjonalność przez co cenione są przez całe życie. Przytulne materiały - wełna, filc, len i boucle - nadają minimalistycznemu mieszkaniu trochę ciepła i osobowości. Paleta wyciszonych pastelowych kolorów i neutralnych odcieni uzupełniona matową czernią zapewnia ponadczasową elegancję.

Adapt+Assemble

Uwolnione od nadmiaru falbanek, projekty przyciągają geometrycznymi i wymiennymi kształtami i materiałami, które idealnie nadają się do pakowania i transportu - podróżowanie i przemieszczanie jest łatwe. Zastosowane techniki tekstylne są proste i niezawodne. Materiały przemysłowe są reinterpretowane i przekształcane do użytku domowego.

Robust companions for modern nomads: Materials without frills and complex details in the trend section “Adapt and Assemble”.
 
Towarzysze współczesnych nomadów: materiały bez dodatków i skomplikowanych detali w sekcji trendów “Adapt and Assemble”. Zdjęcie: Pietro Sutera © Messe Frankfurt Exhibition GmbH
 
Urban Oasis

Projektanci przekształcają wnętrza w zielone oazy, aby wykorzystać naturę do osiągnięcia lepszego samopoczucia. Kolor zielony jest uważany za najbardziej relaksujący kolor dla oka. Bujne zielone odcienie służą odświeżeniu ciała i duszy. Ciemny las i szałwia są zmieszane z matowym różem. Tekstury imitujące naturę zapewniają pełne, miękkie odczucie.

To jedno z najpiękniejszych stoisk targów Heimtextil 2018 i zdecydowanie THE BEST strefy Theme Park.

O czym opowiada strefa Urban Oasis? O trendzie, w którym projektanci przekształcają wnętrza w zielone oazy abyśmy się lepiej w nich czuli. Photo Exspace.pl

O czym opowiada strefa Urban Oasis? O trendzie, w którym projektanci przekształcają wnętrza w zielone oazy abyśmy się lepiej w nich czuli. Photo Exspace.pl

---------------

“The future is urban” - Heimtextil prezentuje trendy 2018/19
Theme Park hall 6.0

Heimtextil 2018
Autorzy: FranklinTill Studio, Stijlinstituut Amsterdam i Studio Felix Diener

Photos: © Exspace.pl i Pietro Sutera © Messe Frankfurt Exhibition GmbH

Więcej informacji: Heimtextil 2018

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.