wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
06 stycznia 2018
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

CHIPS częścią prestiżowego projektu “Das Haus”. Jedno i drugie zaprojekotwała Lucie Koldová

TON przedstawia nowy, ekscytujący fotel klubowy Chips: łagodne łuki, kontrastujące materiały i ręcznie gięte drewno. Chips, zaprojektowany przez czeską projektantkę Lucie Koldovą, będzie częścią prestiżowego projektu “Das Haus – Interiors on Stage” podczas targów imm Cologne 2018, które odbędą się w dniach 15-21 stycznia 2018 roku.

Lucie Koldová jest siódmym projektantem, który został zaproszony przez organizatorów imm cologne 2018 do przedstawienia swojej wizji domu, którą jest Instalacja "Das Haus – Interiors on Stage". W poprzednich sześciu edycjach “Das Haus" projektowany był przez: Doshi Levien (UK), Luca Nichetto (Włochy), Louise Campbella (Dania), Neri & Hu (Chiny), Sebastiana Herknera (Niemcy) i Todda Brachera (USA). Więcej o projekcie "Das Haus" czeskiej projektantki przeczytacie tutaj.

Lubię pracować z transparentnymi materiałami, więc zaprojektowałam wizualnie lekkie, ale celowo przewymiarowane oparcie, wypełnione perforowaną tkaniną, obramowaną ręcznie giętym drewnem” - wyjaśnia sekrety modelu Chips Lucie Koldová. Jej charakterystyczny styl, znany z projektów opraw świetlnych, pozwala na harmonijne, wzajemne przenikanie otoczenia i fotela.

Od początku chciałam stworzyć fotel zdefiniowany przez łagodne łuki oraz wygodę siedzenia, zachęcający od pierwszego spojrzenia. To wyrazisty model z własną historią. W przeciwieństwie  do klasycznego fotela, chciałam żeby był sexy” - dodaje projektantka.

Chips trafia w sedno. Wyraziste, przewiewne oparcie, będące jednocześnie fragmentem podstawy fotela, kształtem przypomina ziemniaczany chips. Lekkie oparcie kontrastuje z grubym siedziskiem, ułożonym na giętoklejonej formatce drewna. Komfort siedzenia zwiększa dodatkowa poduszka pod plecy. “ Spodziewałam się, że najtrudniejszą częścią projektu będzie uformowanie oparcia. Co zaskakujące, okazało się najwięcej uwagi poświęcić trzeba było podstawie, która wraz z oparciem przenosić będzie duże siły wywierane przez użytkowników” wyjaśnia projektantka.

Oprócz swych intrygujących kształtów, Chips jest interesujący również ze względu na technologię ręcznego gięcia.“ Polecam obejrzeć film pokazujący jak powstają pojedyncze elementy gięte. To fascynujące - szybkie i skomplikowane. Postrzegam ten proces jako twórczy taniec” dodaje Koldová. Wszystko zaczyna się od parowania bukowego drewna w specjalnych łaźniach parowych, gdzie pozostaje przez kilka godzin. Po uplastycznieniu, drewno umieszczane jest w metalowych formach, zabezpieczane specjalnymi kołnierzami, które pozawalają nadać mu nowe kształty. Następnie drewno jest suszone i sezonowane przez kilka tygodni, a potem szlifowane, bejcowane i lakierowane. W Bystřice pod Hostýnem meble produkowane są w ten sposób od 1861 roku.

Das Haus – Interiors on Stage

Das Haus – Interiors on Stage” to szczególny rodzaj instalacji, której celem jest promocja wybitnych osobowości ze świata designu. Organizatorzy targów imm cologne zapraszają wybranego projektanta do zaprojektowania swojej wizji domu - nie wyznaczając żadnych ram czy granic. Na imm cologne 2018 swoją wizję domu przedstawi czeska projektantka Lucie Koldova. Instalacja Lucie Koldova, o powierzchni 180 metrów kwadratowych, stanie w hali 2.2 w segmencie "Pure Editions".

"Das Haus 2018" będzie mniej kształtowany przez ściany, bardziej przez przestrzenie, w których światło, pojawiające się w różnych formach i kontrolowane w różny sposób. Światło będzie nie tylko wyznaczać przestrzeń, ale także wspierać jej funkcję i konkretne odczucia.

"W moim „Domu” światło będzie odgrywać główną rolę, a meble uzupełnią pokoje - a nie na odwrót!" - mówi Lucie Koldova, podsumowując w skrócie nowe cechy "Das Haus".

Projektując różne układy oświetlenia i specyficzne dla światła emocje Koldova może osiągnąć ciekawe wizualne sprzeczności. Ponieważ doświadczamy różnych stresujących sytuacji w naszym codziennym życiu, projektant stara się znaleźć równowagę w swojej wersji "Das Haus".

Lucie Koldová

Wysoko ceniona, czeska projektantka, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, Architektury i Wzornictwa w Pradze w 2009 roku. Po ukończeniu studiów pracowała w Paryżu i tam stworzyła Balloons and Muffins, swoje pierwsze i bardzo udane kolekcje oświetleniowe. Dziś pracuje w Pradze, gdzie tworzy obiekty do codziennego użytku, obiekty galeryjne, oprawy z limitowanych edycji, szklane rzeźby i meble. Jej prace znajdziemy w portfolio różnych firm i  wielu galeriach, w tym w Galerii S. Bensimon, La Chance, Haymann Edition i Chevalier Édition.

TON - informacje historyczne

Fabryka mebli giętych w Bystřice pod Hostýnem została założona w 1861 roku przez Michała Thoneta, jako druga z siedmiu fabryk zbudowanych przez producenta mebli dla jego synów. Ponieważ większość fabryk zakończyła działalność, Bystřice pod Hostýnem jest najstarszą działającą fabryką tego rodzaju na świecie. Thonet wybrał strategiczną lokalizację - oferującą wykwalifikowaną siłę roboczą i surowiec w pobliskich lasach bukowych.

W 1912 r. zakład w Bystřice pod Hostýnem zatrudniał 2000 pracowników i wyprodukował 445 tysięcy sztuk mebli. Koniec pierwszej wojny światowej wywołał globalny kryzys gospodarczy i doprowadził do fuzji przedsiębiorstw z firmą Kohn-Mundus w roku 1924, przynosząc zmianę nazwy na Thonet-Mundus. Nowa międzynarodowa firma funkcjonowała do 1940 r., kiedy to nazistowski reżim mianował nowego nadzorcę. Po drugiej wojnie światowej firma została znacjonalizowana, a 7 marca 1946 r. stała się państwowym przedsiębiorstwem Thonet. W 1953 roku zmieniono nazwę na TON, skrót od czeskiej wersji „Fabryka Mebli Giętych". Po zmianach politycznych z 1989 r. TON nadal działał jako podmiot państwowy, w 1994 r. przekształcił się w spółkę akcyjną. Dziś jest niezależną, cenioną marką, która łączy tradycyjne rzemiosło i nowe wzornictwo, zachowując piękno technologii giętego drewna dla przyszłych pokoleń.

Photos: © materiały prasowe TON

Więcej informacji: www.ton.eu

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.