Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
23 września 2020
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Światowy Dzień Zwierząt: Meblowi giganci projektują meble dla zwierząt

NEWS-EXSPACE

Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony corocznie 4 października, w dzień Świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święto to zostało ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji  i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października.

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony. W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się aż czterokrotnie. Utrata naturalnych siedlisk, emisja zanieczyszczeń i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami to podstawowe zagrożenia jakie napotykają na co dzień zwierzęta.

W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w 1993 r. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. W tym artykule przyglądamy się Światowemu Dniu Zwierząt z perspektywy designu dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Meblowi giganci projektują meble dla zwierząt

Kolekcja LURVIG (ze szw. kudłaty), którą dla IKEA stworzyło hiszpańskie studio, obejmuje specjalne legowiska, drapaki, pojemniki i dozowniki na żywność, a także zminiaturyzowane wersje stałego asortymentu szwedzkiej sieci np. sofę KLIPPAN. Nad całością pieczę sprawowali nie tylko projektanci, ale również lekarze weterynarii. Beneficjentem architektury i designu są już nie tylko ludzie - przekonuje dr Monika Rosińska, socjolożka ze School of Form Uniwersytetu SWPS.

IKEA kolekcja LURVIG exspace

kolekcja LURVIG, foto materiały prasowe IKEA

exhibitors_from_poland_exspace

IKEA  kolekcja LURVIG exspace

kolekcja LURVIG, foto materiały prasowe IKEA

Architektura antropocentryzmem podszyta

Design od zawsze koncentrował się na człowieku i jego potrzebach. Fundamentalne zasady architektury firmitas, utilitas i venustas (z łac. trwałość, użyteczność, piękno) wyłożył niegdyś Witruwiusz w dziele O architekturze ksiąg dziesięć, odnosząc je do proporcji ludzkiego ciała. Ustanowił tym samym antropocentryczne ramy dla architektury i projektowania. „Człowiek witruwiański” Leonarda da Vinci ilustrujący jedną z ksiąg tego traktatu miał dowodzić, że ludzkie ciało jest uniwersalnym, doskonałym i naturalnym źródłem zasad projektowania. Perspektywa antropocentryczna obecna jest także w pracy Le Modulor Le Corbusiera, systemie proporcji mierzonych postacią mężczyzny o atletycznej sylwetce.

Le Modulor Le Corbusier Da Vinci exspace

po lewej: „Człowiek witruwiański” Leonard da Vinci photo Wikipedia po prawej: Le Modulor Le Corbusier photo Phaidon

Architekt, opierając się na męskiej posturze, stworzył wzorzec do określania wielkości w budynku i zastosował między innymi w Unité d’Habitation w Marsylii (1947-1952). Człowiek w praktyce architektonicznej stanowił więc zawsze naturalny punkt odniesienia.

Unité d’Habitation exspace

Unité d’Habitation Le Corbusier photo Phaidon

architectur-for-dogs-02 photo Brandon Shigeta Ma Yasong Architecture for Dogs1

photo Brandon Shigeta | Ma Yasong | Architecture for Dogs

Architecture for Dogs buduje ludzko-zwierzęce relacje

Współcześnie wiele grup architektonicznych stara się przekroczyć spojrzenie na rzeczywistość wyłącznie z własnego punktu widzenia. Platforma „Architecture for Dogs” wymyślona przez projektantów gromadzi trzynaście przykładów różnych rozwiązań, dzięki którym psy i ich ludzcy towarzysze mogą powtórnie przyjrzeć się sobie nawzajem w ramach współtworzonej ludzko-zwierzęcej relacji.

exspace_Architecture_for_Dogs_foto_Hiroshi_YODA (

WANMOCK by TORAFU ARCHITECTS for JACK RUSSELL TERRIER photo Hiroshi Yoda | Architecture for Dogs

Architecture for Dogs exspace

D-TUNNEL by KENYA HARA for TEACUP POODLE photo Hiroshi Yoda | Architecture for Dogs

ARCHITECTURE FOR THE BICHON FRISE exspace 

ARCHITECTURE FOR THE BICHON FRISE by KAZUYO SEJIMA for BICHON FRISE photo Hiroshi Yoda, Architecture for Dogs

MOUNT PUG exspace

MOUNT PUG by KENGO KUMA for PUG photo Hiroshi Yoda, Architecture for Dogs

MOBILE HOME for SHIBA exspace

MOBILE HOME for SHIBA by TOYO ITO for SHIBA photo Hiroshi Yoda, Architecture for Dogs

exspace_Architecture_for_Dogs_foto_Hiroshi_YODA (

PAPIER PAPILLON by SHIGERU BAN for PAPILLON photo Hiroshi Yoda, Architecture for Dogs

PARAMOUNT exspace

PARAMOUNT by KONSTANTIN GRCIC for TOY POODLE photo Hiroshi Yoda, Architecture for Dogs

exspace_Architecture_for_Dogs_foto_Hiroshi_YODA (

Pointed T by Haruka MISAWA / Hara Design Institute photo Hiroshi Yoda, Architecture for Dogs

exspace_Architecture_for_Dogs_foto_Hiroshi_YODA (

Dog Cooler by Hiroshi NAITŌ photo Hiroshi Yoda, Architecture for Dogs

exspace_Architecture_for_Dogs_foto_Hiroshi_YODA (

No Dog, No Life! by Sou FUJIMOTO photo Hiroshi Yoda, Architecture for Dogs

Jamnik, który zrewolucjonizował design

Atelier Bow-Wow, tokijskie studio działające od 1992 roku, znane z realizacji budynków użyteczności publicznej oraz komercyjnych w Azji, Europie i USA, w ramach projektów „architektury dla psów” stworzyło platformę dla jamnika, dzięki której może on znaleźć się na wysokości podobnej co człowiek. Dla jamnika, ze względu na jego nieproporcjonalnie długie ciało, trudnością jest wskoczenie na krzesło, a upadek z niego grozi złamaniem kręgosłupa. Architekci wymyślili więc konstrukcję, która pozwala psu zbliżyć się na wysokość oczu człowieka, a temu ostatniemu platforma umożliwia leżenie i rozprostowanie pleców. Platformę tworzy się za pomocą nakładanych na poziome struktury kolejnych warstw, które przeistaczają się w piętra, po których jamnik może bezpiecznie się wspinać.

atelier-bow-wow-for-dogs exspace

Rampa dla psów tokijskiego studia atelier Bow-Wow to nie tylko świetne rozwiązanie projektowe odpowiadające na specyfikę konkretnej rasy psów, ale przede wszystkim przykład architektury nieantropocentrycznej. Zaprasza także do refleksji na temat utrwalonej hierarchii gatunków i skłania do postawienia sobie pytania, czy aby na pewno to bracia mniejsi są naszymi towarzyszami, czy raczej to my towarzyszymy im?

Wystawa 'All about pets' Heimtextil 2018

W dniach 9-12 stycznia 2018 roku na targach Heimtextil 2018 pokazano produkty tekstylne przeznaczone dla psów i kotów na specjalnej wystawie All about pets. Nie mogło na niej zabraknąć redaktorów Exspace.pl. Zobaczcie nasza relację zdjęciową, która idealnie wpisuje się w tekst dr Moniki Rosińskiej.

All about pets Heimtextil 2018 Exspace

"All about pets" Heimtextil 2018 wszystkie zdjęcia Exspace

All about pets Heimtextil 2018 Exspace

All about pets Heimtextil 2018 Exspace

All about pets Heimtextil 2018

All about pets Heimtextil 2018 Exspace

All about pets Heimtextil 2018 Exspace

opracowanie: Exspace.pl

zdjęcia: Hiroshi Yoda, Architecture for Dogs / Exspace.pl

marketing_wystawienniczy_exspace

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.