wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
03 lutego 2018
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Laureaci Wood Awards 2017!

Pod koniec 2017 roku ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu Wood Awards. Wśród laureatów znalazo się kilka projektów, do wykonania których autorzy użyli amerykańskiego drewna liściastego.

Ustanowiony w 1971 roku konkurs Wood Awards to pierwsze brytyjskie wyróżnienia, przyznawane za wyjątkowe osiągnięcia w architekturze i designie, w których wykorzystano jedyny na świecie materiał naturalnie zgodny ze zrównoważoną gospodarką. W ramach konkursu wyłaniane są najciekawsze realizacje z drewna z zakresu designu, rzemiosła i budownictwa.

NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ KONSTRUKCJĘ

Za najlepszy projekt uznano The Smile – konstrukcję zaprezentowaną podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2016 r. Projekt doceninono za niezwykłą i wyrafinowaną technologię wykonania oraz zręcznie zamaskowaną, pozorną lekkość całej struktury.

The Smile to najbardziej ambitna konstrukcja z drewna klejonego warstwowo, jaka dotychczas powstała. Wyróżnienie Wood Awards jest czwartym, które intalacja otrzymała obok: Display Award na World Architecture Festival, Pavillions Award podczas Architizer A+ Awards oraz nagrodyw kategorii Projekt architektoniczny/mała architektura w konkursie Architecture Prize.

Użycie nieprzetestowanego wcześniej drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo, było dużym wyzwaniem zwłaszcza, że drzwi wejścowe do konstrukcji umiejscowione zostały w strefie największych naprężeń. Prostym, ale i eleganckim rozwiązaniem okazały się tu starannie ukryte detale konstrukcyjne. Tę wyjątkową strukturalną formę podkreślono dodatkowo przeszklonymi platformami na obu końcach pawilonu” – argumentował wybór zwycięzcy juror Nathan Wheatley.

Ten wyjątkowy pawilon miejski z drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo był wizytówką Festiwalu Designu w Londynie w 2016, fot. Dav Stewart

Instalacja The Smilewykreowała niezwykłe, oddziaływujące na zmysły środowisko, w którym dzięki integracji struktury, powierzchni, przestrzeni i światła powstało ogólnie dostępne miejsce spotkań. The Smile, który w zamyśle miał być przystosowaną do zamieszkania arką, to wysoki na 3,5 metra, szeroki na 4,5 metra i długi na 34 metry zakrzywiony drewniany tunel. Jego końce, zamknięte platformami widokowymi, wznoszą się na 12 metrów. Wejście do konstrukcji umieszczono w miejscu, gdzie łuk opiera się na ziemi. W środku może przebywać równocześnie sześćdziesiąt osób. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, z wykorzystaniem długich wkrętów, można było  zrobić wejście w miejscu największych naprężeń konstrukcji.

W The Smile pierwszy raz wykorzystano duże panele z drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo. Cała konstrukcja powstała zaledwie z dwunastu takich paneli o rozmiarach 14m na 4,5m każdy.

Gatunek drewna: tulipanowiec amerykański
Lokalizacja: Chelsea College of Arts, Londyn
Architekt: Alison Brooks Architects
Klient: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) / Festiwal Designu w Londynie
Inżynier budowlany: Arup
Producent CTL: MERK Timber GmbH, Züblin Timber

ZWYCIĘZCA W KATEGORII EDUKACJA I SEKTOR PUBLICZNY

W kategorii „Edukacja i sektor publiczny” w finale znalazły się aż cztery projekty. Zwycięski okazał się projekt Maggie’s Centre w Oldham. Zdaniem jurorów zasłużył na ten tytuł ze względu na pełne wrażliwości podejście do architektury; ponadto jako pierwszy na świecie przesunął granice w wykorzystaniu drewna liściastego.

Maggies Oldham - fot. Alex de Rijke, Jasmin Sohi & Jon Cardwell

Maggie’s to organizacja dobroczynna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych – placówek brytyjskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Emanują ciepłem i przyjazną atmosferą.

Zewnętrzne ściany budynku pokrywa okładzina z poddanego obróbce termicznej tulipanowca amerykańskiego. Fot. Alex de Rijke

Projektując budynek Maggie’s Centre w Oldham i dobierając materiały, architekci dRMM wybrali tulipanowiec amerykański ze względu na korzystny wpływ drewna na otoczenie oraz na typowe dla tego gatunku wytrzymałość i ciepłą barwę.

Dla AHEC jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w ciągu ostatnich dziesięciu lat prac badawczo-rozwojowych w obszarze nowatorskich rozwiązań dotyczących drewna konstrukcyjnego; niesie ze sobą potencjał upowszechnienia drewna klejonego warstwowo (CLT) w branży budowlanej. Projekt stworzony przez dRMM z wykorzystaniem drewna liściastego ma szansę przyczynić się do zmian w postrzeganiu konstrukcji drewnianych przez architektów i inżynierów.

Gatunek drewna: tulipanowiec amerykański, biały dąb amerykański
Lokalizacja: Oldham, Wielka Brytania
Architekt: dRMM
Klient/właściciel: Maggie’s
Doradztwo materiałowe i pośrednictwo w zakupie: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Główny wykonawca: Parkinson Building Contractors
Podwykonawca w zakresie drewna konstrukcyjnego: Züblin Timber

ZWYCIĘZCA W KATEGORII PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA

Jurorzy oceniający meble i produkty w tej kategorii, pod przewodnictwem Maxa Frasera (kuratora i autora książek o tematyce designu), zebrali się na naradę już we wrześniu 2017 r. podczas Londyńskich Targów Designu.

Krzesło Narin zaprojektowane przez Davida Irwina dla Case Furniture zostało uznane za najlepsze w kategorii „Produkcja przemysłowa”. Sędziowie docenili eleganckie wzornictwo krzesła i uznali je za produkt atrakcyjny dla szerokiej grupy odbiorców.

Projektem Narvin firma Case chciała zmienić powszechne podejście do składanego krzesła, tak aby stało się ono meblem, który z dumą może być prezentowany we wnętrzu przez cały rok, a nie stanowić jedynie awaryjne siedzisko, wyjmowane ze schowka.


„To było prawdziwe wyzwanie – uzyskać naprawdę komfortowe miejsce do siedzenia, a jednocześnie zachować wszelkie wymogi użytkowe składanego krzesła. Płynność linii i łączeń mebla widać w sposobie, w jaki nogi toczone z litego drewna przechodzą w formowane oparcie. To kluczowy element projektu - zapewnia on nie tylko wygodne wsparcie dla pleców, ale też jest osią, w której obracają się nogi krzesła. Siedzenie i oparcie wykonano z wysokiej klasy sklejki brzozowej pokrytej okleiną
z orzecha i dębu, natomiast reszta krzesła jest z litego drewna”
– powiedział David Irwin, projektant.

Gatunek drewna: biały dąb amerykański, czarny orzech amerykański, brzoza
Projektant: David Irwin
Wykonawca/producent: Case Furniture


Wood Awards

Ustanowione w 1971 roku wyróżnienie Wood Awards jest pierwszym brytyjskim konkursem, nagradzającym wyjątkowe osiągnięcia w architekturze i designie, w których wykorzystano jedyny na świecie materiał naturalnie zgodny z gospodarką zrównoważoną. Konkurs wyróżnia
i promuje najciekawsze realizacje z drewna w zakresie designu, rzemiosła i budownictwa. Jest on podzielony na dwie główne kategorie: Budynki oraz Meble i produkty. Budynki są oceniane w pięciu podkategoriach: Handel i relaks, Edukacja i sektor publiczny, Wnętrza, Domy prywatne, a także Mały projekt. Meble i produkty podzielono na trzy podkategorie: Na zamówienie, Produkcja przemysłowa i Projekt studencki. www.woodawards.com

AHEC

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów tego surowca. AHEC prowadzi szereg działań promujących amerykańskie drewno liściaste na ponad 50 rynkach na świecie. W tym celu dostarcza architektom, projektantom oraz użytkownikom informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów.

AHEC uruchomiło nową stronę internetową posiadającą nowatorskie narzędzie interaktywne, które zapewnia architektom i projektantom, zajmującym się opracowaniem specyfikacji, pełną samodzielność w zakresie doboru gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Nowa interaktywna mapa zasobów leśnych ukazuje rozmieszczenie, tempo wzrostu i wskaźnik wycinki wszystkich gatunków tego naturalnego surowca. Na stronie znajduje się również najnowszy, prosty w użytkowaniu ilustrowany przewodnik po gatunkach drewna, zawierający informacje na temat wyglądu, zasad obróbki, podstawowego zastosowania, trwałości i dostępności ponad 20 gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Odwiedzający stronę mogą także dokonać szczegółowej analizy porównawczej, wybierając dwa gatunki drewna. www.americanhardwood.org @ahec_europe (Twitter, Instagram)

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.