Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
15 lutego 2018
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Projektowanie dla seniorów – BaltSe@nioR na Stockholm Furniture Fair 2018

10 lutego zakończyła się kolejna edycja Sztokholm Furniture & Light Fair 2018. Na targach zaprezentowany został międzynarodowym projekt BaltSe@nioR, koordynowany przez Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prezentacja na Stockholm Furniture Fair to 17m2 opowieści o unikalnym spojrzeniu na projektowanie, które charakteryzuje się multidyscyplinarnym i interakcyjnym podejściem.

O targach w Sztokholmie mówi się, że mają swój własny, spokojny rytm. Trwają pięć dni i odbywają się w trzech halach. Głównym wydarzeniem towarzyszącym jest Stockholm Design Week, pozwalający także po godzinach obcować z ikonicznymi produktami skandynawskiego designu.

Prezentacja inteligentnych mebli i testowanie symulatora wieku w wielkiej targowej skali

Prototypy inteligentnych mebli, opracowane przez naukowców z Polski, Finlandii i Niemiec, listwy przypodłogowe pozwalające na wykrycie upadku osoby starszej czy lustro umożliwiające wyświetlanie spersonalizowanych komunikatów. Do tego wydrukowany w całości w technologii druku 3D kombinezon symulujący fizyczne ograniczenia związane z wiekiem senioralnym. Przykłady redesignu polskich foteli z lat 60-tych dostosowane do potrzeb współczesnych seniorów wykonane w trakcie międzynarodowych warsztatów przez młodych projektantów i inżynierów z Łotwy, Estonii, Polski, Niemiec i Norwegii – to wszystko znalazło się na stoisku prezentującym dotychczasowe rezultaty projektu BaltSe@nioR na targach Stockholm Furniture & Light Fair.

BaltSe@nioR Sztokholm Furniture & Light Fair 2018 photo Jakub Wittchen

BaltSe@nioR Sztokholm Furniture & Light Fair 2018 photo Jakub Wittchen

BaltSe@nioR Sztokholm Furniture & Light Fair 2018 photo Jakub Wittchen

BaltSe@nioR Sztokholm Furniture & Light Fair 2018 photo Jakub Wittchen

Producentom zaprezentowano również możliwości wykorzystania maty sensorycznej pozwalającej na obliczenie współczynnika komfortu stanowiącego obiektywne narzędzie oceny jakości leżysk i siedzisk. Dzięki temu projektując materace i siedziska dla osób starszych można zminimalizować ryzyko powstawania zbyt dużych nacisków, a w konsekwencji także odleżyn.

Interaktywność w domu to nie tylko rozrywka. Magiczne lustro zaprezentowane na Stockholm Furniture & Light Fair sprawia, że domowa codzienność seniora staje się prostsza. A wszystko w intuicyjny, prosty i przystępny w obsłudze sposób.

BaltSe@nioR Sztokholm Furniture & Light Fair 2018, photos: Jakub Wittchen

Tym samym pokazane zostały nie tylko efekty, ale i unikalne metody projektowe wykorzystane w trwającym ponad rok międzynarodowym projekcie BaltSe@nioR koordynowanym przez Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, współfinansowanym ze środków UE (INTERREG Baltic Sea Region Programme). Jego celem jest zachęcenie projektantów i przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania do produkcji mebli podnoszących komfort i bezpieczeństwo życia osób starszych. W projekcie uczestniczą eksperci reprezentujący szeroki zakres kompetencji w zakresie technologii drewna, wzornictwa, technologii informacyjno-komunikacyjnych z dziewięciu państw regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

W kolejnych odsłonach projektu BaltSe@nioR pogłębiane i udoskonalane są zarównopilotażowe projekty mebli, jak i narzędzia służące do ich tworzenia. Sztokholmskie targi były kolejną publiczną prezentacją symulatora wieku, tym razem rozbudowanego o nowe moduły i rozwiązania technologiczne.

Co warte zaznaczenia, metody i narzędzia projektowe wypracowane w ramach BaltSe@nioR dostępne będą online i nieodpłatnie udostępniane przedsiębiorcom i projektantom mebli po to, by mogli oni tworzyć trafne i dopasowane do potrzeb użytkowników produkty meblowe.

Stoisko na targach Stockholm Furniture & Light Fair zaprojektowane i wykonane zostało przez pracowników Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Projekt współfinansowany ze środków UE (INTERREG Baltic Sea Region Programme).

Photos: Jakub Wittchen

+ BaltSe@nioR http://www.baltsenior.up.poznan.pl/

+ Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu http://wtd.up.poznan.pl/pl

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.