Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
17 lutego 2018
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Manufaktura w Bolesławcu rozkwita na Ambiente 2018

13 lutego 2018 we Frankfurcie nad Menem zakończyła się kolejna edycja największych targów dóbr konsumpcyjnych na świecie - Ambiente 2018. Jak co roku, na kilka dni Frankfurt stał się centrum wyznaczającym trendy w branży. Wśród 4441 wystawców Ambiente 2018 swoją ofertę prezentowało 56 firm z Polski, wśród których była Manufaktura w Bolesławcu.

Manufaktura w Bolesławcu Ambiente 2018 photo Exspace.pl

W roku jubileuszu swojego 25-lecia Manufaktura w Bolesławcu prezentowała na targach Ambiente 2018 nową kolekcję „Flower Line”, która utrwala na ceramice ulotne piękno kwiatów z polskich ogrodów, pól i łąk. Kwiatowy motyw łączy ją z kolejną nowością - autorską kolekcję Magdy Gazur „Roses”. Ostatnia z tegorocznych premier to ceramiczne lampy Bartka Mejora – łączące nowoczesną formę z tradycyjnymi stemplowanymi dekoracjami. W kolekcji „Flower Line” ceramiczne naczynia zdobią najpiękniejsze polskie kwiaty: maki, chabry, niezapominajki, stokrotki, rumianki, dalie, astry i malwy. Piękne, choć niedoskonałe, skromne, naturalne – od stuleci inspirujące artystów i rzemieślników – również tych tworzących bolesławieckie kamionki. To celebracja piękna przyrody, polskiego pejzażu, zmieniających się pór roku, kolorów, zapachów, wspomnień, ulotnych chwil.

Flower Line

„Flower Line” przenosi  nas w świat ogrodów i sadów, nieśpiesznych posiłków na świeżym powietrzu, rodzinnych spotkań i świętowania w gronie najbliższych. To kolekcja dla tych , którzy kochają Naturę i jej dary, cieszą się jej bliskością i pięknem, chcą jak najdłużej zachować wspomnienia wyjątkowych momentów: rześkich  poranków, długich, upalnych letnich dni, malowniczych zachodów słońca.

Kolekcja „Flower Line” photo Manufaktura w Bolesławcu

Kolekcja „Flower Line”  Manufaktura w Bolesławcu Ambiente 2018 photo Exspace.pl

Kolekcja dzieli się na dwie linie wzornicze: wielobarwną, o bogatym rysunku i nieco skromniejszą, o uproszczonej, niemal monochromatycznej dekoracji. Kwiatowe wzory obu zostały jednak tak pomyślane, że wszystkie naczynia można ze sobą łączyć i mieszać w jednej zastawie, tworząc własne kompozycje.

Autorska kolekcja 'Roses' Magdy Gazur

Z uroczystymi okazjami nierozerwalnie kojarzą się róże, szczególnie te czerwone. To przy ich pomocy wyznajemy miłość, wyrażamy podziw, dajemy wyraz naszej pamięci. Utrzymana w tonacji bieli i czerwieni autorska kolekcja „Roses” Magdy Gazur nie tylko podkreśla wagę obu wcześniej wspomnianych rocznic, ale także odkrywa na nowo królową kwiatów jako motyw zdobniczy, pokazać ją w nowoczesnej, artystycznej wersji.

Kolekcja 'Roses' projekt Magda Gazur photo Manufaktura w Bolesławcu

Kolekcja 'Roses' Manufaktura w Bolesławcu Ambiente 2018 photo Exspace.pl

Róża idealnie się do tego nadaje jako kwiat o niezwykle złożonej symbolice, kwiat, który niezmiennie wzbudzał i wzbudza zachwyt upojnym zapachem, głęboką barwą, pięknym kształtem, połączeniem delikatności i ostrych cierni. Magda Gazur odniosła się do tej bogatej gamy znaczeń i do naszych stereotypowych skojarzeń z różą jako motywem wprost z babcinej zastawy – pokazała różę jako nowoczesny wzór, zderzając w swoich naczyniach dwa rodzaje dekoracji: malowanie pędzlem i stemplowanie oraz dwa rodzaje wykończenia powierzchni: matową i szkliwioną. Ręcznie nanoszone wzory nadają naczyniom unikalny charakter, bo każdy z nich jest niepowtarzalnym śladem ludzkiej ręki.

Lampy zaprojektowane przez Bartka Mejora

Kwiaty i inne tradycyjne bolesławieckie motywy pojawiły się na najbardziej zaskakującej i nietypowej z tegorocznych propozycji: lampach zaprojektowanych przez Bartka Mejora*. Inspirowane miękkością i plastycznością ceramicznej masy, która pod własnym ciężarem układa się w luźne, symetryczne fałdy, łączą one nowoczesną formę z ręcznie wykonywanym stempelkowym zdobieniem.  W taki oto sposób ceramiczna tradycja odradza się wciąż na nowo, żyje i trwa.

Lampy zaprojektowane przez Bartka Mejora photo Manufaktura w Bolesławcu

Manufaktura w Bolesławcu Ambiente 2018 photo Exspace.pl

* Bartek Mejor jest absolwentem Royal College of Art w Londynie, studiował też projektowanie ceramiki w Bath School of Art & Design. Współpracuje jako projektant i konsultant z portugalską marką Vista Alegre i producentami porcelany, takimi jak Wedgwood i Royal Doulton. Zaprojektowane przez niego kolekcje są regularnie prezentowane na targach, a prace autorskie pokazywane były m.in w Muzeum Narodowym im. Puszkina w Moskwie i wystawach w Londynie, Mediolanie i Hong Kongu.

Kolejna edycja targów Ambiente 2019: 8 -12 lutego 2019 roku

Więcej informacji o Ambiente 2018 tutaj

photos: © Exspace © Manufaktura w Bolesławcu

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.