wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
09 marca 2018
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

WYSTAWA 17 PE-P: SPOTKANIE. Zobaczcie najlepsze stoisko wśród wszystkich uczelni arystycznych na arena Design 2018

arena DESIGN to jedno z najważniejszych w branży wydarzeń w Polsce, które promuje innowacyjne wzornictwo oraz tworzy przestrzeń do współpracy między projektantami i producentami, w Polsce. Motywem jubileuszowej 10. edycji arena DESIGN, która odbywa się w dniach 6-9 marca 2018 w Poznaniu, są POKOLENIA / GENERATIONS.

Nieodłącznym elementem kolejnych edycji arena DESIGN są min. wystawy, wśród których najważniejsze to wystawy prezentujące dorobek Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem (PE–P), który od 17 lat jest realizowany na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (wcześniej Akademia Sztuk Pięknych), wystawy VIVA light prezentujące wyjątkowe oświetlenie i wystawa stowaryszenia #loveOriginal.

Na arena DESIGN w roku 2018 mogliśmy oglądać kolejną Wystawę Programu Edukacyjno-Projektowego (PE–P), autorskiego programu Prof. Katarzyny Laskowskiej, który Pani profesor prowadzi  nieprzerwanie od 2001 r.: SPOTKANIE 17. PE–P. Była to prezentacja w ramach formuły DOM polski_by PE–P,  formy szerszej prezentacji projektów, partnerów, projektantów i technik pracy PE–P realizowana od 2015 roku.

Oficjalne otwracie wystawy SPOTKANIE 17. PE–P, po prawej stronie Stefan Czarnowski, Prezes Zarządu Ridex - Pratnera wystawy photo PE–P

Wystawa SPOTKANIE to trzy wnętrza funkcjonalnego polskiego współczesnego DOMU, przestrzeń coworkingu oraz pracownicza przestrzeń kuchenna. Wszystkie wyposażone w produkty powstałe w ramach PE–P są miejscem spotkań. Wystawa prezentuje dziesięć projektów sześciu zespołów studentów. Prezentowane aranżacje wnętrz informują o nowym spojrzeniu na tradycyjne funkcje mebli.

Partnerami wystawy SPOTKANIE 17. PE–P  na arena DESIGN 2018 były: RIDEX, Meliński Minuth i Biznes Meble.

------------------
Miło nam poinformować, że stoisko 17. PE–P jest SPOTKANIE znalazło się w finale StandOUT. arena DESIGN Meble Polska Home Decor 2018 - plebiscytu na stoiska, które poprawiają standardy architektury i wzornictwa w branży wystawienniczej, organizowanego przez portal Exspace. Zapraszamy do głosowania na ulubionych nominowanych!

 

Tematem 17. PE–P jest SPOTKANIE w kontekście międzypokoleniowym. Zadaniem badawczo-projektowym były trzy grupy uzupełniających się projektów: meble pełniące nowe funkcje we wspólnej przestrzeni, wzory cyfrowe na płyty meblowe oraz na blaty kuchenne do uniwersalnej kuchni.

WYSTAWA PE-P na arena Design 2018: SPOTKANIE photo Zdzisław Sobierajski

Obszar badawczo-projektowy koncentrował się na przestrzeni mieszkalnej w kontekście kilku wybranych funkcji: przygotowywania i spożywania posiłków, relaksu, zabawy, pracy i nauki oraz przechowywania, a także w kontekście relacji miedzy-pokoleniowych. Szkolenia przeprowadzone przez partnerów PE–P dotyczyły technologii, materiałów i mega-trendów. Badania terenowe prowadziliśmy w pięćdziesięciu mieszkaniach prywatnych, akademikach i biurach. Wyniki tych badań dały impuls do opracowania przez studentów założeń projektowych dla kilku grup użytkowników. „Nowi młodzi” to jedna z nich: zdecydowani, aktywni i doświadczeni, często dysponujący odzyskaną przestrzenią po wyprowadzeniu się z domu dzieci. Druga grupa to „Młode rodziny”, które najczęściej organizują się na niewielkiej przestrzeni, gdzie każdy metr powinien być efektywnie zagospodarowany.

WYSTAWA PE-P na arena Design 2018: SPOTKANIE photo PE–P

W 17. edycji PE–P wzięło udział szesnastu studentów studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W pierwszym etapie studenci pracowali w 6 zespołach nad blisko 90 niezależnymi konceptami. W rezultacie konsultacji w Pracowni oraz tych z udziałem partnerów PE–P wybraliśmy 10 konceptów form meblowych i 17 wzorów cyfrowych. Konsultacje ułatwiły płynne przejście od konceptów projektów do konkretnych form mebli i wzorów cyfrowych. 30 listopada 2017 r. Studenci zaprezentowali swoje projekty Jury. Przedstawiciele UAP i firm partnerskich 17. PE-P — STOLKAR, SWISS KRONO, SCHATTDECOR, REHAU — dokonali wyboru projektów przeznaczonych do szczegółowego opracowania i prototypowania.

WYSTAWA PE-P na arena Design 2018: SPOTKANIE photo Zdzisław Sobierajski

Przez kolejne tygodnie pracowaliśmy nad pięcioma projektami nowych rozwiązań funkcjonalnych do wspólnej przestrzeni i pięcioma projektami wzorów cyfrowych.

Współpraca z zespołem sprawdzonych i kolejnych nowych partnerów umożliwiła profesjonalne wsparcie technologiczne, motywując studentów do pracy nad nowymi rozwiązaniami wzorniczymi. Finalnym efektem pracy zespołu 17. PE–P są funkcjonalne rozwiązania przestrzeni domowej i biurowej: MODIFY i MODIFY Coworking, COOKER, FREE FAMILY, PATCH oraz wzory cyfrowe na płyty i blaty kuchenne: PEPRO LIGHT, TACHE, CELL UNO, GRANA ANTRACYT, GRANA WINE. Produkcyjne prototypy projektów po raz pierwszy zostaną zaprezentowane na wystawie specjalnej SPOTKANIE w ramach arena DESIGN 2018.

17 PE-P MODIFY dom Iwona Rosada Michał Dymecki photo PE-P

17 PE-P PATCH Marta Sobkowska Ewa Półtorak Maciej Kiełb photo PE-P

17 PE-P FREE FAMILY  Martyna Zawieja Agata Sargalska Diana Taukin photo PE-P

17 PE-P COOKER Natalia Niewiadomska Katarzyna Kuta Aleksandra Kubińska photo PE-P

17 PE-P MODIFY COOWORKING Iwona Rosad Michał Dymecki photo PE-P

17 PE-P Wzory cyfrowe na płyty i blaty kuchenne: GRANA WINE photo PE-P

17 PE-P Wzory cyfrowe na płyty i blaty kuchenne: GRANA ANTRACYT photo PE-P

Badania przeprowadzone przez uczestników 17. PE–P potwierdziły, że pomimo elektronicznych udogodnień w komunikacji na odległość wciąż wielkie znaczenia ma podtrzymywanie i pielęgnowanie interakcji z rodziną, bliskimi, współpracownikami w świecie realnym. Bardzo ważne okazały się nowe zwyczaje żywieniowe, potrzeba spożywania świeżo przygotowanych posiłków w pracy, uprawa roślin w domu, wielofunkcyjność i modułowość stymulujące i podtrzymujące dobre relacje międzyludzkie, gromadzenie się czy wspólne działania. Spotkania, te codzienne, cykliczne i wyjątkowe, wymagają dobrze zaprojektowanej przestrzeni.

Koncepty projektowe 17. PE–P skoncentrowały się na miejscu, w którym pracujemy, bawimy się, przygotowujemy posiłki, spędzając wspólnie czas w grupie bliskich czy pracowników. Zdecydowana większość brył mebli to formy wolnostojące, dające możliwości zaadaptowania ich w różnych przestrzeniach. Z drugiej strony — wszystkie razem stanowią kolekcję mebli, które mogą być wyposażeniem jednego wymagającego wnętrza mieszkania czy domu zamieszkałego przez kilka pokoleń. Nowe wzory cyfrowe, pełne energii i te stonowane, umożliwiają nadawanie wnętrzom charakteru, podkreślanie własnych preferencji. Tworzą miejsce spotkań, stając się sceną dla spotkań.

Katalog 17. edycji PE–P składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiamy projekty meblowe do przestrzeni SPOTKANIA. Druga część to projekty wzorów cyfrowych do przestrzeni SPOTKANIA zaprojektowane na płaszczyzny horyzontalne — blaty kuchenne oraz grupa wzorów cyfrowych na płaszczyzny pionowe mebli. Trzecia prezentuje partnerów 17. PE-P i partnerów wystawy.

Prof. Katarzyna Laskowska

Pracownia Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem
Wydział Architektury i Wzornictwa
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

PARTNERZY WYSTAWY SPOTKANIE

RIDEX

Inspirujemy świat tkaninami, kreujemy wnętrza, tworzymy niepowtarzalne kolekcje. Wysmakowane wnętrza, dobry styl i najnowsze trendy — to nasze motto i pasja, które od 27 lat kieruje naszymi działaniami. Nasze autorskie kolekcje tkanin wpasowują się w najnowsze trendy światowego designu. Niuanse kolorystyczne, składy materiałów i najdrobniejsze detale wzorów są pieczołowicie dopracowywane przez szereg miesięcy, zanim tkaniny zostają zaakceptowane do nowości na kolejny sezon. W ostatnim czasie dużą rolę odgrywają welury, których bogactwo w naszej ofercie doceniane jest przez grono projektantów, naszych partnerów, jak i firmy produkcyjne w branży meblarskiej. Możemy się pochwalić bogatą ofertą materiałów naturalnych. Dużą grupę stanowią lny w różnych odsłonach, wariantach kolorystycznych i szerokościach. W minionych latach śledziliśmy rosnące zainteresowanie wzorami geometrycznymi, których również jest coraz więcej pod brandem Ridexu. W tym roku poszliśmy o krok dalej, w 2018 wprowadziliśmy do kolekcji wzory w przeważającej mierze oparte na geometrii w niesłabnącej w siłe kolorystyce BLACK & WHITE. Z dumą przyjmujemy pierwsze pozytywne feedbacki po styczniowej premierze kolekcji.

MELIŃSKI MINUTH

Meliński Minuth to eksperci w dziedzinie projektowania oraz zabudowy przestrzeni targowych. Innowacyjne oraz funkcjonalne stoiska targowe to produkt końcowy powstały w wyniku połączenia pasji, kreatywności oraz profesjonalizmu ich zespołu. Od 25 lat budują pozycję lidera usług targowych w Polsce i Europie oferując wysokiej jakości stoiska, unikatowy design i wsparcie klienta na każdym kroku tworzenia ekspozycji. Społecznie odpowiedzialna polityka firmy, nastawiona na pro-ekologiczne rozwiązania została potwierdzona unikatowym na światowym rynku certyfikatem ISO 20121 poświęconym Zrównoważonemu Zarządzaniu Eventami.

FRANKE

Wspaniała codzienność z Franke Franke jest światowym liderem w produkcji systemów kuchennych, sanitarnych oraz urządzeń dla gastronomii. Od ponad 100 lat szwajcarska marka jest synonimem jakości i innowacji. Systemy kuchenne Franke tworzą zlewozmywaki, baterie, okapy płyty grzewcze, piekarniki, zmywarki, kuchenki mikrofalowe, chłodziarki oraz sortowniki odpadów, które wyróżnia nowatorskie wzornictwo, staranne wykonanie oraz ergonomiczna funkcjonalność. Dążenie do perfekcji poprzez ciągłe doskonalenie nowych linii produktów, odważne łączenie funkcji i materiałów np.: stali szlachetnej i szkła to najważniejsze atrybuty wzornictwa urządzeń kuchennych Franke, które mają swój ponadczasowy charakter.

Program Edukacyjno-Projektowy (PE–P) 2001–2018

PE–P FAKTY 2001–2018

51 FIRM I INSTYTUCJI
94 KOOPERACJI
207 STUDENTÓW
5,5 FIRM WSPÓŁPRACUJĄCYCH W SKALI ROKU
95% ABSOLWENTÓW PRACUJE W ZAWODZIE
157 PROJEKTÓW
115 PROTOTYPÓW
28 WDROŻEŃ

Program Edukacyjno-Projektowy (PE–P) od 17 lat jest realizowany na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (wcześniej Akademia Sztuk Pięknych). Jest moim autorskim programem, który prowadzę nieprzerwanie od 2001 r. Co roku mam przyjemność pracy z nowymi zespołami studentów i partnerów z przemysłu.

Idea stworzenia PE–P powstała z potrzeby połączenia edukacji projektowej z realiami i wymogami rynku, dla którego projektowanie powinno być stałym i niezbywalnym elementem w procesie produkcyjnym.

Celem PE–P jest przygotowywanie studentów do współpracy z przedsiębiorcami, technologami produkcji i klientami. Bezpośrednie kontakty z producentami umożliwiają studentom poznanie złożonego procesu tworzenia nowego produktu, w którym projektant ściśle współpracuje z licznym zespołem interdyscyplinarnym.

PE–P daje cenne doświadczenie i przygotowuje do podjęcia pracy po zakończeniu studiów. PE–P to rozwój innowacyjnych badań i projektów odpowiadających na rzeczywiste obecne i przyszłe potrzeby. Z roku na rok przedsiębiorcy z coraz większym zaufaniem podejmują współpracę ze studentami w ramach PE–P. Ta pozytywna zmiana ich nastawienia przekłada się na systematyczny wzrost zatrudnienia absolwentów kierunków projektowych w przemyśle.

PE–P umożliwia studentom udział w prototypowaniu projektów w warunkach produkcyjnych. Etap ten jest niezwykle ważny w procesie projektowym i nie jest możliwy w warunkach uczelnianych. Efektem siedemnastu edycji PE–P jest

157 studenckich projektów, z których 115 zostało wyprototypowanych (w tym 10 projektów 17. PE–P). Szczególnie dumni jesteśmy z tego, że aż 28 projektów zostało wdrożonych i znajduje się w ofercie firm Noti, Defra, Marmorin, marka Lenart, Schattdecor.

Naszymi partnerami są wiodące przedsiębiorstwa z branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Stałym partnerem PE–P jest SCHATTDECOR, wiodący producent zadrukowanych papierów dekoracyjnych oraz folii preimpregnat. Od siedemnastu lat współpracujemy przy realizacji PE–P i mamy wspólną satysfakcję z możliwości kształcenia i stymulowania projektowego kolejnych grup studentów.

Współpraca ze SWISS KRONO, światowym liderem w produkcji płyt i wyrobów drewnopochodnych, trwa od lat, natomiast PE–P realizujemy wspólnie po raz trzeci. W tym roku po raz pierwszy studenci mieli szansę zmierzyć się z projektowaniem wzorów cyfrowych na powierzchnie blatów kuchennych. Tegoroczni nowi partnerzy

PE–P to innowacyjny producent materiałów polimerowych REHAU oraz Fabryka Mebli STOLKAR.

“Każdy ma swoją własną mapę świata. Inną ma dziecko, inną dorosły. Inną ma Tybetańczyk, który nigdy nie opuścił swoich gór, a inną mieszkaniec Manhattanu zamknięty w kanionach swojego miasta. Stąd częste trudności w porozumiewaniu się, gdyż mówiąc o świecie, mamy przed oczyma różne jego mapy, obrazy, wizje.”

 Ryszard Kapuściński, Lapidaria, Czytelnik, Warszawa 2003
Tłumaczenie / Translated by Agnieszka Osek

 Prof. Katarzyna Laskowska

Pracownia Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem / http://pep.uap.edu.pl/
Wydział Architektury i Wzornictwa
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

PARTNERZY O WSPÓŁPRACY Z 17. PE-P

RIDEX

Udział w PE–P traktujemy jako okazję do zachęcenia zarówno młodych projektantów, jak i producentów mebli do szerszego stosowania tkanin w projektach. Uczestnikom PE–P chcemy przekazać jak najwięcej informacji na temat najnowszych rozwiązań w dziedzinie tkanin oraz ich zastosowania, by w przyszłości mogli tę wiedzę wykorzystać w swojej pracy. Bezpośredni kontakt w ramach warsztatowych zajęć jest do tego świetną okazją. Spotkania w ramach PE–P dają możliwość studentom oraz wykładowcom poznania bliżej tkanin oraz użycia ich dla potrzeb edukacyjnych i projektowych.

Stefan Czarnowski, Prezes Zarządu Ridex

SCHATTDECOR

Edukacja i współpraca z młodymi projektantami to bardzo istotny element działań Schattdecor. Dlatego z chęcią po raz siedemnasty przystąpiliśmy do współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu — w ramach programu PE–P. Udział w kreowaniu świadomości studentów w zakresie tworzenia projektów mebli oraz wzornictwa cyfrowego przy uwzględnieniu możliwości technologicznych oraz zachowaniu potrzeb odbiorców jest cennym doświadczeniem. Z drugiej strony współpraca ze studentami w ramach programu PE–P pokazuje, że zawsze jest możliwe świeże spojrzenie na kwestie projektowe. Program edukacyjno- projektowy PE–P to doskonała forma wspólnego uczenia: studenci zapoznają się z trendami, wzornictwem i technologią, a producenci otwierają na nowe idee, promując swoje produkty w nowatorskich rozwiązaniach projektowych. XVII PE–P daje możliwość promowania niestandardowych i oryginalnych projektów w zakresie mebli kuchennych.

Danuta Pawlik

STOLKAR

Współpraca ze studentami była dla nas nowym doświadczeniem, na które otworzyliśmy się z ogromnym zaciekawieniem. Jako firma z wieloletnią praktyką w produkcji mebli, byliśmy szczerze zaintrygowani, czy młodym projektantom „uda się” nas zaskoczyć swoimi pomysłami. No i udało się! Wszystkie przedstawione projekty cechowała wnikliwa analiza badanego tematu i choć projekty różniły się stopniem zaawansowania, to wszystkie propozycje wyróżniały się swoistą kreatywnością i nowatorstwem. Okres prac nad wyłonionymi projektami był bardzo intensywny i wymagający dla obu stron. Ścierały się pomiędzy sobą fantazyjna śmiałość, wymogi rynkowe oraz twarda rzeczywistość technologiczna, by w rezultacie stworzyć oryginalne i niepowtarzalne projekty mebli. Udział w 17 edycji programu był dla nas ciekawą przygodą. Jesteśmy przekonani, że efekty współpracy młodych projektantów z doświadczonymi specjalistami zostaną docenione podczas areny Design 2018.

Sylwia Wiśniewska

SWISS KRONO

Jeden mebel — wiele funkcji. Kilka refleksji na temat 17 PE-P: Młode pokolenie projektantów wyraźnie pokazało w swoich koncepcjach jak widzi świat — dzisiaj i za kilka lat. Tegoroczny 17 PE–P bardzo skupił się na funkcjonalności i użyteczności. Młodzi projektanci biorący udział w tegorocznym programie, naprawdę dobrze zrozumieli i przełożyli na projekty intencje 17 PE–P. Okazuje się, że w twórczej pracy doświadczenie odgrywa wielka rolę. Pozwala ono szybciej i w bardziej uporządkowany sposób reagować na wszelkie, niespodziewane przeszkody. Zespołowość i współpraca młodych ludzi, zarówno ze sobą jak i z partnerami projektu PE–P, wprowadziła klimat otwartości, chęci poszukiwań i zgody na kompromisy. Doprowadziło to do wypracowania rozwiązań wybiegających w przyszłość. Zaprojektowane w tym roku meble są naprawdę wyjątkowe. Jesteśmy przekonani, że idealnie wpisują się w styl życia współczesnego człowieka, współczesnej rodziny, jak również w trendy niedalekiej przyszłości.

Zespół SWISS KRONO

REHAU

Na młodych ludzi, kończących studia, wchodzących w swoje zawodowe życie, patrzymy nie tylko jak na przyszłych klientów. Są dla nas przede wszystkim ogromną inspiracją, uczą nas innego spojrzenia na meble, zaskakują swoimi spostrzeżeniami i pokazują, jak bardzo świat się zmienia. Stąd też decyzja o udziale REHAU w 17 edycji PE-P. Projektowanie produktów funkcjonalnych i wartościowych dla klientów — to nasz cel. Użytkownika stawiamy w centrum, zgodnie z naszym podejściem do projektowania — Human Centered Design. Tworzymy pomysły, produkty i usługi, które będą rozwiązywały problemy użytkowników i będą tworzyły przyjazną, funkcjonalną i niezastąpioną przestrzeń. Program PE–P gwarantuje korzyści obu stronom: studenci zdobywają wiedzę praktyczną, poznają aktualne trendy i technologie. Firmy partnerskie testują swoje produkty na nowych użytkownikach i mają też możliwość promocji swoich pomysłów wśród użytkowników i projektantów. Ale co najważniejsze czerpią inspiracje do tworzenia nowych innowacyjnych rozwiązań.

Magdalena Bartecka

MELIŃSKI MINUTH

Jako stały partner programu PE–P co roku pomagamy w zrealizowaniu tej niezwykłej wystawy. Z edycji na edycję poziom naszej współpracy z PE–P jest coraz wyższy i przynosi nam wiele satysfakcji. Pomoc studentom z UAP w prezentowaniu ich pierwszych poważnych projektów oraz wprowadzanie ich w świat designu stoisk targowych to wielki przywilej. Jako specjaliści od zabudowy stoisk, podczas odbywanych przez nich staży w naszej firmie chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami i żywimy nadzieję, że ci młodzi adepci sztuki kiedyś dołączą do naszego zespołu. Czerpiemy garściami z ich pomysłów i świeżości w podchodzeniu do wyzwań, jakie czekają na nich w naszym dziale projektowym. Mamy nadzieję, że kontynuowana współpraca z PE–P będzie dalej dostarczała nam wielu nowych inspiracji.

Andrzej Meliński, Prezes Meliński Minuth

MIESIĘCZNIK „BIZNES meble.pl”

Od wielu lat miesięcznik ,,BIZNES meble.pl”, poprzez publikację materiałów prasowych, udziela wsparcia medialnego Programowi Edukacyjno-Projektowemu. Ta niezwykła kooperacja z PE–P, z dr hab. Katarzyną Laskowską, prof. zw. UAP i z Joanną Lisiecką, przynosi nam mnóstwo satysfakcji i inspiracji. Wierzymy, że wszyscy studenci, jak i przedstawiciele firm — partnerów PE–P — wykorzystali czas 17. edycji tak dobrze, jak tylko potrafili. Mamy również nadzieję, że uczyli się od siebie wzajemnie, tak jak my uczymy się obserwując PE–P. Każdego roku zadajemy sobie pytanie: jak to możliwe, że ciągle czujemy się zaskakiwani przez PE–P? Jesteśmy przekonani, że podczas ,,Arena Design 2018” ujrzymy wiele świeżych idei i mnóstwo interesujących projektów mebli. Nie możemy się doczekać!

Marek Hryniewicki Miesięcznik ,,BIZNES meble.pl”

#17PE_P arena DESIGN Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu Katedra Mebla UAP Fabryka Mebli Stolkar SWISS KRONO Polska Schattdecor REHAU Polska Meliński Minuth Ridex Franke Group BIZNES meble.pl


 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.