Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
06 marca 2018
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Kolorowe pejzaże żyjące własnym życiem. FIELD Anne Hardy w Rotterdamie

Brytyjska artystka Anne Hardy znana jest z wielkoformatowych instalacji, w których obiekty, światło, kolor i dźwięk zdają się żyć własnym życiem. Sama artystka określa swoje prace jako "czujące miejsca". Są częściowo architektoniczne, częściowo organiczne, a ich starannie opracowane prezentacje audio i oświetlenie zmieniają się i zmieniają wraz z upływem czasu.

Najnowsza instalacja Hardy w Muzeum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie (10 lutego – 27 maja 2018) prezentowana w ramach kolejnej odsłony Sensory Spaces, zaprasza odwiedzających do wejścia w "czującą przestrzeń" FIELD, by doświadczyć jak wokół zmieniają się powoli scenografie, a przedmioty chociaż mogą wydawać się konkretne i znajome stają się trochę nierealne.

Sensory Spaces to seria projektów solowych, prezentowanych w galerii Willem van der Vorma. Uczestniczący w projekcie artyści zapraszani są przez muzeum do reagowania na architektoniczne walory ogólnodostępnej przestrzeni hallu Muzeum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie. Instalacje mają podkreślać pojęcia transformacji i zaskoczenia. W trzynastej edycji serii Sensory Spaces brytyjska artystka Anne Hardy prezentuje kolejną odsłonę projektu FIELD.

W Instalacjach FIELD goście zanurzają w dzieło sztuki, które ma przemawiać do wszystkich zmysłów. Zaczyna się z chwilą, gdy odwiedzający wchodzą do tych "walk-in" i proszeni są o zdjęcie butów. Hardy swoimi instalacjami zachęca do wrażliwego uczestnictwa w spektaklu mając nadzieję na otwarcie odwiedzających na nowe doświadczenia. Sensory Spaces 13 Anne Hardy w  galerii Willema van der Vorma w Muzeum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie można oglądać do 27 maja 2018 roku.

Photo Angus Mill / Courtesy of Maureen Paley, London

Materiały, przedmioty i dźwięki dla swoich Instalacji, które tytułuje FIELD Hardy znajduje na ulicy: rzeczy, które zostały odrzucone i straciły swoją pierwotną funkcję. Wierzy, że są one w jakiś sposób wolne od języka i porządku i nadają się do nowych zastosowań i znaczeń. Stały się one zasadniczo "niejednoznaczne" w tym sensie, że mają możliwość jednoczesnego zawierania dwóch lub więcej pomysłów. Hardy ma zbiór miejsc, które również oddają to uczucie: zakątki ulic, kawałek ziemi między dwiema drogami lub pusty korytarz. Są to miejsca, które są zarówno dziwne, jak i znajome, unoszące się pomiędzy rzeczywistością, a wyobrażeniem. Właśnie ta dwuznaczność, którą Hardy przechwytuje w swoich instalacjach ma coś magicznego - coś, czego musisz doświadczyć, ale co trudno wyrazić słowami. Według słów Hardy, jej instalacje uświadamiają nam "śliską naturę naszego postrzegania świata".


Photo Angus Mill / Courtesy of Maureen Paley, London

Photo Angus Mill / Courtesy of Maureen Paley, London

Photo Angus Mill / Courtesy of Maureen Paley, London

Hardy to bardzo ciekawa osobowość artystyczna. Uznanie zyskała zdjęciami przestrzeni, które: budowała w swoim studio, fotografowała, a następnie burzyła. Powstałe fotografie przedstawiają skomplikowane, wyimaginowane światy, które sugerują, że coś się wydarzyło, choć dokładnie co, to jest niejasne.

po lewej: Equilibrium (umph, ohwh, ah, clk clk), 2016 212.5 x 164.2 cm. (83.7 x 64.6 in.) photo Anne Hardy / po prawej: Anne Hardy Cipher 2007 Diasec mounted c-type print 144 x 174 cm photo Anne Hardy

po lewej: Ann Hardy ‘Untitled IV (Balloons)’ photo Anne Hardy / po prawej: Anne Hardy Untitled VI 2005 Diasec moun ted c-type print 120 x 150 cm photo Anne Hardy

Od 2013 roku sama prezentuje fizyczne instalacje pod nazwą FIELD. Ta zmiana wynika z chęci usunięcia bariery między pracą, a widzem, która była nieodłącznym elementem fotografii. W Instalacjach FIELD goście są zanurzeni w dziełach sztuki, które przemawiają do wszystkich zmysłów.

Bardzo charakterystyczna dla artystki jest instalacja "Falling and Walking" ("Fhhhhhhhh phossshhhhh crrhhhhzzz mn huaooogh)", którą Hardy przygotowała na London Art Night 2017. O "Falling and Walking" piszemy tutaj >>>

Biografia Anne Hardy

Anne Hardy (1970, Anglia) mieszka i pracuje w Londynie, gdzie studiowała w Royal College of Art. Jej prace były wystawiane na arenie międzynarodowej, z niedawnymi wystawami indywidualnymi w The Common Guild, Glasgow (2015), fig-2 w ICA Studio, London (2015), Kunstverein Freiburg (2014), Maureen Paley (2013), Secession Vienna (2012) I na wystawach grupowych  w Hayward Gallery, Victoria and Albert Museumi  i Barbican Art Gallery w Londynie.  

-------------

Anne Hardy
Sensory Spaces 13
Kurator: Nina Folkersma
Photos: Angus Mill / Courtesy of Maureen Paley, London
Miejsce: Museum Boijmans Van Beuningen
adres: Museumpark 18-20  3015 CX Rotterdam The Netherlands
termin: 10 lutego – 27 maja 2018
www.boijmans.nl

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.