wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
09 maja 2018
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Multimedialne Show. Gustav Klimt 'otwiera' nowe centrum sztuki cyfrowej w Paryżu

Atelier des Lumières - symfoniczna podróż przez kreatywność i czas

W rozpadającej się dawnej odlewni, w XI dzielnicy Paryża, powstało nowe centrum sztuki cyfrowej, którego organizatorem jest Culturespaces. Atelier des Lumières na otwarcie przygotowało spektakularne ekspozycje cyfrowe, na które składa się 120 rzutników i 3300 metrów kwadratowych światła. 3 widowiska przedstawiają dzieła sztuki klasycznej i współczesnej. 10 artystów, w tym tak uwielbiani Gustav Klimt, Schiele i Hundertwasser.

wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Culturespaces / E. Spiller

Atelier des Lumières to zbiór wystaw kuratorowanych przez prywatnych menedżerów sztuki, które łączą przeszłość z przyszłością. Technologia cyfrowa wykorzystywana na wystawach w XXI wieku jest potężnym narzędziem do rozpowszechniania sztuki i kultury. Jej zastosowanie tworzy nowatorskie powiązania między epokami, dodaje dynamiki, wzmacniania emocje i dociera do dużo większej liczby odbiorców niż klasyczne muzealne wystawy.

600 000 osób odwiedziło wcześniejsze projekty promujące kulturę i sztukę organizowane przez Culturespaces. Instytucja zapewnia globalne zarządzanie nowymi ośrodkami kulturalnymi: - multidyscyplinarne centra artystyczne, takie jak Hôtel de Caumont w Aix-en-Provence, który dzięki swojemu tymczasowemu programowi wystawienniczemu odwiedziło ponad 300 000 osób w drugim roku działalności - cyfrowe centra sztuki, takie jak Carrières de Lumières w Les Baux-de-Provence, których cyfrowe wystawy odwiedza co roku ponad 500 000 osób, oraz najnowsza inicjatywa Atelier des Lumières w Paryżu otwarte w 2018 roku. Te nowe centra kulturalne przyczyniają się bezpośrednio do przekazywania kultury szerokiemu gronu odbiorców oraz rozwojowi turystyki i kultury Francji.

Atelier des Lumières w Paryżu zaingerowało swoją działalność trzema wystawami w dwóch obszarach: La Halle i Le Studio.

La Halle to dwie prezentacje multimedialne. Pierwsza (dłuższa z nich trwa 30 minut) poświęcona jest dwóm austriackim artystom. Gustav Klimt (ur. 14 czerwca 1862 – zm. 6 lutego 1918) austriacki malarz, grafik i symbolista to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu. Egon Schiele (ur. 12 czerwca 1890 w Tulln an der Donau, zm. 31 października 1918 w Wiedniu) austriacki malarz i grafik, który wykształcił indywidualny styl, inspirowany secesją. Autor ekspresyjnych aktów, autoportretów i portretów, ale i wielu pejzaży. Był oskarżany o szerzenie pornografii.

 

Druga (ta krótsza) przedstawia bardziej współczesny symbol wiedeńskiej kreatywności: Friedensreich’a Hundertwasser’a (ur. 15 grudnia 1928 w Wiedniu, zm. 19 lutego 2000) austriackiego malarza, grafika, rzeźbiarza, performera, aktywisty ochrony środowiska, znanego przede wszystkim z realizacji budowlanych.

Ostatnia częścią ekspozycji jest Le Studio. Trzecia prezentacja promuje współczesnych wschodzących artystów.

Wielu odwiedzających Atelier des Lumières właśnie dzięki multimediom ma możliwość zobaczyć kultowe dzieła Klimta, Schiele’go czy Hundertwasser’a.

----------

Atelier des Lumieres, Paryż http://www.atelier-lumieres.com/

Oragnizator: Culturespaces http://culturespaces.com/en/home

Wystawa:  - 2 przestrzenie - 3 ekspozycje cyfrowe - 10 artystów, w tym Gustav Klimt, Schiele i Hundertwasser

Kuratorzy: Gianfranco Iannuzzi, Renato Gatto i Massimiliano Siccardi

Termin: 13 kwietnia - 11 listopada 2018 roku

Tel:+33 1 53 77 66 00

Photos: Culturespaces / E. Spiller


 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.