Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
12 maja 2018
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Yayoi Kusama pokryła całe mieszkanie kwiatami. To jest magiczne

Yayoi Kusama to japońska artystka, której zapierające dech w piersiach dzieła sztuki od ponad 50 lat fascynują ludzi. Niedawno stworzyła nową instalację o nazwie Flower Obsession w National Gallery Of Victoria (NGV) w Melbourne. Kusama zaprosiła odwiedzających do naklejania motywów z czerwonych kwiatów na ścianach, meblach, sufitach lub gdziekolwiek chcieli. A rezultat jest po prostu niesamowity. Gdybyście teraz odwiedził mieszkanie, nie bylibyście w stanie powiedzieć, że za tymi kwiatami jest ukryty bardzo zwyczajny pokój. Wejście w tę instalację pozwala zrozumieć, jak to jest mieć obsesję na punkcie... kwiatów.

all images by Eugene Hyland | courtesy of National Gallery of Victoria

Ta kwiatowa kompozycja nawiązuje do wspomnień z wczesnego dzieciństwa artystki. "Pewnego dnia, patrząc na wzór czerwonych kwiatów na obrusie, spojrzałam w górę i zobaczyłem, że sufit, okna i kolumny wydają się być pokryte tym samym czerwonym, kwiatowym wzorem" - wyjaśnia w komunikacie prasowym Kusama - "Widziałam cały pokój, całe moje ciało i cały wszechświat pokryty czerwonymi kwiatami i w tym momencie moja dusza została zatarta... To nie była iluzja, ale rzeczywistość."

Instalacja odbyła sie w ramach NGV Triennial. Na 4 miesiące, w dnaich 15 grudnia 2017 – 15 kwietnia 2018, National Gallery Of Victoria (NGV) w Australii otworzyła swoje podwoje dla prac ponad 100 twórców z 32 krajów. Yayoi Kusama znalazła się wśród artystów, projektantów, technologów, architektów, animatorów. Japońska artystka zasłynęła ze swojej obsesji na punkcie kropek, którymi pokrywa przedmioty, całe pomieszczenia, a czasem także ludzi. To właśnie kontrowersyjne happeningi, podczas których paradowali nadzy ludzie ubrani w naklejone na ciało kropki przyniosły Kusamie sławę i rozgłos w latach 70 XX wieku.

Do najbardziej znanych jej realizacji należą wciągające i nieskończone przestrzenie Mirror Rooms i Obliteration Room, w którym odwiedzający wtapiają się w otoczenie. Wystawa, która odbyła się w ramach NGV Triennial to Obliteration Room, w którym kropki zostały zastąpione rozkwitającymi kwiatami.

Triennale NGV zakończyło się 15 kwietnia. O innej wystawie - ogromnej instalacji z hiperrealistycznych ludzkich czaszek autorstwa Rona Muecka piszemy tutaj.

Więcej informacji o wystawach Triennale NGV znajdziecie na stronie National Gallery of Victoria’s website.

----------

Yayoi Kusama
Flower obsession 2017
National Gallery of Victoria, Melbourne
Purchased, NGV Women’s Association, 2017
all images by Eugene Hyland | courtesy of National Gallery of Victoria

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.