wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
15 maja 2018
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Z WIDOKIEM NA RATUSZ. Dialog z historią poznańskiej pracowni Wierszyłłowski i Projektanci

Mieszkanie, które przełamuje „mieszczańską konwencję" 

Okolica, w której znajduje się mieszkanie to bez wątpienia jedno z najpiękniejszym miejsc w Poznaniu. W sąsiedztwie starego rynku, z widokiem na Górę Przemysła i barokowy kościół Franciszkanów, z dawnej łazienki widać wieżę Ratusza. W centrum, ale w spokojnej i kameralnej okolicy. Za projekt wnętrza odpowiedzialna jest poznańska pracownia Wierszyłłowski i Projektanci

wszystkie zdjęcia: Maciej Frydrysiak

Sam dom to niewielka kamienica z przełomu XIX i XX wieku, bez efektownych dekoracji, skromna. Zaskakujący "trójkątny" plan mieszkania jest odzwierciedleniem działki. Dzielnica, budynek i zastany klimat wnętrza były dla projektantów punktami wyjścia. Sporo czasu poświecili na analizę wyznaczając atrakcyjne osie widokowe, trakty komunikacyjne, definiując atuty przestrzeni którymi dysponowali. Wszystko po to by zachowując jak najwięcej z zastanych elementów dostosować mieszkania do współczesnych wymogów, by było komfortowe dla jego mieszkańców.

Myślę, że mimo użycia wielu elementów "znaków" typowego mieszczańskiego wnętrza takich jak sztukaterie, gzymsy, ozdobne profile itp. udało nam się zaprojektować mieszkanie, które przełamuje tą " mieszczańską konwencje" i jest nie tylko odpowiedzią na współczesne wymagania funkcjonalne ale też współczesne estetycznie - mówi Mikołaj Wierszyłłowski 

Projektując mieszkanie w takiej lokalizacji, nie mogliśmy nie podjąć dialogu z historią. Kamienica w centrum miasta, a jednak na uboczu, klasyczna a zarazem pełna prostoty i skromna w wyrazie narzuciła swoisty język estetyczny. Zainspirowała nas do poszukiwania rozwiązań oddających ducha miejsca połączonych ze współczesnością w jakiej sami tworzymy. Amfiladowy układ pomieszczeń, zachowanie istniejącej stolarki okiennej i drzwiowej, odsłonięcie surowych tynków stało się bazą naszych działań. Kręgosłupem – wyrazisty regał łączący funkcję przechowywania, ekspozycji, ukrywający toaletę i co najważniejsze spajający wszystkie pomieszczenia w jeden czytelny układ - mówi Dorota Jaśkiewicz z pracowni Wierszyłłowski i Projektanci.

Więcej zdjęć znajdziecie w Galerii.

----------

projekt: Wierszyłłowski i Projektanci 
czas: 2016 / 2017
foto: Maciej Frydrysiak

Wierszyłłowski i Projektanci  webside

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.