Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
20 maja 2018
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Laureaci konkursu make me! Łódź Design Festival 2018

Nagrodę główną Paradyż Award w wysokości 50 000 PLN
ufundowaną przez mecenasa Festiwalu, Ceramikę Paradyż – zdobyła Małgorzata Załuska autorka projektu „SIMPLA: zindywidualizowana zewnętrzna proteza piersi”

19 maja otwarty został Łódź Design Festival – jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych designowi w Polsce i Europie. Tematem 12. edycji Festiwalu są REFLEKSJE, które dotyczą 3 głównych obszarów tematycznych: relacji człowieka z technologią, wartości rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyzwań stawianych współczesnej architekturze. Otwarciu Festiwalu towarzyszyło ogłoszenie laureatów konkursu make me! adresowanego do projektantów młodego pokolenia. Dla zwycięzców przeznaczona została pula nagród w wysokości 65 000 PLN. O finalistach make me! piszemy tutaj

Finaliści i Laureaci make me! 2018 fot Aleksandra Pawłowska — w Art_Inkubator

Nagrodę główną Paradyż Award w wysokości 50 000 PLN ufundowaną przez mecenasa Festiwalu,  Ceramika Paradyż – zdobyła Małgorzata Załuska autorka projektu „SIMPLA: zindywidualizowana zewnętrzna proteza piersi”. Przyznane zostały także dwie nagrody specjalne: Łódź Design Festival w wysokości 10 000 PLN dla Ryan'a Yasin'a autora projektu „PETIT PLI: clothes that grow” oraz nagroda ufundowana przez Interprint w wysokości 5000 PLN dla Róży Rutkowskiej za projekt „SCOBY: opakowania, które żyją”. Festiwal trwa od 19 do 27 maja.Nagroda główna Paradyż Award w wysokości 50 000 PLN

Małgorzata Załuska
SIMPLA: zindywidualizowana zewnętrzna proteza piersi

Biografia: Małgorzata Załuska (ur. 1991 w Warszawie) – projektantka, absolwentka Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom magisterski „Simpla” zrealizowała w 2017 roku w pracowni dr Daniela Zielińskiego. Laureatka Graduation Projects 2018. Współzałożycielka spółdzielni projektowej Takładnie.

Małgorzata Załuska fot. Aleksandra Pawłowska — w Art_Inkubator

Opis projektu: Elementy projektu: koncepcja aplikacji internetowej, przykładowe modele 3d protez, ilustrowana instrukcja skanowania, logotyp, opakowanie. "Simpla" [esp. szczera] to narzędzie dla kobiet po mastektomii jednostronnej, które umożliwia tworzenie zewnętrznych protez piersi. Użytkowniczka wykonuje serię zdjęć swojego popiersia; na ich podstawie aplikacja generuje skan 3d. Bazowy model protezy stanowi lustrzane odbicie zdrowej piersi. Po zatwierdzeniu parametrów (rodzaj, struktura, kolor) projekt wysyłany jest do druku. Użytkowniczka otrzymuje przesyłkę z gotowym produktem. Dzięki zastosowanej strukturze, proteza naśladuje ludzkie ciało swoim zachowaniem fizycznym, a nie wyglądem. Moim głównym celem było odejście od medycznej wyrazowości, poprawa walorów użytkowych oraz nadanie protezie indywidualnego charakteru.

Nagroda specjalna Łódź Design Festival w wysokości 10 000 PLN

Ryan Jasin
Petit Pli Clothes That Grow

Biografia:
Jestem 24-letnim projektantem z Londynu. Mam doświadczenie w inżynierii lotnictwa i globalnym projektowaniu innowacji. Inspiracją dla Petit Pli były moje studia podyplomowe w zakresie ruchomych paneli satelitarnych w Imperial College London. Krótko po ukończeniu studiów, jako inżynier aeronautyczny zacząłem studia magisterskie w zakresie globalnego projektowania innowacji w Royal College of Art i Imperial College w Londynie. Już wówczas wiedziałem, że chciałbym wejść do świata mody, ale zniechęcał mnie do tego jego obecny niezrównoważony model biznesowy. Mniej więcej w tym samym czasie moja siostra urodziła kolejne dziecko. Moja dusza inżyniera zdała sobie sprawę, że jeśli uprościłbym ogromny problem, z którym próbowałem się zmierzyć, miałbym szansę mieć rzeczywisty wpływ na modę. Właśnie wtedy skupiłem się na niszowej grupie użytkowników, dzieciach i koncepcji jednego uniwersalnego rozmiaru ubrań.

Opis projektu:

Misją Petit Pli jest redukcja marnotrawstwa i generowania śmieci w świecie modzie. Ubrania Petit Pli rosną o 7 rozmiarów. Oznacza to, że rodzice kupują jedną rzecz zamiast siedmiu. A to oznacza mniejsze marnotrawstwo materiału przy produkcji, a także mniejszą ilość pracy i transportu (emisja CO2). Aby stworzyć nasz projekt, który oczekuje na opatentowanie, zbadaliśmy szereg danych z zakresu ergonomii, właściwych dla dzieci. Rezultatem było zaprojektowanie struktury, która zachowuje określoną sylwetkę na różnych etapach powiększania. Rozszerzony kształt jest bezpośrednio określany przez stopień wypełnienia struktury materiału. Projekt można prać w pralce, jest łatwy do zapakowania i wodoodporny. Ponadto Petit Pli oddziałuje na poziomie psychologicznym, krzewiąc ideę slow-fashion u małych dzieci i młodych rodziców, którzy znajdują się na nowym etapie życia, czyli okresie, w którym są otwarci na naukę.

Nagroda specjalna Interprint w wysokości 5000 PLN

Róża Rutkowska (roza janusz)
SCOBY: opakowania, które żyją

Biografia: 
Roza jest tegoroczną absolwentką School Of Form na kierunku Industrial Design. W pracy projektowej szuka nowych znaczeń uprawiania, jako procesu na styku robienia i rośnięcia.

Opis projektu:

SCOBY: opakowania, które żyją jest projektem zainspirowanym uprawą warzyw. Rośliny poddawane są próbom standaryzacji podobnie jak rzeczy. Rolnik coraz częściej jest inżynierem a gospodarstwo fabryką. Czy możliwe więc jest, że masowo produkowane rzeczy będą rosnąć? Do wyprodukowania opakowań, które żyją, potrzebne są narzędzia, podobnie jak do uprawy cebuli. Materiał SCOBY karmiony jest wyciągiem z odpadów rolniczych. Materiał spełnia funkcję membrany, która przedłuża trwałość produktu i może być zjedzona wraz z zawartością lub służyć za kompost. SCOBY jest hodowane przez rolnika nie tylko w celu produkcji opakowań, ale także ze względu na cenny produkt uboczny, który jest, zależnie od stężenia, naturalnym nawozem albo napojem probiotycznym. Może więc produkcja opakowań nie tylko nie będzie zaśmiecać środowiska, ale wręcz je wzbogacać?

Więcej informacji o finalistach make me! http://exspace.pl/articles/show/2151

12. edycję Łódź Design Festival otworzyła Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi wraz z Michałem Piernikowskim dyrektorem Festiwalu. Gala rozpoczęcia Festiwalu to jednocześnie wielkie święto dla młodych projektantów – uczestników konkursu make me! Nagrodę główną Paradyż Award w  wysokości 50 000 PLN wręczył Adam Tępiński, współwłaściciel i Prezes Zarządu Ceramiki Paradyż, mecenasa Festiwalu.

Małgorzata Załuska i Adam Tępiński, współwłaściciel i Prezes Zarządu Ceramiki Paradyż photo: Dawid Furkot

- Łódź Design Festival to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń o kuratorskim, niekomercyjnym charakterze w tej części Europy, poświęcone designowi w różnych jego odsłonach. Jesteśmy dumni, że możemy po raz kolejny pełnić zaszczytną rolę Mecenasa oraz ufundować nagrodę główną Paradyż Award w międzynarodowym konkursie make me!  skierowanym do utalentowanych projektantów. Z każdą kolejną jego edycją byliśmy świadkami rosnącej świadomości i odwagi młodych ludzi. Jesteśmy przekonani, że nagroda w konkursie przyczyniła się do ich osobistego rozwoju i znacznie pomogła na początku kariery zawodowej, dlatego też mając poczucie wartości i zasadności tego działania, w tym roku dodatkowo zdecydowaliśmy się znacznie podwyższyć kwotę nagrody do 50 000 PLN” – mówi Adam Tępiński, współwłaściciel i Prezes Zarządu Ceramiki Paradyż.

Agnieszka Jacobson-Cielecka, w imieniu jury konkursu make me! tak uzasadniła werdykt:
- Tegoroczną Nagrodę Główną w konkursie make me! Paradyż Award zdecydowaliśmy się przyznać Małgorzacie Załuskiej, autorce projektu spersonalizowanej zewnętrznej protezy piersi dla kobiet SIMPLA. Ujęła nas wrażliwość, dostrzeżenie i sposób potraktowania problemu kobiet po zabiegu mastektomii. Drukowana w technologii 3D proteza może być dopasowana indywidualnie do anatomii i potrzeb każdej kobiety. Dodatkową wartością projektu jest wyjątkowa dbałość o estetykę. Proteza jest pozbawiona medycznych i realistycznych konotacji.

make me! to doceniany, międzynarodowy konkurs dla projektantów młodego pokolenia. Adresowany jest do designerów i adeptów kierunków artystycznych oraz projektowych w wieku 20-35  lat.  Nagradzane są w nim innowacyjne projekty oraz prace eksperymentujące z materiałem, poszukujące  nowych  interpretacji dotychczasowych  funkcji. To szansa także dla projektantów, którzy chcą zaprezentować prototypy i nowe idee, a nie wdrożone produkty. Wygrana w konkursie to za każdym razem mocny start na rynku projektowym i szansa na zrealizowanie pomysłu. Konkurs traktowany jest jak „papierek lakmusowy” tego, co będziemy doświadczać w kolejnych latach, a także przegląd najśmielszych projektów wytyczających kierunki rozwoju dla społeczeństw i firm. Prace w konkursie make me! oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane jury. W tegorocznej edycji jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, prof. Czesława Frejlich, Daniel Zieliński, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski (Malafor), Paweł Grobelny i Michał Piernikowski, spośród 217 zgłoszeń, które napływały z całego świata, wybrało 29 projektów. Wyniki konkursu zostały ogłoszone na uroczystej gali otwarcia Festiwalu 19 maja.

Lista finalistów konkursu make me! 2018:

Anna Marciniszyn – „Równowaga” (Polska), Wiktoria Szawiel – „Dychotomia Koloru” (Polska), Sarah Wiśniewska – „(Nie)pamięć” (Polska), Ryan Yasin – „Petit Pli – Clothes That Grow” (Wielka Brytania), Dominika Pułapa, Agnieszka Pułapa – „Minimum” (Polska), Melanie Glöckler – „Marine Cotton – Factories based on water technologies” (Niemcy), Róża Rutkowska (roza janusz) – „SCOBY: opakowania, które żyją” (Polska), Hannah Burrell – „CaneCup” (Australia), Anja Lapatsch, Annika Unger – „Forgotten Collection” (Niemcy), Barbara Szczepanek – „Zilustrowane – książka »Demony Słowiańskie« z ilustracjami UV” (Polska), Bruno Szenk – „eo” (Polska), Lisa Palm – „oh, ich möchte mich verschenken“ (ang.: „oh, i want to give myself away") (Niemcy), Michalina Jasińska, Łukasz Lisowski – „Ciemna Strona Węgla” (Polska), Irena Hołozubiec – „Orthocast” (Polska), Sylwia Sapała – „Stworki – projekt klocków wspomagających kreatywność w wieku przedszkolnym” (Polska), Carlijn Veurink – „The Production Theatre” (Holandia), Iwona Pieczara – „Projekt urządzenia wspomagającego proces przemieszczania się dla osób niepełnosprawnych” (Polska), Michal Pražský – „The Beer set” (Czechy), Maria Żołyńska – „Gutt" Stojak kuchenny na noże (Polska), Nela Maniewska – „Stoły W” (Polska), Patrycja Ochman, Paulina Ochman – „OKKA” (Polska), Kamil Kowalczyk – „EGGy – materiał konstrukcyjny” (Polska), Leslie Nooteboom – „komorebi” (Holandia), Zlatomíra Cirhanová – „LOONO – Tactile Didactic Tool” (Czechy), Małgorzata Załuska – „Simpla" – Zindywidualizowane, zewnętrzne protezy piersi generowane z wykorzystaniem technologii skanowania oraz drukowania przestrzennego (Polska), Sandra Bejm – „Intymność” (Polska), Joanna Krokosz – „Jelonek – meblozabawka” (Polska), Jan Godlewski – „Wstawacz” (Polska), Nina Wroniecka – „Memo” – zestaw do codziennej terapii dla osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów (Polska).

O finalistach make me! piszemy tutaj

Wyróżnione projekty można zobaczyć na wystawie make me! podczas Łódź Design Festival 2018 w dniach 19-27 maja na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi.

fot. Aleksandra Pawłowska — w Art_Inkubator

Refleksje tematem 12. Edycji Festiwalu

Tematem rozpoczynającego się Festiwalu są REFLEKSJE, które dotyczą 3 głównych obszarów tematycznych: relacji człowieka z technologią, wartości rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyzwań stawianych współczesnej architekturze. Tegoroczna edycja Łódź Design Festival  to  nie  tylko  zmiana  terminu  z  październikowego  na  majowy  –  to  także  powrót  do  najważniejszych  festiwalowych  wartości.  Program  wystaw,  wykładów  i  warsztatów  pozwala  na  zaprezentowanie  dobrze  zaprojektowanych  przedmiotów,  ale  przede  wszystkim  na  stawianie  pytań  oraz  przybliżanie  najważniejszych  trendów  i  wyzwań wpływających  na  współczesne  wzornictwo.  Organizatorzy  wydarzenia  chcą  pokazywać  design  jako  proces,  strategię,  poszukiwać  wartościowych  działań  i  oceniać projektowanie  pod  kątem  rozwiązywania  problemów  i  zaspokajania  potrzeb  współczesnych  społeczeństw. W  programie  wystawy,  dyskusje,  warsztaty,  premiery,  Archiblok  prowadzony  przez  Filipa  Springera,  cykl  Trendy  z  pytaniami  stawianymi  przez  Michała  Mazura  o  najważniejsze  wyzwania  współczesnego  designu,  a  także  Edukreacja,  czyli  projekt  edukacyjno-rozwojowy  dla  dzieci.  Jak zwykle zobaczymy też wystawy dwóch głównych konkursów must have i make me! Festiwal  jest  też bardziej obecny  w  przestrzeni  publicznej  Łodzi  –  mieszkańcy oraz goście wydarzenia mogą oglądać m.in.: instalację „Łącznik  Spacerowy”  Pawła  Grobelnego  czy  „Papierową  Dżunglę”  Oli  Mireckiej.  Ponadto  będzie  można  wziąć  udział  w  grze  miejskiej,  targach  Formy,  bazarze  Rzeka  Rzeczy  i  pokazach  filmowych.

Gościem  specjalnym  Festiwalu  jest  hiszpański  projektant,  Jaime  Hayon,  którego  wykład  „Form  Follows  Function,  and  Then  What?”  („Forma  podąża  za  funkcją –  i  co  dalej?”)  odbędzie  się  22  maja, godz. 15.00. Wstęp na Festiwal dla seniorów oraz dzieci do lat 12 jest bezpłatny.

Szczegółowy opis poszczególnych wystaw i punktów programu można znaleźć pod linkiem: https://bit.ly/2GpNW4o 

Więcej informacji o Łódź Design Festival:

Łódź Design Festival to – wg analiz (badanie:„Diagnoza stanu designu” przeprowadzone na zlecenie PARP w 2015 r. i „Zaprojektowane w Polsce. Analiza potencjału ekonomicznego polskiego rynku wzornictwa” zrealizowane przez Biuro Badań Społecznych Question Mark w 2017 r.) – najbardziej prestiżowe i najczęściej odwiedzane wydarzenie związane ze wzornictwem w Polsce. Jest najbardziej opiniotwórczym wydarzeniem poświęconym wzornictwu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Łódź Design Festival powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Prezentuje innowacje i projekty mające duży wpływ na nasze otoczenie. Łódź Design Festival to wydarzenie, na którym inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, a także każdy zainteresowany kulturą i wzornictwem. W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, dyskusje i wykłady, a także warsztaty dla dorosłych i dzieci. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 400 000 osób z całego świata. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż. Wstęp na Festiwal dla dzieci do lat 12 i seniorów jest bezpłatny.

Łódź Design Festival webside

Konkurs make me! webside

photos: Aleksandra Pawłowska, Dawid Furkot i materiały prasowe Łódź Design Festival 

.

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.