Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
01 lipca 2018
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Projektowanie dla seniorów: wystawa projektu BaltSe@nioR na Milan Design Week 2018

Projektowanie dla seniorów w kolejnej odsłonie, tym razem na najbardziej prestiżowych targach związanych z designem. Projekt BaltSe@nioR zaprezentowany został w ramach Milan Design Week 17-22 kwietnia 2018.

Targi Salone del Mobile i towarzyszący im Milan Design Week co roku kształtują trendy i wiedzę o projektowaniu – spośród wszystkich imprez branży odwiedza je najwięcej zwiedzających, mają również największą liczbę wystawców. W ramach tegorocznej edycji naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawili wyniki prac poświęconych tematyce projektowania mebli dla osób starszych, zrealizowanych w ramach projektu BaltSe@nioR.BaltSe@nioR to międzynarodowy projekt badawczo-wdrożeniowy koordynowany przez Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, współfinansowany ze środków UE (INTERREG Baltic Sea Region Programme). Jego celem jest zachęcenie projektantów i przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania do produkcji mebli podnoszących komfort i bezpieczeństwo życia osób starszych. W projekcie uczestniczą eksperci z dziewięciu państw regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii, reprezentujący kompetencje m.in. w zakresie technologii drewna, wzornictwa, technologii informacyjno-komunikacyjnych, robotyki.

- Po ponad półtora roku wspólnych działań udało nam się już wypracować zarówno tryb współdzielenia się wiedzą, jak i konkretne narzędzia, takie jak np. ciągle udoskonalany symulator wieku, dzięki któremu młodzi projektanci mogą lepiej zrozumieć potrzeby starszych użytkowników. Za nami prezentacje projektu BaltSe@nioR na targach w Polsce i Szwecji. Możliwość pokazania projektu na Milan Design Week to kolejny, ważny krok w budowaniu wiedzy o tym, jak przemysł meblarski może współpracować z otoczeniem społecznym, kulturowym i biznesowym, zasilając je autorskimi rozwiązaniami – mówi dr Beata Fabisiak, koordynatorka projektu.

Główną częścią działań ekspozycyjnych w trakcie Milan Design Week była promocja flagowego produktu projektu BaltSe@nioR - Wirtualnej Biblioteki stanowiącej bazę wiedzy wspomagającą proces projektowania mebli dla osób starszych. Narzędzie to, zawierające szeroki zbiór wyników badań, obejmujących zagadnienia designu dla seniorów, stanowić będzie cenne źródło informacji i inspiracji dla przedsiębiorstw i projektantów mebli.

Jak często wymieniają meble seniorzy mieszkający w Szwecji? Czy sześćdziesięcioletni Łotysze posiadają w swoich gospodarstwach domowych osobny pokój przeznaczony do snu? Z jakimi problemami związanymi z użytkowaniem mebli borykają się mieszkańcy Finlandii, Niemiec czy Polski? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskamy logując się do opracowywanej właśnie wirtualnej bazy wiedzy o starzejącym się społeczeństwie w regionie Morza Bałtyckiego, przygotowywanej z myślą o projektantach, producentach mebli oraz architektach wnętrz. Biblioteka już w tym roku będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych użytkowników.

W ramach wystawy projektu BaltSe@nioR na Milan Design Week zaprezentowano również dotychczasowe efekty wspólnych prac międzynarodowej grupy ekspertów, naukowców i praktyków reprezentujących wszystkie kraje regionu Morza Bałtyckiego. Zwiedzający mogli między innymi testować wydrukowany w całości w technologii druku 3D symulator wieku ułatwiający młodym projektantom zrozumienie potrzeb i ograniczeń ruchowych seniorów. Publiczność zapoznała się również z prototypami inteligentnych mebli mających wspierać niezależne funkcjonowanie osoby starszej w gospodarstwie domowym oraz przykładami redesignu polskich foteli z lat 60-tych dostosowanych do potrzeb współczesnych seniorów.

Dzięki wystawie, którą odwiedziły setki zwiedzających, przedstawiciele przemysłu meblarskiego z całego świata mogli zobaczyć jak Unia Europejska wspiera współpracę między krajami, dbając o podnoszenie konkurencyjności przemysłu meblarskiego w regionie a także komfort jego starszych mieszkańców.

Prezentacja na Milan Design Week była opowieścią o unikalnym spojrzeniu na projektowanie, które charakteryzuje się interakcyjnym podejściem i wykorzystuje wiedzę z wielu dziedzin. Co warte podkreślenia, metody i narzędzia projektowe wypracowane w ramach projektu BaltSe@nioR, zostaną nieodpłatnie udostępnione w Wirtualnej Bibliotece po to, by przedsiębiorcy i projektanci mebli mogli łatwiej tworzyć produkty dopasowane do potrzeb osób starszych.

Stoisko na Milan Design Week zaprojektowane i wykonane zostało przez pracowników Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Photos: Jakub Wittchen

BaltSe@nioR webside

Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu webside

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.