wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
24 maja 2018
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

„11” - wystawa Ceramiki Paradyż na Łódź Design Festival 2018

11
Wystawa Ceramiki Paradyż
Łódź Design Festival 2018
CENTRUM FESTIWALOWE, Tymienieckiego 3
termin: 19 - 27 maja

Ceramika Paradyż już po raz dwunasty objęła Łódź Design Festival 2018 swoim mecenatem, wspierając rozwój nie tylko samego festiwalu, lecz także młodych twórców, którzy są przyszłością polskiego i światowego designu. Dlatego firma po raz kolejny zaangażowała się w coraz bardziej prestiżowy i doceniany na świecie konkurs make me!

Rola Mecenasa Łódź Design Festival zobowiązuje, dlatego też w tym roku dodatkowo zdecydowaliśmy się znacznie podwyższyć kwotę nagrody w konkursie make me! do 50 000 zł” – dodaje Popielawski.

Łódź Design Festival to min. wystawy kuratorskie i partnerskie, wśród których nie mogło zabraknąć nietypowej instalacji pt. „11”, przygotowanej przez Mecensa Festivalu Ceramiki Paradyż. Wystawa została zainspirowana jedenastościenną bryłą geometryczną „k-dron” odkrytą przez Janusza Kapustę oraz filmem „Odyseja Kosmiczna” Stanleya Kubricka z 1968 roku.

Instalacja składa się z odpowiednio zestawionych k-dronów i ma skłaniać do REFLEKSJI nad miejscem człowieka na ziemi oraz nasuwać skojarzenia z kosmosem i nieskończonością.

photo K. Dubik

O samym „k-dronie”, ale również o współpracy twórców z biznesem będzie można posłuchać podczas wywiadu z Januszem Kapustą i dyrektorem marketingu Ceramiki Paradyż, Karoliną Wesołowską. Wywiad Jak zaprojektować nieskończoność? przeprowadzi Michał Mazur w sobotę 26 maja o godz. 17.00.

photo M. Matysiak

Dodatkowa inspiracja surowcami mineralnymi i ich przemianą (węgiel i diament) jest doskonałym przykładem upływającego czasu oraz tego, jak wnętrze może różnić się od opakowania, a zarazem tworzyć z nim nierozerwalną całość. Wielokrotność załamań i kątów lustrzanych ścian ustawionych naprzeciw siebie sprawi, iż nasze odbicie rozsypie się w nieokreślonej przestrzeni tworząc niezwykłą i zmienną mozaikę niczym w kalejdoskopie. Zapraszamy wszystkich do robienia niezapomnianych „mirror selfie” i dzielenia się nimi w swoich kanałach social media. #ceramikaparadyz #łdf #k-dron #ParadyzWMoimStylu #lodzdesignfestival #paradyz

photo M. Matysiak

photo M. Matysiak

K-dron

K-dron to nazwa jedenastościennej bryły odkrytej przez Janusza Kapustę w 1985 roku. Powstała ona w wyniku rozmyślań nad narysowaniem nieskończoności. K-dron jest strukturą zarazem zadziwiająco prostą i skomplikowaną. Forma podstawowa tego jedenastościanu ma kwadratową podstawę, a główna ściana, w kształcie rombu, nachylona jest do niej pod kątem 45 stopni. Oglądany z góry, K-dron jest kwadratem wpisanym w kwadrat. Jego powierzchnia jest zarazem symetryczna i niesymetryczna, wklęsła i wypukła. Dwa K-drony – jak yin i yang – dopełniają się tworząc sześcian. K-dron może być rozciągany, ale zawsze dwa takie same nałożone na siebie utworzą prostopadłościan. Powierzchnia K-dronu jest czasoprzestrzennym modelem równania drgającej struny. Dzięki unikalnej budowie bryła posiada jedyne w swoim rodzaju właściwości optyczne, akustyczne i strukturalne. Może być używana m.in. do projektowania elewacji budynków, dachówek, sufitów, mebli, opakowań, zabawek, gier, głośników, czy wyrobów jubilerskich. Nazwa K-dron pochodzi od połączenia skróconej końcówki -hedron, używanej w języku angielskim na określenie ściany i litery „ K” (bryła ma jedenaście ścian, a „ K” jest jedenastą literą alfabetu angielskiego). Więcej info na http://www.k-dron.com/

Janusz Kapusta 

urodzony 1951 roku w Zalesiu (powiat kolski) polski rysownik, malarz, scenograf, projektant, filozof, odkrywca K-dronu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował także filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1981 mieszka w Nowym Jorku. Swoje prace publikował m.in. w “The New York Times”, “The Wall Street Journal”, “The Washington Post”, "The Boston Globe", "Graphis", "Print", "Nature" i "Rzeczpospolita". Opublikował 4 książki, a prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie m. in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest laureatem 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych.

W 2000 roku artysta odkrył nowe nieznane wcześniej zasady złotego podziału i prezentował je na matematycznych konferencjach amerykańskich i polskich uniwersytetów. Jego artykuły ukazały się w matematycznych periodykach Stanów Zjednoczonych i Japonii. W 2010 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Janusz Kapusta uzyskał stopień doktora. Jest honorowym członkiem Polish American Business Club. Jest założycielem i prezydentem K-dron Universe, Inc. Więcej info na http://www.januszkapusta.com/

-----------

Ceramika Paradyż to wiodący producent płytek ceramicznych w Polsce. Od 28 lat tworzy produkty zaprojektowanie świadomie i z odwagą, jaka jest niezbędna do kreowania trendów. Kolekcje produktowe Ceramiki Paradyż są komplementarne, oferując klientom płytki ścienne, podłogowe oraz elementy ozdobne w wielu formatach. Zapleczem firmy jest pięć zakładów produkcyjnych, których parki technologiczne należą do najnowocześniejszych w Europie, oraz magazyn wysokiego składowania z systemem kompletacji i wysyłki wyrobów gotowych „Paradyż Logistics & Trade”. Ceramika Paradyż zatrudnia ponad 1600 pracowników, będąc tym samym jednym z największych pracodawców w regionie. O sile przedsiębiorstwa stanowią trzy marki własne – Kwadro Ceramika skierowana do segmentu ekonomicznego, Paradyż oferująca szeroką paletę kolekcji w różnych stylach i formatach oraz My Way Paradyż Group – propozycja dla klientów, którzy poszukują indywidualnych i nowatorskich rozwiązań z zakresu wzornictwa. Ceramika Paradyż śmiało sięga po najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie designu i gospodarki – m.in. Red Dot Design Award 2016 dla kolekcji Trakt, tytuł Ambasador Polskiej Gospodarki 2016, Złote Godło w kategorii QI Product w konkursie Najwyższa Jakość Quality International, Wielka Perła Ceramiki UE 2016 z Diamentami oraz nagroda za kolekcję Elanda/Elando w międzynarodowym konkursie iF Design 2017. Liczne wyróżnienia potwierdzają przewodnią rolę firmy nie tylko na rodzimym rynku materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz. Ceramika Paradyż dziś to także wizytówka polskiego przemysłu, której produkty zyskują uznanie klientów w ponad 50 krajach świata.

Zapraszamy na www.paradyz.com oraz www.sklep.paradyz.com  

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.