Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
27 maja 2018
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Konkurs „Mazda Design 2018” rozstrzygnięty!

Gratulujemy: Błażej Krzepina, Agnieszka Konopka, Fryderyk Zysce i Alicja Patanowska!

Tegoroczna edycja konkursu Mazda Design organizowana pod hasłem „reVISION” to rewizja sposobu myślenia o współczesnym designie – poszukiwanie nowych znaczeń, czerpanie z odczytywanej na nowo tradycji, łączenie historycznych i nowatorskich metod tworzenia. To między innymi powrót do niektórych elementów tradycyjnych technik produkcji oraz połączenie odradzającego się rzemiosła z nowoczesnymi technologiami.

Właśnie tak pracują projektanci Mazdy, którzy oprócz zgodności z zasadami filozofii KODO oraz idei JINBA ITTAI, często wprost nawiązują do historii japońskiego rzemiosła. Konkursowe projekty mają w tym roku też dodatkową inspirację – to nowy koncepcyjny model Mazdy: Mazda VISION COUPE, uznany przez jury 33. edycji Festival Automobile International za najpiękniejszy samochód koncepcyjny świata.

Uczestnicy dziewiątej edycji konkursu Mazda Design mieli przed sobą bardzo ciekawe wyzwanie polegające na stworzeniu projektu, który byłby pewnego rodzaju próbą reinterpretacji nowoczesnego designu w duchu tradycyjnych metod produkcji i technik rzemieślniczych. Studenci i absolwenci kierunków artystycznych, projektowych i technicznych mogli się inspirować projektantami Mazdy, którzy w swojej pracy często nawiązują do historii japońskiego rzemiosła. Dodatkowo estetycznym punktem odniesienia był koncepcyjny model Mazdy: Mazda VISION COUPE, uznany przez jury 33. edycji Festival Automobile International za najpiękniejszy samochód koncepcyjny świata.

Każdy zgłoszony projekt został oceniony pod względem następujących kryteriów: oryginalność pomysłów, innowacyjność rozwiązań, wysoka wartość estetyczna projektów oraz możliwe nawiązania do KODO, czyli zasad projektowania, którymi kieruje się Mazda.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Maja Ganszyniec, Anna Grużewska, Maciej Jakub Zawadzki, Edgar Bąk, Luca Zollino - lead designer w europejskim centrum designu Mazdy oraz Marcin Rusak – zeszłoroczny laureat nagrody Mazda Design Award.

Pierwsze miejsce w kategorii ZNAK, tytuł GRAND PRIX i nagrodę w wysokości 15 tys. zł otrzymała praca Błażeja Krzepiny – „Zmysł dotyku”. To znak o prostej, ale dynamicznej formie nawiązującej do odcisku palca, w którym struktura linii papilarnych została uproszczona do geometrycznego kształtu.

W kategorii PRZETRZEŃ pierwszą nagrodę w wysokości 10 tys. złotych otrzymała Agnieszka Konopka za pracę pod tytułem „FRAME”, czyli projekt wizjonerskiego garażu dla koncepcyjnego modelu Mazda VISION COUPE.

Z kolei w kategorii CZŁOWIEK wyróżnienie zostało przyznane Fryderykowi Zysce za projekt „Mazda re-Motion”. Jury doceniło dużą wrażliwość społeczną twórcy oraz próbę rozwiązania kwestii przywrócenia mobilności osobom starszym i niepełnosprawnym.

Laureaci odebrali nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się 26 maja 2018 roku na zakończenie 12. Edycji Łódź Design Festival. W trakcie tego wydarzenia poznaliśmy również nazwisko kolejnego zwycięzcy Mazda Design Award, któremu została przyznana specjalna nagroda w wysokości 50 tys. złotych za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich 3 lat.

Laureatką drugiej edycji nagrody „Mazda Design Award 2018”, za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat została Alicja Patanowska. Na uroczystej gali Lodz Design Festival projektantka odebrała nagrodę w wysokości 50 000 zł, przyznaną za kolekcję komponentów ceramicznych PLANTACJA służących do uprawy ziół i roślin metodą hydroponiczną. Jury uznało, że ten ujmujący swoją prostotą projekt, w niezwykły sposób łączy ze sobą wiele wartości – naturę, recycling przedmiotów i kunszt rzemiosła - w sposób, który pozostaje bardzo przystępny dla końcowego użytkownika.

zdjęcie po lewej: Marek Swoboda Photography

Gratulujemy!!!

photos materiały prasowe Mazda Design, Łódź Design Festival, Marek Swoboda Photography

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.