Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
28 maja 2018
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Agnieszka Bar i Julija Janulaitytė na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2018

„w e  .  b e a u t y   o f   d i v e r s i t y”
Wystawa w ramach 12. edycji ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2018 pod hasłem "Refleksje"
Kuratorzy: Agnieszka Bar, Julia Janulaityte
Organizatorzy: Bar Glass Design, Julia Janus
Grafika: Danil Daniluk
Projekt wystawy: Kamil Salanyk
Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, ASP Wrocław, BASK
Patronat medialny: Elle Decoration Polska

Polsko-litewski cykl wydarzeń zaangażowanych społecznie to wspólny projekt polskiej projektantki szkła Agnieszki Bar i litewskiej projektantki mody Julija Janulaitytė, wizjonerki marki Julia Janus. Projekt miał swój początek w 2017 roku. Projektatnki połączyły indywidualne działania i postawy projektowe w jedną opowieść o pięknie i zdrowiu kształtów. Porównują różnorodność bez dokonywania oceny.

Wystawa jest przestrzenią do obserwowania aspektów tolerancji społeczeństwa wobec różnorodności. Autorki przedstawiają relacje pomiędzy projektami mody a kształtami kobiecego ciała, kolekcją unikatowych przedmiotów szklanych wytworzonych ręcznie a kształtami liści z jednej rośliny. Bar i Janulaitytė dają jednakowy głos każdej z form. Przypominają że w przyrodzie różnorodność oznacza specjalizację i przystosowanie się do środowiska, a wszystko co pochodzi od natury jest tak samo piękne.

wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości projektantek

Poprzez zostawienia autorki zadają pytania: Czy jesteśmy krytyczni wobec niedoskonałych naczyń, na których pozostały ślady rąk twórcy rzemieślnika? Czy wartościujemy liście rosnące na jednym drzewie jako piękne lub brzydkie? W jaki sposób odczuwamy ludzi z naszego otoczenia? Czy oceniając tworzymy nienaturalne podziały? Jakie są granice naszej tolerancji wobec innych ludzi? Jesteśmy przecież tacy sami jak te liście...

Kolekcja przedmiotów Splecione stworzona przez Agnieszkę Bar powstała w unikatowym procesie, który akcentuje wartość pracy ręcznej, pozostawia odciski gestów i emocje, ujawnia ich pochodzenie, a także przypomina o naturalnych zasobach i rzemiośle. Autorkę nurtują pytania: Czy istnieje piękno w obiektach, jeśli nie towarzyszy im radość wytwarzania?

Miło nam poinformować, że SWEET FEET / STOPKI projekt Agnieszka Bar dla BAR GLASS DESIGN to Laureat plebiscytu must have, organizowanego przez Łódź Design Festival. must have jest jednym z ważniejszych konkursów wzorniczych w Polsce. To wyróżnienie dla projektantów i producentów stojących w awangardzie polskiego wzornictwa. Uroczyste wręczenie nagród must have odbyło się 26 maja, a wystawę projektów można było oglądać do 27 maja w Centrum Festiwalowym Łódź Design Festival.

SWEET FEET / STOPKI to kolekcja etażerek przeznaczona do serwowania i eksponowania przekąsek, drobnych słodkości. Różnorodność modeli i niewielkie rozmiary transparentnych okręgów oferują swobodę w aranżacjach poczęstunków, zarówno w formie pojedynczych "satelit" na stole, jak i większych grup na okoliczność eventów. Etażerki wykonywane są metodą ręcznego formowania z gorącej masy szklanej. Linię SWEET FEET cechuje ją lekkość i elegancja, jest kwintesencją szklarskiego rzemiosła.

link do wystawy na stronie internetowej ŁDF

link do projektu na profilu Facebook

photos materiały prasowe wystawcy

---------------------

Agnieszka Aleksandra Bar - polska projektantka specjalizująca się w szkle, od 10 lat tworzy markę osobistą Bar Glass Design. Autorka przedmiotów towarzyszących ludziom w życiu codziennym, naczyń, obiektów refleksyjnych. W projektach stawia na sensualność i doświadczanie materii. Realizuje projekty eksperymentalne w kooperacji z rzemieślnikami į z ośrodkami szklarskimi w Polsce i za granicą. Współzałożycielka į działaczka w grupie projektowej Wzorowo. Bierze aktywny udział w festiwalach i wystawach designu na świecie, m.in. Lodz Design Festival, Salone del Mobile Milano, Paris Design Week, Vienna Design Week, Designblok. Od 2011 r. prowadzi projekty badawcze oraz współtworzy program edukacyjny w Katedrze Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie przygotowuje pracę doktorską “POZNAJMY SIĘ”, w której bada relacje kobiet z przedmiotami i poszukuje dla nich wspierających rozwiązań. Agnieszka Aleksandra Bar webside

Julija Janulaitytė - litewska projektantka mody, wizjonerka marki Julia Janus. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Markę Julia Janus stworzyła z chęci zaprzeczenia stereotypom mody, sprzedającym strach przed starzeniem się czy przybraniem na wadze. Jej wartości nie pasowały do standardowych wymagań mody, chciała tworzyć nowoczesne i zaawansowane ubrania, dostosowujące się do różnych kształtów ciała, mówiące o swobodzie bycia sobą, zdrowym podejściu do siebie, prawie do czucia się wartościowym, pomimo rozmiaru ciała czy wieku, przyjemności czucia piękna chwili. Dobierając tkaniny dąży do tego, aby ich plastyczność była jak najbardziej podobna do plastyczności ciała i skóry, a także stwarza szczególne uczucie komfortu. Tożsamość Julia Janus opiera się o surową przyrodę, estetykę bałtycką i pogańską. Julia Janus webside

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.