Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ART
19 lipca 2018
wszystkie artykuły z działu >> ART

ZAPYTAJ MOKOSZY: 15 najlepszych polskich artystek w jednym projekcie!

ZAPYTAJ MOKOSZY
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Czeladź
10.06–29.07.2018

Projekt wystawy „Zapytaj Mokoszy” zrzesza 15 najlepszych polskich artystek. Kuratorka projektu – Ewa Mrozikiewicz - zaprosiła do współpracy wybitne postacie sztuki współczesnej, wszystkie bez wahania zgodziły się wziąć udział. Co jest tak urzekającego w idei ekspozycji? Przeczytajcie artykuł i osądźcie sami! 

Dzieła wybitnych polskich artystek sztuki współczesnej zostały zgromadzone pod szyldem wystawy „Zapytaj Mokoszy”. Twórczynie pochodzą z różnych miast, są przedstawicielkami rożnych pokoleń, niektóre z nich wykładają na uniwersytetach, inne dopiero co skończyły uczelnie, ich dzieła znajdują się w kolekcjach instytucji prywatnych i państwowych, były wielokrotnie wystawiane w Polsce i za granicą. Łączy ich jedno – w swojej sztuce poruszają kobiecą tematykę, walczą ze stereotypami i w ich pracach można się zakochać.

Zaproszone artystki: Agnieszka Bastrzyk, Katarzyna Balicka, Bogna Burska, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Joanna Kawicka, Anna Maria Karczmarska, Violka Kuś, Karolina Matyjaszkowicz, Katarzyna Mirczak, Elżbieta Niewiadomska, Anna Rulecka, Klaudia Urbanek-Kękuś,   Chór Czarownic.

Te genialne artystki tworzą prace specjalnie do projektu „Zapytaj Mokoszy”. Prezentowane fotografie, rzeźby i obiekty ready made analizują sytuację współczesnych kobiet, odnosząc się do znanego, tradycyjnie rozumianego kobiecego uniwersum z jego mistycznymi i symbolicznymi znaczeniami. Na wystawie panuje pełny matriarchat, Zapytaj Mokoszy tworzy nową krainę narracji historycznych, opartych głównie na tzw. herstory - widoku dziejów z feministycznej perspektywy. Ten nowy region jest ciekawy, pełen odważnych bohaterek, frapujący i nie zawsze łatwy do zwiedzania. 

Wernisaż wystawy Zapytaj Mokoszy Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” 9.06.2018, po lewje: praca In fide Ele Jabłońskiej, w środku Kuratorka projektu: Ewa Mrozikiewicz, photo Iwona Demko

Wernisaż wystawy Zapytaj Mokoszy Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” 9.06.2018, In fide Ela Jabłońska, photo materiały prasowe organizatora

Klaudia Urbanek-Kękuś obrazy: Mąka, Mikser, Pieluchy, Pościel, Pranie, fragment pracy Violki Kuś, One 2018; wystawa Zapytaj Mokoszy Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” photo materiały prasowe organizatora

Wilgotna Pani, 2014 Iwona Demko wystawa Zapytaj Mokoszy Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” photo materiały prasowe organizatora

Wernisaż wystawy Zapytaj Mokoszy Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” 9.06.2018, w środku Kuratorka projektu: Ewa Mrozikiewicz, photo materiały prasowe organizatora

Widok wystawy i praca Anny Ruleckiej, Rózga 2018;  Zapytaj Mokoszy Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” 9.06.2018, photo materiały prasowe organizatora

Wystawa silnie odnosi się do kobiecej zażyłości, łączności nie tylko zaproszonych wspaniałych artystek, nie tylko wspólnej pracy organizatorek, ale także tej prostej, codziennej, siostrzanej bliskości. Pierwsza odsłona wystawy już trwa, organizatorki zachęcają do zakupu cegiełki na rzecz ekspozycji - teraz każdy ma okazję stać się mecenasem sztuki i to tej najwyższych lotów! (link:https://www.zapytajmokoszy.pl/sklep/

Dlaczego mam się pytać Mokoszy?

Zapytaj Mokoszy jest projektem kuratorskim, oznacza to że zebrane dzieła nie są ze sobą zestawione ze względu na estetykę, a raczej z uwagi na idee jakie w sobie naszą i możliwości interpretacji. Kuratorka projektu pozwala na wielopoziomowe poznawanie go, nawiązując do legendarnych i prawdziwych kobiecych postaci oraz do lokalnych historii.

Tytułowa Mokosz to pradawna słowiańska bogini, kojarzona z Matką Ziemią, troskliwa opiekunka zbiorów i jedna z najstarszych opowieści świata. Związana z ziemią bogini, zmusza do zatrzymania się, spojrzenia w dół, przyjrzenia się korzeniom i poznania swoich przodkiń. Rok 2018 ustanowiony Rokiem Praw Kobiet, w którym to odbywa się setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych jest doskonałą okazją do refleksji na temat naszej herstorycznej przeszłości, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze. Poprzez przywołanie mitycznej wspólnej słowiańskiej przodkini kuratorka proponuje publiczności zagłębienie się w swoje prywatne korzenie. Zachęca tym samym do zapoznania się z historiami prababek, założycielek rodów, a może nawet całych polskich miast.

Obraz Karoliny Matyjaszkowicz specjalnie stworzony dla projektu Zapytaj Mokoszy photo materiały prasowe organizatora

Specjalnie na wystawę stworzone zostało piękne wydawnictwo ilustrowane przez Agnieszkę Bastrzyk poświęcone zapomnianym kobiecym biografiom. Jego unikatowe egzemplarze można zakupić aby wesprzeć wystawę (link: https://www.zapytajmokoszy.pl/sklep/)

Zapytaj Mokoszy zachwyca się więc kobiecymi bohaterkami, projekt przesiąknięty jest kobiecymi narracjami i postaciami. Organizatorki projektu proponują także zdalne uczestnictwo: Mokosz to pradawna słowiańska bogini, opiekunka kobiet oraz naszej wystawy. Wyobraź sobie, że rano w drodze do pracy spotykasz tą niezwykłą istotę, o co byś się jej zapytała? Zachęcamy do zrobienia takiego eksperymentu myślowego i podzielenia się z nami odpowiedziami.” Czytamy na ich Fanpage'u.

Pytania do fikcyjnej postaci można wysyłać za pośrednictwem portali społecznościowych (Facebook: https://www.facebook.com/zapytajmokoszy/oraz Instargram:  https://www.instagram.com/zapytajmokoszy/ ) lub mailem:  wystawa@zapytajmokoszy.pl

mini-SZTAB ORGANIZACYJNY projektu

Organizatorki projektu „Zapytaj Mokoszy” to dwie zakręcone kobiety, które postanowiły stworzyć krytyczną, feministyczną wystawę sztuki współczesnej. Są obdarzone empatią, czujnością i spostrzegawczością, nie musimy dodawać chyba, że kochają sztukę współczesną.

Ewa Mrozikiewicz - współzałożycielka poznańskiej galerii FWD:, artystka, animatorka działań, kuratorka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dwukrotna laureatka Stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Od 2013 roku pod nazwą Wyobraźnia Utrudnia Życie organizuje swój autorski program kuratorski złożony z wystaw, organizowanych spotkań, warsztatów i działań w przestrzeni miejskiej Poznania. Kuratorka w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Wybrane projekty kuratorskie: Awaria tez jest jakąś okazją w Collegium Maius, Don't Fix It w lokalu prywatnym w Poznaniu, Art At First Sight i Are You Still Alive w prowadzonej galerii FWD:, Work In Progress oraz Szklarnia w CSW przy Starym Rynku w Poznaniu. Oficjalnie twierdzi, że najlepiej radzi sobie w sytuacjach kryzysowych i brzydzi się propagandą sukcesu.

Anna Rulecka - artystka wizualna, założycielka marki Folkisz, absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka Narodowego Centrum Audiowizualnego z Luksemburga, obecnie uczestniczka programu mentorskiego Sputnik Photos. Jej głównym zainteresowaniem w praktyce artystycznej jest wchodzenie w dialog ze słowiańskimi korzeniami, obrzędami przejścia i momentami symbolicznymi. W swojej praktyce miesza kody folkloru i tradycji ludowych, fetyszu kultu i klasyfikacji semi-naukowych przy użyciu współczesnego języka artystycznego. Aktualnie zajmuje się projektem “Rózga zamiast bukietu” wskrzeszając zapomniany obiekt plastyki obrzędowej rózgę weselną i towarzyszący jej zwyczaj rózgowin. Kocha minimalistyczne formy, taniec współczesny oraz ceramikę w kolorze royal blue.

ZAPYTAJ MOKOSZY  Webside | Facebook | Instagram
pierwsza odsłona projektu: 10.06 – 29.07.2018
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” | ul. Dehnelów 45, Czeladź
Zaproszone artystki: Agnieszka Bastrzyk, Katarzyna Balicka, Bogna Burska, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Joanna Kawicka, Anna Maria Karczmarska, Violka Kuś, Karolina Matyjaszkowicz, Katarzyna Mirczak, Elżbieta Niewiadomska, Anna Rulecka, Klaudia Urbanek-Kękuś i Chór Czarownic.
Prowadzący warsztaty: Monika Drożyńska, Anna Rulecka, Katarzyna Kata i Wiktor Łoś
Kuratorka projektu: Ewa Mrozikiewicz
Koordynacja: Anna Rulecka

ZAPYTAJ MOKOSZY: Biografie artystek

1. Agnieszka Bastrzyk - absolwentka Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, zajmuje się głównie rysunkiem, ilustracją, fotografią oraz dokumentacją niecodziennych szczegółów życia codziennego.

 

Agnieszka Bastrzyk Ilustracja

2. Kasia Balicka - jest absolwentką grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, grafiką, ilustracją i książką artystyczną. Cechą charakterystyczną jej prac jest surowa estetyka, poczucie humoru i dystans do świata. (link http://kasiabalicka.tumblr.com/)

Kasia Balicka praca z wystawy AS LONG AS I DANCE MY LIFE IS FANTASTIC w galerii FWD

3. Bogna Burska – polska artystka wizualna i dramatopisarka. Doktor habilitowana, adiunkt w Katedrze Intermediów na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP. Współzałożycielka Warszawskiego Aktywu Artystów (WAA). Mieszka i pracuje w Warszawie i Gdańsku. Od 2004 roku artystka konsekwentnie analizuje język filmowego przekazu, jego relacje do obrazu i wpływ na wyobraźnię widza. ( link: https://culture.pl/pl/tworca/bogna-burska)

Bogna Burska Arachne2003 kadr z filmu

4. Iwona Demko – buntowniczka z wyboru, w 2012 roku uzyskała tytuł doktory sztuk plastycznych
w dyscyplinie artystycznej "sztuki piękne" na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Waginatyzm"
oraz pracy rzeźbiarskiej pt. "Kaplica Waginy", wykłada na swojej macierzystej uczelni: ASP w Krakowie, uwielbia kolor różowy. (link: http://www.iwonademko.art.pl/)

Iwona Demko ze swoimi pracami fot. Agnieszka Wojtuś

Iwona Demko rzeźba Trofea 2016

5. Monika Drożyńska – zmieniła rzemiosło haftu ręcznego w sztukę współczesną, wiele jej prac opiera się na wspólnych działaniach. Założycielka Szkoły haftu dla pań i panów Złote rączki. Członkini Kolektywu złote rączki. Współpracuje z Galerią Biuro wystaw. (link: http://monika.drozynska.pl/)

Monika Drożynska 

Monika Drożynska Haft Miejski 2, 2013

6. Elżbieta Jabłońska - zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, instalacją oraz działaniami typu performance. Od 1996 roku jest asystentką w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. W 2004 roku obroniła doktorat w zakresie sztuk pięknych. Twórczość Elżbiety Jabłońskiej, często określana przez krytykę jako postfeministyczna, stanowi dobrotliwie ironiczny komentarz do statusu i roli kobiet w tradycyjnym społeczeństwie. Artystka wykorzystuje i przekształca w swoich pracach kulturowe stereotypy i klisze towarzyszące pojęciu kobiety i kobiecości, prowadzi z nimi inteligentną grę, pełną humoru i ciepła. (link: http://www.elajablonska.com/)

Ela Jabłońska Supermatka 2002

7. Joanna Kawicka – absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, chociaż obecnie malarstwo jej ogóle nie interesuje, w przeciwieństwie do rysunku. Jej prace rzadko można spotkać na wystawach, dużo podróżuje, tworzy rzeźby inspirowane naturą i architekturą w różnych miejscach, w których przebywa. Jej działania są efemeryczne. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. 

Joanna Kawicka

Joanna Kawicka Bez Tytułu

8. Anna Maria Karczmarska -  artystka wizualna, performerka, scenografka i kostiumografka. W latach 2000-2005 studiowała na ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa i w Pracowni Animacji na specjalizacji Scenografia. Od 2011 odbywa studia doktoranckie na wydziale Rzeźby na macierzystej uczelni. Karczmarska, jak sama mówi, "śledzi performatykę "wyglądu" pod kątem społecznym, historycznym i kulturowym". Jej liczne stylizacje – wcielanie się w różne postaci: Matki Boskiej, katolickich świętych, postaci z bajek, kosmitkę czy laborantkę – są aktem odgrywanym przed publicznością, który pozwala Karczmarskiej na kreowanie artystycznej tożsamości. (link: http://www.karczmarska.com/index.php

Anna Maria Karczmarska 12 Upadków, 2017

9. Violka Kuś - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Twórczyni „nadproduktywnej” myśli realizowanej i badanej w sztukach wizualnych. W archeologii mediów i obyczaju zachowań i w historycznych tekstach źródłowych próbuje odkrywać nowe obszary tożsamości i relacji międzyludzkich i maszyn. Eksploruje własny umysł, wchodząc w różne role – archiwistki, etnografki, historyczki, futurolożki czy badaczki ludzkiego mózgu – i odtwarzając je w formie performance unistycznego (drugoplanowego). Poddaje analizie rzeczywistość, tworząc duże, rozbudowane instalacje. (link: http://violkakus.pl/)

 Violka Kuś

Violka Kuś Ona 6, 2007

10. Karolina Matyjaszkowicz - w 2008 roku ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru, kierunek Wzornictwo. Od ukończenia studiów artystka aktywnie uczestniczy w działaniach środowiska artystycznego, zajmuje się malarstwem, tkaniną, ilustracją oraz tworzy muzykę. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Marszałka Województwa Łódzkiego w konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z województwem łódzkim. Obrazy Matyjaszkowicz znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Regionalnym Muzeum w Brzezinach, Muzeum w Łowiczu w kolekcji młodego malarstwa Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą. (link: http://matyjaszkowicz.art.pl/

Karolina Matyjaszkowicz

Obraz Karoliny Matyjaszkowicz specjalnie stworzony dla projektu Zapytaj Mokoszy photo materiały prasowe organizatora

11. Katarzyna Mirczak – z wykształcenia archeolożka, z wyboru fotografka. Początkowo uprawiała fotoreportaż prasowy, by z czasem zająć się pracą nad projektami własnymi. Na scenie artystycznej debiutowała serią zdjęć „Znaki specjalne”, które na Paris Photo w 2010 zaprezentował londyński galerzysta Eric Franck. (link: http://www.katarzynamirczak.com/Home.html)

Katarzyna Mirczak photo materiały prasowe organizatora

Katarzyna Mirczak widok wystawy Eter Fundacja Archeologii Fotografii photo materiały prasowe organizatora

12. Elżbieta Niewiadomska - Absolwentka wydziału Grafiki Warsztatowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zafascynowana rysunkiem pierwotnym i rytuałami dnia codziennego. Autorka grafik, rysunków, instalacji, działań artystyczno-społecznych oraz warsztatów. Bywa, że określa się jako artystka, streetworkerka, twórca, działaczka, współtworzyła społeczną inicjatywe Dzielnico w Poznaniu. Mieszka i pracuje w tym pięknym mieście. Artystka nostalgicznie przywołuje moment, kiedy to twórczość wynikała bezpośrednio z natury, a także była czymś naturalnym dla człowieka. Swoją postawą zbliża się do myślenia Eliadowskiego, zakładającego istnienie odwiecznych archetypów objawiających się w postaci symboliki i rytuałów, łączących nas z sacrum – w tym wypadku także ze sztuką.

 

Ela Niewiadomska i 510 szklanych oczu photo materiały prasowe organizatora

13. Anna Rulecka - artystka wizualna, założycielka marki Folkisz, absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka Narodowego Centrum Audiowizualnego z Luksemburga, obecnie uczestniczka programu mentorskiego Sputnik Photos. Jej głównym zainteresowaniem w praktyce artystycznej jest wchodzenie w dialog ze słowiańskimi korzeniami, obrzędami przejścia i momentami symbolicznymi. W swojej praktyce miesza kody folkloru i tradycji ludowych, fetyszu kultu i klasyfikacji semi-naukowych przy użyciu współczesnego języka artystycznego. (link: https://www.folkisz.pl/)

Anna Ruleck FOLKISZ Różga zamiast bukietu photo materiały prasowe organizatora

14. Klaudia Urbanek-Kękuś - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w pracowni prof. Leszka Misiaka. Uczestniczka 20. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych "Promocje 2010" organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy, podczas którego otrzymała wyróżnienie pisma "Artmix". W swoich pracach ukazuje prywatną przestrzeń domu, bezbłędnie potrafi  wydobyć z pospolitych sytuacji ich symboliczny potencjał, wydaje się że jest to konsekwenta strategia budowania jej malarskich światów.  (link: http://www.urbanek-kekus.pl/)

Kaludia Urbanek--Kękuś Odbicie II, 2010 photo materiały prasowe organizatora

15. Chór Czarownic – Chór Czarownic to zespół kobiet śpiewających i performerek. Towarzyszy im zespół muzyczny perkusja i live electronic. Chór liczy ok. 24 osoby. Chór Czarownic zainaugurował swoją działalność w sierpniu 2016 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu w ramach Festiwalu „Bliscy Nieznajomi”. Kolejnym etapem rozwoju była muzyczna premiera podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, latem 2016 zagrał na Festiwalu w Jarocinie, na Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie i na Kongresie Kobiet w Poznaniu.(link: https://www.chorczarownic.com/)

Chór Czarownic photo materiały prasowe organizatora

idea projektu - Ewa Łowżył
słowa - Malina Prześluga
kompozycja - Zbyszek Łowżył, Patryk Lichota, Malwina Paszek
dyrygentka chóru - Joanna Sykulska
kostiumy - Ewa Łowżył, Faustyna Andrzejak
wykonawcy: perkusja - Mieszko Łowżył, live electronics - Patryk Lichota, harfa stalowa - Ida Łowżył
oraz 24-osobowy zespół chórzystek
realizacja dźwięku - Radek Barczak
realizacja świateł - Tomek Wróblewski

  

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.