Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ART
20 lipca 2018
wszystkie artykuły z działu >> ART

Baśniowe światy w obrazach Karoliny Matyjaszkowicz

Polska artystka Karolina Matyjaszkowicz od ukończenia studiów (2008) aktywnie uczestniczy w działaniach środowiska artystycznego, zajmuje się malarstwem, tkaniną, ilustracją oraz tworzy muzykę. Studia na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru wpłynęły nie tylko na malarski warsztat artystki, ale i na formę malarską.

Obrazy Matyjaszkowicz wyłaniają się z pozornego chaosu zdarzeń, przeżyć i doznań, marzeń sennych, przemyśleń i wyobrażeń. Malując przenosi na płótno nie tylko to, co dla niej istotne, zaobserwowane, czy wyobrażone, ale sama przechodzi do innej rzeczywistości. Miejsce to nazywa „zaświatami”. 

Co w trawie piszczy (2016), akryl, płyta, 65 x 130 cm photo Krzysztof Dmowski

Czarne słoneczko, 2017 r., akryl, płótno, 50 x 50 cm photo Krzysztof Dmowski

Czasem mam poczucie, że jestem częścią uniwersum. Staję się wtedy pełniejsza, czuję radość. Wszytko staje się jasne, zrozumiałe. Jestem tu i teraz, działam w zgodzie ze sobą.Najważniejsza jest wyobraźnia, którą staram się bezustannie dokarmiać. Kiedyś zachęcali mnie do tego moi najbliżsi. Szczególnie mama i babcia, która dużo mi czytała, snuła opowieści zabierając na długie spacery. W tamtym czasie najbardziej lubiłam, gdy czytała mi legendy Warmii i Mazur. Dziecięca fascynacja światem ludowych podań i słowiańskich mitów przetrwała do dzisiaj. Inspiruje mnie folklor, sztuka ludowa, zwłaszcza łowicka, sztuka naiwna, surrealizm i brut art. Sztuka artystów naiwnych jest szczera. Cechuje ich posłannictwo. „Outsiderzy” mają lepszy kontakt z podświadomością zbiorową wyrażoną w snach, legendach i mitach. Potrafią lepiej się wsłuchać w to co ważne.” – mówi Karolina Matyjaszkowicz.

Cykl Rusałka, 2017 r., akryl, płótno, 40 x 40 cm photo Krzysztof Dmowski

Choć nie porusza tematów zaangażowanych w problemy współczesnego człowieka, to podświadomie wyraża jego potrzeby i tęsknoty. Inspirując się sztuką łowicką, wypowiada się na temat swoich korzeni.

Malując, odczuwam coraz większą potrzebę czerpania z rodzimej sztuki, wracam do źródła, dzięki czemu odczuwam bliskość kochanych osób, które odeszły. Powrót do korzeni pozwala mi poznawać siebie. W myśl powiedzenia: powiedz mi skąd przyszedłeś, a powiem ci dokąd zmierzasz.” - dodaje.

 

Fauna, 2017 r., akryl, płótno, 150 x 60 cm i Flora, 2017 r., akryl, płótno, 150 x 60 cm photo Krzysztof Dmowski

Choć artystka czerpie z tradycji, nie interesuje jej odtwarzanie powszechnie znanych ludowych wzorów. Stara się tworzyć nową jakość. Każdy obraz to kolejne wyzwanie dla jej warsztatu i wyobraźni. 

Nie wymyślam go wcześniej w każdym szczególe. Gdy zaczynam nowy, mam jedynie jakąś koncepcję, pomysł czy jego zarys. To obraz w trakcie powstawania mówi mi, czego jeszcze potrzebuje. Tak jest o wiele trudniej, przez co moje obrazy powstają dłużej, ale lubię wyzwania.” - mówi Karolina Matyjaszkowicz.

Wierzba (2017), akryl, płótno, 100 x 100 cm photo Krzysztof Dmowski

Obrazy Karolina Matyjaszkowicz można aktualnie oglądać na wystawach: „Zapytaj Mokoszy” w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi w dniach 10–29 lipca i „Historie Polskie” w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku w dniach  06 lipca-26 sierpnia 2018 roku.

O aktualnych wystawach

Zapytaj Mokoszy
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Czeladź
10.06–29.07.2018

Ewa Mrozikiewicz, kuratorka wystawy Zapytaj Mokoszy, zaprosiła do współpracy 15 najlepszych polskich artystek, wybitnych postacie sztuki współczesnej. Twórczynie pochodzą z różnych miast, są przedstawicielkami rożnych pokoleń. Łączy je jedno – w swojej sztuce poruszają kobiecą tematykę, walczą ze stereotypami i w ich pracach można się zakochać. Zaproszone artystki to: Agnieszka Bastrzyk, Katarzyna Balicka, Bogna Burska, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Joanna Kawicka, Anna Maria Karczmarska, Violka Kuś, Karolina Matyjaszkowicz, Katarzyna Mirczak, Elżbieta Niewiadomska, Anna Rulecka, Klaudia Urbanek-Kękuś,  Chór Czarownic.

Te genialne artystki tworzą prace specjalnie do projektu Zapytaj Mokoszy. Prezentowane fotografie, rzeźby i obiekty ready made analizują sytuację współczesnych kobiet, odnosząc się do znanego, tradycyjnie rozumianego kobiecego uniwersum z jego mistycznymi i symbolicznymi znaczeniami. Na wystawie panuje pełny matriarchat, Zapytaj Mokoszy tworzy nową krainę narracji historycznych, opartych głównie na tzw. herstory -  widoku dziejów z feministycznej perspektywy. Ten ciekawy region pełen jest odważnych bohaterek, frapujący i nie zawsze łatwy do zwiedzania. Więcej o wystawie Zapytaj Mokoszy piszemy tutaj.

Obraz Karoliny Matyjaszkowicz specjalnie stworzony dla projektu Zapytaj Mokoszy w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, photo Krzysztof Dmowski

Historie polskie
GaleriaSztuki Współczesnej we Włocławku
6 lipca - 26 sierpnia 2018

Wizualne rozważania o Polakach. Skąd pochodzimy? W co wierzymy? Kim jesteśmy? Współczesne nawiązania do wierzeń słowiańskich.  Wiejskie powiedzenia, zabobony i legendy w barwnej, dekoracyjnej formie. Życzliwa krytyka naszych zachowań i przesadnych ambicji ujęta w karykaturalne ramy. Filmowa animacja podsumowująca rolę tradycji. „Historie polskie” są dla mnie zbiorem narracji o tym, czego nie dostrzegamy w nas - Polakach: barwnej ekspresji, zróżnicowania i często spotykanej estetyki nadmiaru. Na wystawie znalazły się odwołania do historii, przemyśleń i wspomnień zwykłych ludzi. W części prac odnaleźć można wizualizacje polskich wad i zalet, takich jak, przaśność i ludyczność naszej kultury, ale też niestandardowe myślenie i pomysłowość. Wystawa „Historie polskie” pokazuje, że można mówić obrazem o Polakach w sposób radosny, pozbawiony politycznych konotacji i nadmiernej powagi. - Jerzy Jabczyński, kurator wystawy. Więcej o wystawie „Historie polskie” piszemy tutaj.

Wernisaż wystawy "Historie polskie" Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku -  po prawej: wiejskie powiedzenia i legendy na dekoracyjnych obrazach Karoliny Matyjaszkowicz, po lewej: filmowa animacja Anny Narel,, photo materiały prasowe Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku

-----------
BIO Karolina Matyjaszkowicz

Urodziła się w Łowiczu. W 2008 roku ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru, kierunek Wzornictwo. Od ukończenia studiów artystka aktywnie uczestniczy w działaniach środowiska artystycznego, prezentując na wystawach swoje prace malarskie, tkaniny oraz wizualizacje połączone z muzyką. Jej pasją jest przede wszystkim malarstwo, ale w kręgu artystycznych zainteresowań Karoliny Matyjaszkowicz jest również tkanina artystyczna, ilustracja oraz muzyka.

Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych: „Wielka bogini” i „Wianek” w Muzeum w Łowiczu; „Zaświaty” w łódzkim Teatrze Arlekin oraz w warszawskiej galerii Bohema Nowa Sztuka i w Częstochowskim Ośrodku Kultury; „Korzenie” w Galerii Gardzienice w Lublinie; „Kalejdoskop” w Muzeum Regionalnym w Brzezinach; w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i w Galerii Filharmonii Kaszubskiej Wejherowskiego Centrum Kultury. Malarstwo artystki prezentowane było na wystawach zbiorowych, między innymi: „KREW-WERK” Fundacji Galerii Foksal w Warszawie, „Et[n]os” organizowanej w ramach dziesiątej edycji Łódź Design Festival, „[zoom] na Szczecin - punkty widzenia” - wystawa polskiego malarstwa współczesnego w Filharmonii
im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, „PALINDROM“ w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, „EL art” w Muzeum Miasta Łodzi.

Karolina Matyjaszkowicz otrzymała kilka nagród i wyróżnień, między innymi Marszałka Województwa Łódzkiego w konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z województwem łódzkim.

Obrazy artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą oraz w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Regionalnego Muzeum w Brzezinach, Muzeum w Łowiczu i Muzeum Narodowego w Gdańsku (zakupiono w ramach Funduszu Zakupowego im. Basila Alkazziego i Halimy Nałęcz).

Źródło: Karolina Matyjaszkowicz Webside | Facebook
Zdjęcia: Krzysztof Dmowski


 

wizytówki

Komentarze:

loading
Piękne 1
skomentowany przez    Jędrzej    22 lipiec 2018, 15:41 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.