Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
19 lipca 2018
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Cello i Vision. Krótka historia polskich ikon wzornictwa po ‘89

„Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989” – to wystawa, która od 6 kwietnia zagości w Muzeum Narodowym w Krakowie w dniach 4 kwietnia - 19 sierpnia 2018 roku. Wśród pokazywanych na ekspozycji ikon polskiego wzornictwa znajdą się produkty Grupy Nowy Styl: sofa Cello i krzesło Vision.

Po 1989 roku Polacy doświadczyli wielu zmian w większości dziedzin życia. Wystawa wzornictwa z tego okresu ma być nie tylko przeglądem ówczesnych trendów projektowych, ale też pokazać, jak ta dziedzina odzwierciedlała przemiany gospodarcze i oddziaływała kulturotwórczo. Każdy eksponat będzie prezentowany w kontekście, co pozwoli zrozumieć jego historię i czasy, w których powstał. Każdy będzie reprezentantem charakterystycznych kierunków we wzornictwie, które wynikały ze zmian podejścia do projektowania.

Ponadczasowe Cello

Cello Jerzego Langiera z 1995 roku dobrze oddaje postmodernistyczne tendencje charakterystyczne dla tamtego okresu – opowiada o sofie Grupy Nowy Styl prof. dr hab. Czesława Frejlich, kurator wystawy, kierownik Katedry Projektowania Ergonomicznego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W momencie wdrożenia linia Cello należała do marki Eljot, pierwszej marki sof i foteli Grupy Nowy Styl, założonej we współpracy z Jerzym Langierem. Starannie wykonane meble, z materia­łów dobrej jakości, z nowoczesnymi nogami, okazały się rynkowym i wizerunko­wym sukcesem- trafiły do gabinetów ministerialnych, ambasad, studiów telewizyjnych.

Cello projekt Jerzy Langier (1995 rok) photo materiały prasowe Grupa Nowy Styl

- Grupa Nowy Styl nigdy nie bała się odważnych projektów, a takim było wówczas Cello. Firma świadomie zainwestowała w polski design. I rzeczywiście projekt przetrwał próbę czasu i okazał się bardzo uniwersalny. Do tej pory jest lubiany przez klientów i wykorzystywany do różnych realizacji – Cello można zobaczyć zarówno we foyer Teatru Rozrywki w Chorzowie, jak i nowoczesnych wnętrzach Miasteczka Multimedialnego Brainville  – mówi Zofia Leszczyńska, Kierownik Działu Zarządzania Portfolio Produktowym w Grupie Nowy Styl.

Obecnie sofy i fotele Cello znajdują się w ofercie marki BN Office Solution.

Vision – towarzyszy emocjom

Drugim produktem Grupy Nowy Styl prezentowanym w Muzeum Narodowym jest krzesło audytoryjne Vision. - Bezpośrednim impulsem do opracowania projektu Vision przez Stanisława Charaziaka był pożar w hali Stoczni Gdańskiej podczas koncertu zespołu Golden Life w 1994 roku – wspomina prof. Frejlich.

Krzesło audytoryjne Vision projekt Stanisław Charaziak photo materiały prasowe Grupa Nowy Styl

Po tym wydarzeniu, znacznie podniosły się wymagania odnośnie bezpieczeństwa wyposażenia sal audytoryjnych. W kilku ośrodkach pracowano nad zupełnie nowymi projektami siedzeń. Krzesło Vision, które Stanisław Charaziak zaprojektował, a Grupa Nowy Styl wdrożyła do produkcji w Jaśle, z nawiązką spełniało wymogi stawiane sprzętom audytoryjnym: umożliwiało bezpieczną ewakuację zebranych wzdłuż rzędów, było łatwe w utrzymaniu czystości i miało dobre właściwości akustyczne. W 2006 roku siedzisko zostało nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Tym krzesłem rozpoczęła się historia marki Forum Seating, która towarzyszyła rozwojowi polskiej infrastruktury sportowej i sal widowiskowych po roku ‘98. Siedziska tej marki pojawiły się m.in. w legendarnej hali Spodek, na wszystkich polskich stadionach budowanych na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, na lokalnych orlikach, w modernizowanych aulach szkół wyższych i w prestiżowych salach koncertowych: NOSPR w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach.

Przy każdym wdrożeniu rozwijane były nowe właściwości użytkowe i estetyczne siedzisk  - ich akustyka, komfort, design, trwałość. Równolegle z doświadczeniem zespół Forum Seating zdobywał kompetencje obsługi projektów, by doskonale dopasować się do procesów inwestycyjnych i potrzeb klientów. Dziś Forum Seating dostarcza siedziska i systemy widowni dla najbardziej wymagających publiczności na całym świecie. Jaką rolę odgrywa dziś krzesło Vision?

- Vision to dla nas ikona funkcjonalności, rozumianej jako prostota i ergonomia. Nadal często wybierają go uczelnie, w różnych częściach świata. W samym Krakowie na Vision wykładów słuchają studenci pięciu uniwersytetów – mówi Jakub Rachfalik, dyrektor zarządzający marką Forum Seating.

Udana współpraca przy Vision zaowocowała dalszymi projektami ze Stanisławem Charaziakiem, który dla Grupy Nowy Styl zaprojektował też krzesła audytoryjne Oscar i Tiago oraz kolekcję mebli drewnianych.

Serdecznie zapraszamy na wystawę w Krakowie miłośników sztuki użytkowej i pięknych mebli!

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989
Muzeum Narodowe w Krakowie, Ul. 3 Maja 1
Kurator wystawy: prof. dr hab. Czesława Frejlich
Termin: 6.04-19.08.2018

Projektanci

Stanisław Charaziak - jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie wzornictwem przemysłowym. Swoje realizacje definiuje jako: „ergonomię i wygodę użytkowania opakowane w wyjątkowy styl”. Dotychczas zaprojektował ponad 300 wdrożonych do produkcji krzeseł, kilkanaście systemów mebli skrzyniowych, fotele kinowe oraz zestawy audytoryjne. Projektuje wyłącznie produkowane masowo wyroby. Dla Grupy Nowy Styl stworzył systemy audytoryjne Oscar, Tiago i Vision oraz kolekcję mebli drewnianych.

Jerzy Langier - twórca legendarnej już dziś marki Eljot oraz studia projektowego Langier Design. Spod jego ręki wyszły takie ikony polskiego designu jak zestaw Classic z 1994 roku czy fotel Cello z 1996. Jego projekty zdobyły wiele prestiżowych nagród, m.in. Forma, Prodeco czy Dobry Wzór.

------------

O Grupie Nowy Styl

Grupa Nowy Styl to europejski lider w zakresie rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych oraz miejsc użyteczności publicznej. Unikatowy model biznesowy Grupy pozwala dostarczać klientom kompleksową usługę wyposażania wnętrz w oparciu o dogłębną analizę specyfiki i potrzeb klienta, efektywności i organizacji pracy, ergonomii i akustyki. Dzięki doświadczeniu oraz zapleczu technologiczno-produkcyjnemu każda oferta jest „szyta na miarę”.

Elastyczne podejście do klienta, innowacyjność i otwarta na zmiany kultura organizacyjna Grupy doprowadziła ją na pozycję jednej z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w swojej branży w Europie, z przychodami ze sprzedaży ponad 340 mln euro rocznie.

Firma posiada własną międzynarodową sieć dystrybucyjną obejmującą lokalne struktury sprzedaży na całym świecie (na wszystkich najważniejszych rynkach europejskich, a także na Bliskim Wschodzie). Zatrudniając lokalnych menadżerów i pracowników, maksymalnie skutecznie dociera do Klientów, dopasowując ofertę i zapewniając profesjonalny serwis.

Grupa codziennie wyposaża nowe biurowce, centra konferencyjne, kina, stadiony, obiekty muzyczne, sportowe i wielofunkcyjne. Aby sprostać gustom i potrzebom klientów na całym świecie, w portfolio firmy znajdują się marki produktowe: Nowy Styl, BN Office Solution, Grammer Office, Rohde & Grahl, Sitag, Forum Seating i Stylis. Rozwiązania meblowe oraz wiedzę o organizacji nowoczesnych biur Grupa prezentuje w Office Inspiration Centre w Krakowie, gdzie spotyka się z klientami, szkoli i inspiruje. Dodatkowo posiada 29 showroomów zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Londynie, Paryżu, Düsseldorfie, Monachium, Pradze i Moskwie. Grupa Nowy Styl Webside | Facebook | Instagram

O marce Forum Seating

Forum Seating należy do Grupy Nowy Styl. Produkuje fotele do sal koncertowych i wykładowych, kin oraz teatrów, a także krzesła stadionowe, trybuny teleskopowe oraz widownie mobilne. Towarzyszy klientom na każdym etapie inwestycji, wspierając ich wiedzą i doświadczeniem. Do każdego zlecenia podchodzi indywidualnie, dostosowując projekt do wymagań obiektu.

Forum Seating dostarczyła siedziska na dwa stadiony Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA w 2010 roku i na wszystkie polskie stadiony Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Na jej fotelach zasiedli także kibice Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2016 roku, którzy oglądali rozgrywki w Lyonie i Nicei.

Forum Seating wyposażyła w fotele instytucje kulturalne, takie jak Narodowe Forum Muzyki, NOSPR, Cité Musicale w Paryżu czy Opera w Monachium (dla której w porozumieniu z konserwatorem zabytków przygotowała replikę krzesła), znane teatry – Teatr Muzyczny Roma w Warszawie czy Leicester Square Theatre w Londynie, a także liczne filharmonie, kina czy uczelnie w kraju i za granicą.

Dla firmy równie ważne jak komfort, funkcjonalność i wytrzymałość jest wysmakowany design, dlatego współpracuje z uznanymi architektami, m.in. z Tomaszem M. Koniorem, Stanisławem Charaziakiem czy Rebeccą Stewart. Dbając o wrażenia melomanów, firma dużą wagę przykłada do rozwiązań akustycznych. W tym zakresie współdziałała z renomowanymi pracowniami, m.in. Nagata Acoustic i Artec.

Forum Seating nie tylko dostarcza produkty, ale też w profesjonalny sposób zarządza projektami. Jest w stanie sprostać najwyższym wymaganiom klientów. W Nicei wymieniła 36 000 krzeseł podczas przerwy w rozgrywkach francuskiej ligi, realizując jednocześnie projekt w Lyonie na 59 000 miejsc. W Niemczech zainstalowała 45 000 krzeseł w kinach w nocy, dzięki czemu sieć nie musiała zawieszać swojego funkcjonowania. Forum Seating – Systemy siedzisk  dla wymagającej publiczności Webside  Facebook | Instagram

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.