Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
20 sierpnia 2018
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Modernistycznie, ale ciepło. Dom w Piasecznie nawiązujący do stylistyki Bauhausu

Dom w Piasecznie to nowa realizacja warszawskiego architekta Pawła Wyrzykowskiego. Cały projekt utrzymany jest w ponadczasowym i eleganckim stylu modernistycznym, ale z elementami nadającymi poczucie komfortu i ocieplającymi wnętrze.

Pracownia architektoniczna Wyrzykowski Studio realizuje inwestycję „pod klucz” jako generalny wykonawca. Architekt przygotował autorski projekt domu w Piasecznie, pomógł w doborze dodatkowych elementów wyposażenia, oprócz tego sprawuje też stały nadzór nad każdym etapem projektu. Ważną rolę w całym wnętrzu będzie odgrywać sztuka, na którą zarezerwowano większość ścian. Inwestycja ma być oddana do użytku do końca października.

Modernistyczne piękno na co dzień

W pomieszczeniach, znajdujących się na parterze utrzymana została kolorystyka szarości, złamanej bieli i ciemnego grafitu. Do części dziennej prowadzi przedsionek, który został wydzielony za pomocą drzwi przesuwnych, które tak jak sama bryła budynku, nawiązują do stylistyki Bauhausu. To niewielkie pomieszczenie zostało wykończone w lakierowanej zabudowie w kolorze ciemnego grafitu. Warszawski architekt znalazł tu miejsce na sprytnie ukryte szafy wnękowe, zaś panele z drugiej strony skrywają wejście do toalety. Warto zwrócić też uwagę na drzwi wejściowe, wykonane niemalże w całości ze szkła – w stalowej lakierowanej ramie zostały osadzone przeszklenia z czterech rodzajów szkła. Przedsionek przechodzi w salon, którego centralną część stanowi kominek w minimalistycznej formie. Wnętrze zostało ocieplone ciekawym dywanem, a przez duże przeszklenia roztacza się piękny widok na ogród. Z tego samego powodu szklaną zabudowę zastosowano również przy klatce schodowej, za którą znajduje się gabinet z funkcjonalnym miejscem na książki. Wszystkie pomieszczenia przenikają się – salon łączy się z kuchnią. Tutaj miejsce do gotowania zostało zintegrowane ze stołem wykończonym w ciemnobrązowym dębowym fornirze – drewno przejęło funkcję ocieplenia przestrzeni.

Strefa dzienna, wszystkie zdjęcia Yassen Hristov

Strefa dzienna

Strefa dzienna

Strefa dzienna

Strefa dzienna

Minimalistycznie i z klasą na piętrze

Na piętrze zlokalizowane są dwie sypialnie: główna połączona z łazienką i gościnna z łazienką i garderobą. Również tutaj pomieszczenia oddzielone są od siebie w subtelny sposób, dający wrażenie przenikania się przestrzeni. Jasna kolorystyka ciekawie kontrastuje z ciemnobrązową podłogą z olejowanego dębu. Pokój kąpielowy wręcz wtapia się w sypialnię, Wolno stojące wanna i umywalka renomowanej firmy Antonio Lupi stanowią ozdobę wnętrza. Ze względów praktycznych toaleta została umieszczona w oddzielnym pomieszczeniu. Podobną kolorystkę zastosowano w pokoju gościnnym, utrzymany jest w kolorystyce szarości i ciemnego brązu. Natomiast w przynależącej do niego łazience dominuje ciemny brąz na podłodze i na zabudowie umywalki i WC, z kolei ściany wykończone są brązowo–szarym kamieniem w szlifie. Całość zaprojektowano w bardzo oszczędnej formie, głównie przy użyciu mebli wolno stojących.

Sypialnia główna połączona z łazienką

Sypialnia główna połączona z łazienką

Sypialnia główna połączona z łazienką

Łazienka gości

Wyrzykowski Studio Webside | Facebook | Instagram

Zdjęcia: Yassen Hristov

----------

Paweł Wyrzykowski

Architekt, projektant wnętrz, dekorator. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Warszawskiej Szkoły Reklamy. Z natury – esteta lubiący harmonię, która według niego w dużej mierze wpływa na jakość przestrzeni i to, jak czujemy się w danym wnętrzu.

W latach 2007–2013 był twórcą i współwłaścicielem pracowni Luuq Design Studio, realizującej projekty architektoniczne i aranżacje wnętrz mieszkalnych i biurowych. Wcześniej, w latach 2003–2006, współtworzył projekty rezydencji w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie razem z Ireneuszem Krasuskim, dekoratorem wnętrz wykształconym na francuskiej Sorbonie.

Architektura jest według Pawła Wyrzykowskiego nieodłącznym elementem naszego życia, a ponadto – sztuką użytkową. W pierwszej kolejności powinna zawsze być odpowiedzią na daną potrzebę funkcjonalną. Powinna też odpowiadać naszemu poczuciu estetyki i tworzyć przestrzenie, w których chcemy przebywać.

Inspiracje do swojej pracy czerpie ze wszystkiego, co nas otacza. Uważa, że projektowanie jest sztuką ciągłej transformacji oraz ulepszania tego, co już było, odkrywania i interpretowania na nowo powracających trendów. Na jego projekty wpływają z jednej strony prace wielkich architektów – takich jak Frank Lloyd Wright, a z drugiej – świetne, świeże pomysły młodych i nieznanych twórców.

W swojej pracy Paweł Wyrzykowski dąży do zachowania równowagi w relacji klient – architekt. Kładzie duży nacisk na współpracę – podkreśla, że klienci często mają inspirujące pomysły, choć z drugiej strony niekiedy trzeba ich odwieść od nietrafionych rozwiązań. Celem Pawła Wyrzykowskiego jest tworzenie projektów ponadczasowych, takich, które nie „starzeją się” zbyt szybko. Uważa, że czas jest świetnym sprawdzianem jakości. Dobry projekt zawsze będzie się bronił, mimo upływu lat – wnętrza mogą tracić na aktualności wobec najnowszych trendów, ale zawsze będzie można docenić zawarty w nich kunszt. Paweł Wyrzykowski uważa, że można to osiągnąć przede wszystkim poprzez harmonię, dbałość o każdy detal oraz odpowiedni dobór szlachetnych materiałów.

Paweł Wyrzykowski w swoich projektach dąży do harmonii i dba o detal. Nie chodzi tu wyłącznie o estetykę powstających przestrzeni, ale także o ich funkcjonalność. Architekt szuka satysfakcjonującego efektu – jego celem jest piękne, wygodne w użytkowaniu wnętrze, w którym chce się spędzać czas.

Prywatnie Paweł Wyrzykowski jest miłośnikiem podróży. Najchętniej spędza wolny czas na odkrywaniu nowych miejsc, różnorodności świata oraz na poszukiwaniu wolności i równowagi. Lubi także dobre kino i literaturę, a ponadto – nie jest obojętny na szeroko rozumiane tematy społeczne. 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.