wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
22 sierpnia 2018
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Podwórko niczym galeria sztuki. Ceramika Tubądzin i Wojciech Siudmak odmieniają oblicze Łodzi!

Rewitalizacja łódzkich kamienic odmienia oblicze miasta. Jednym z najbardziej wyjątkowych projektów renowacyjnych było stworzenie artystycznego podwórka przy ulicy Więckowskiego 4. Elewacja budynku została pokryta wielkoformatowymi gresami wykonanymi przez Ceramikę Tubądzin, na której zamieszczono reprodukcję dwóch obrazów, „Narodziny Dnia” i „Ptaki w Raju”, autorstwa wybitnego polskiego artysty Wojciecha Siudmaka. Zajmująca 350 m2 instalacja została dziś oficjalnie zaprezentowana i z pewnością stanie się obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Łodzi.

wszystkie zdjęcia: materiały prasowe Ceramika Tubądzin

W piątek 24 sierpnia 2018 roku miało miejsce uroczyste otwarcie podwórka artystycznego, któremu przewodziła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. – Jak doskonale wiadomo, program Mia100 Kamienic odmienił oblicze Śródmieścia Łodzi, a łodzianom stworzył komfortowe warunki do mieszkania. Ale ten program to nie tylko remonty. Odnowę wielkomiejskiej zabudowy połączyliśmy ze sztuką. Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej przy ul. Piotrkowskiej zachwyca i bardzo szybko wpisał się w pejzaż miasta. Po nim - w kolejnym podwórku - zagościli "Sąsiedzi" Isaaka Cordala, możemy ich spotkać przy ul. Traugutta – powiedziała Pani Prezydent Dzisiaj otwieramy dla łodzian kolejne artystyczne podwórko. Tę przestrzeń odmienił Wojciech Siudmak, a na ścianach pojawiły się jego wspaniałe, baśniowe światy. Technika, jaką wykorzystaliśmy do przeniesienia obrazu artysty na elewacje kamienic jest bezprecedensowa w skali kraju. Do wykonania malowideł zużyto 260 supernowoczesnych płyt gresowych, z których największa mierzy 2 metry, a najmniejsza 25 centymetrów. Wykorzystano najwyższej klasy rzemiosło, nowoczesne technologie i wieloletnie doświadczenie wykonawcy. Wszystko po to, by na elewacjach zawisły 2 obrazy wybitnego polskiego artysty Wojciecha Siudmaka „Ptaki w raju” oraz „Narodziny dnia”. 

Inicjatywa Urzędu Miasta Łodzi, który w ramach projektu „Mia100 Kamienic” zaprosił do współpracy Wojciecha Siudmaka dowodzi, jak duże znaczenie ma przestrzeń, w której przebywamy. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym, jakimi dysponuje fabryka Ceramiki Tubądzin, możliwe było stworzenie tej niezwykłej fasady. Zaawansowane urządzenia zdobnicze, cyfrowy nadruk oraz trwałość samych gresów gwarantują, że konstrukcja będzie odporna nawet na najbardziej skrajne temperatury czy ulewne deszcze i przetrwa dziesiątki lat w niezmienionej formie.  

Ceramika Tubądzin z wielką dumą i radością podjęła się reprodukcji obrazu Wojciecha Siudmaka na płytach ceramicznychpowiedział Amadeusz Kowalski Wiceprezes Grupy Tubądzindysponujemy najnowocześniejszymi technologiami, które umożliwią nadruk praktycznie dowolnych grafik na wielkoformatowych gresach, o wymiarach dochodzących do 120x240 cm. Prace wymagały bardzo dużej precyzji i odpowiedniego rozplanowania płyt, uwzględniającego otwory okienne i drzwiowe. Bardzo istotne było także wykorzystanie odpowiednich pigmentów, pozwalających uzyskać identyczne barwy, jak te znajdujące się na płótnie. Ich skład opierał się m.in. na lapis lazuli czy złocie.

Wojciech Siudmak, polski malarz mieszkający na stałe we Francji, porównywany jest z samym Salvadorem Dali. Tworzy w nurcie tzw. realizmu fantastycznego. Jego dzieła są syntezą bezgranicznej fantazji oraz osobliwej symboliki. Prace artysty wykorzystywano jako grafiki najbardziej prestiżowych wydarzeń, takich jak festiwale filmowe w Cannes, Montrealu czy Paryżu.

Projekt „Mia100 Kamienic” sprawia, że Łódź otrzymuje drugą młodość. Odrestaurowane, secesyjne budynki tworzą niepowtarzalny klimat sprawiając, że miasto staje się coraz bardziej popularną turystyczną destynacją. Wykorzystywanie dzieł wybitnych artystów jako dekoracji elewacji jest kolejnym krokiem w tym projekcie i dowodem na to, że Łódź jest miastem jedynym w swoim rodzaju.

Ceramiczny Fresk pokrywający fasady łódzkiego dziedzińca przy ulicy Więckowskiego 4, składa się z wybranych elementów 2 obrazów przygotowanych wcześniej dla tej dekoracji przez Wojciecha Siudmaka "Narodziny Dnia" i "Ptaki z Raju".

"Ptaki z Raju" Wojciech Siudmak photo materiały prasowe Wojciech Siudmak

"Narodziny Dnia" Wojciech Siudmak photo materiały prasowe Wojciech Siudmak

Przygotowania do projektu Joanna Nowak

Artystyczne podwórko w Łodzi
Powstało w ramach programu: Mia100 Kamienic – projekt Urząd Miasta Łodzi Rewitalizacja Łodzi
Realizacja: Ceramika Tubądzin | webside
Projekt: Wojciech Siudmak | webside
Współpraca:
Joanna Nowak

zdjęcia: materiały prasowe Grupa Tubądzin

---------------

O Grupa Tubądzin

Grupa Tubądzin należy do największych i najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 35 lat nieprzerwanie kształtuje rynek wyznaczając trendy wzornicze. Jest w Polsce pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych sięgających swoim rozmiarem 120x240 cm. Produkty są wytwarzane z najwyższej jakości surowców, w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie.

Grupa Tubądzin Webside | Facebook | Instagram

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.