Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
23 stycznia 2019
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Wiszący ogród w Gliwicach. Rewelacyjny pomysł ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP

Są takie pomysły, które powstają z potrzeby chwili. Taki jest właśnie balkon Walk-on zaprojektowany przez Zalewski Architecture Group. Kolejny upalny dzień lata spędzony w biurze i marzenie „gdyby tylko można było wyjść na spacer” stał się inspiracją do stworzenia projektu zawieszonej w powietrzu ścieżki. To także jeden z pomysłów na zmianę smutnego podwórka - studni, na które codziennie patrzą projektanci z okien na 3 piętrze, na nadanie mu nieco magii. Balkon Walk-on nie został zrealizowany, ale może jednak warto?

Opis

Ścieżka stała się nośną metaforą - jest kręta, wije się, nie prowadzi wprost do celu, zaskakuje, odpręża, daje kontakt z przyrodą. Nasza ścieżka płynie swobodnie w przestrzeni - dając chwilę relaksu, wytchnienia, pozwalając na zmianę perspektywy. Umożliwia relaksujący spacer "z biura do biura". Tęsknota za odrobiną zieleni sprawiła, że balkon postanowiliśmy potraktować jak dużą doniczkę, wypełnioną trawą, która może rosnąć jak chce - w końcu to ścieżka.

Balkon Walk-on; wszytskie zdjęcia: Zalewski Architecture Group

Ciemne podwórko - studnia, będące zalążkiem problemu - stało się inspiracją dla rozwiązań. Sposób montażu narzucał się sam. Podpory - ściany kamienic - mieliśmy ze wszystkich stron wystarczyło tylko ich dosięgnąć. Zacienienie sąsiadów ograniczyliśmy sięgając do samej idei ścieżki - która oprócz tego, że kręta jest przede wszystkim wąska (pas 80cm). Od spodu ścieżka wydaje się jeszcze węższa dzięki podniebieniu z polerowanej blachy. Blacha ta, dzięki wygięciu jej w łuk, odbija obraz otoczenia rozmywając krawędzie ścieżki.

Często „form follows function”, ale czasami „form follows fun” - tą ścieżką podąża nasz balkon.

Balkon Walk-on
Projekt: Zalewski Architecture Group
Lokalizacja - Gliwice. Niezrealizowane.

Termin: 2015
Zdjęcia: Zalewski Architecture Group

Zalewski Architecture Group Website | Facebook 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.