Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
30 sierpnia 2018
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Polskie marki podczas Helsinki Design Week. Kogo zobaczymy?

Wrzesień jest najbardziej pracowitym okresem w fińskim świecie designu. Dlaczego? Bo to właśnie w tym miesiącu odbywa się Helsinki Design Week, czyli największe w Północnej Europie, coroczne wydarzenie, prezentujące projekty z wielu dziedzin, m.in. mody, architektury czy kultury miejskiej. W całym mieście prezentowane będą wystawy – w tym również wyjątkowa polska ekspozycja, The Nature of Things – a na niej, 14 produktów odzwierciedlających polskie rzemieślnictwo, lokalną tradycję, a jednocześnie, innowacyjność. Wystawa będzie dostępna w Messukeskus w Helsinkach, od 12 do 16 września. Które polskie marki zobaczymy w Finlandii?

Fiński design kojarzy się przede wszystkim z prostotą, wysokiej jakości rzemiosłem i nawiązywaniem do natury. To sprawia, że polskie produkty doskonale wpisują się w tamtejszy sposób projektowania. Wystawa The Nature of Things, prezentująca współczesne polskie projekty, to rozważanie na temat unikatowości przedmiotu, jego funkcji i formy. Ekspozycja ma na celu przybliżenie międzynarodowej społeczności współczesnego polskiego wzornictwa i jego specyfiki.

Polska reprezentacja w Finlandii                      

Ręcznie tkane Kilimy z Polski, ikona lat 60 w postaci fotela 366 Metal czy kolekcja plakatów od łódzkiego Studia Warto, to tylko kilka z 14 produktów polskich marek, które znajdą się na wystawie.Wybrane przedmioty prezentowane są przez pryzmat trzech uzupełniających się nurtów będących źródłem inspiracji dla rodzimych twórców.

Lokalność, tradycja i innowacja

Pierwszy z nurtów, lokalność – skupia się na wykorzystaniu form, technik rzemieślniczych i materiałów wyrastających z lokalnych tradycji, tak jak w przypadku kilimów od Tartaruga, ceramicznych naczyń od Mleko Living lub August Design Studio. Kolejnym źródłem inspiracji jest tradycja – czerpanie z kultury poprzednich pokoleń, nawiązanie dialogu z przeszłością, ale także stworzenie nowych definicji dla gotowych rozwiązań, charakterystyczne dla projektów 366 Concept i Projekt68.

- Od początku istnienia naszej firmy stawiamy na jakość materiałów i ich lokalne źródła. Polska ma niesamowitą tradycje włókienniczą, dlatego warto wykorzystywać jej dorobek. Dodatkowo dzięki zaangażowaniu Łódź Design Festival i takim okazjom, jak wystawa The Nature of Things, mamy możliwość prezentacji naszych koców z kolekcji YETI na arenie międzynarodowej – mówi Konrad Hulak z HOP DESIGN.

Innowacja natomiast, to odważne spojrzenie w przyszłość przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Jest to obszar eksploracji, w którym polscy projektanci dotykają tych samych problemów i mówią tym samym językiem, co najlepsi reprezentanci tej dyscypliny na świecie.

- Dziś mocniej niż kiedykolwiek znaczenia nabiera tradycja lokalna, historia, świadomość odrębności. Jednocześnie intensywny rozwój technologii nie pozwala zapomnieć o konieczności reagowania na wciąż nowe rozwiązania. Marki, które będziemy mieć okazję oglądać podczas wystawy doskonale łączy w swoich projektach te cechymówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Wyróżnione trzy nurty definiujące naturę polskiego wzornictwa, analizowane wspólnie pozwalają zobaczyć zjawiska, które budują tożsamość kulturową oraz wpisują polskie projektowanie w kontekst międzynarodowy.

Wystawa dostępna będzie od 12 do 16 września 2018 roku w Messukeskus, zlokalizowanym w Helsinkach.  Na wystawie The Nature of Things zobaczymy:

Studio Warto
Website | Facebook | Instagram

STUDIO WARTO - czyli studio projektowe założone w 2017 roku przez Michała Chojnackiego, projektanta graficznego, kuratora, fotografa i miłośnika biathlonu. Studio działa na trzech polach: projektowaniu dla klientów indywidualnych i współpracy z firmami; projektowaniu i produkcji własnej linii produktów, przede wszystkim plakatów; przygotowywaniu wystaw pod względem merytorycznym i projektowym. 

Tartruga
Website | Facebook | Instagram

Tartaruga to pracownia tkacka, która powstała ze wspólnej pasji dwóch przyjaciółek, miłośniczek rzemiosła i pięknego wzornictwa. Tworzą współczesne kilimy i makatki, bo według nas tkanina jest niezastąpioną częścią każdego wnętrza. Projektują w duchu slow design. Każdy produkt jest wykonywany ręcznie przy użyciu tradycyjnych rzemieślniczych przyrządów i technik. Wszystkie materiały, których używają zostały wyprodukowane w sposób zrównoważony lub pochodzą z recyklingu; przędze farbujemy nieszkodliwymi barwnikami i staramy się ograniczać odpady poprodukcyjne. Ich tkaniny powstają z poszanowaniem środowiska i praw pracowników.

Mleko Living
Website | Facebook | Instagram

Mleko Living is a design studio founded in 2017 by Katarzyna and Michał Załuski in Krakow. By creating simple, everyday objects out of clay thay express their love for the craft, natural materials, and timeless forms.

photo materiały prasowe Mleko Living

August Design Studio
Website | Facebook | Instagram

august to pracownia projektowa. Tworzą ceramikę, projektują przedmioty codziennego użytku, zajmują się fotografią. Pierwsze rozmowy o współpracy Irina GrishinaOlga Milczyńska zaczęły w sierpniu; spokojnym, leniwym, upalnym. Uważną obserwację człowieka i jego otoczenia, funkcjonalność przedmiotów, ale przede wszystkim codzienne drobne radości wspólnie uznałyśmy podstawę naszej filozofii projektowej. Postawiły sobie za cel tworzenie pięknych, nowoczesnych przedmiotów. Sięgają jednak po tradycyjne techniki, współpracując z rzemieślnikami staramy się, by obie strony wzajemnie czegoś się nauczyły. Sierpniowe dni oraz ważna dla nich postać Augusta Sandera – fotografa przełomu XIX i XX wieku zajmującego się w swojej twórczości człowiekiem i światem materialnym podsunęły im nazwę, ale także określiły ich podejście do pracy. August jest cierpliwy, bada otoczenie, dzieli się radością oraz pięknem.

photo Patrycja Głusiec

ZACZYN
Website | Facebook | Instagram

ZACZYN łączy współczesne wzornictwo, doświadczenie rzemieślników i posiadające wieloletnią tradycję fabryki. Dzięki starannie wyselekcjonowanym materiałom, wypracowanym na przestrzeni lat specjalizacjom i projektowej tożsamości, ZACZYN oferuje produkty wysokiej jakości, o ponadczasowym, wyjątkowym charakterze.

Wśród fabryk współpracujących z marką ZACZYN znajdziemy takie jak Hefra, czy Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina”. Technologiczna produkcja uzupełniona jest o pracę rzemieślników. Ważny jest dla nas aspekt środowiska i wspieranie lokalnych wytwórców, dlatego marka ZACZYN świadomie buduje sieć kontaktów z producentami, dostawcami i dystrybutorami. Założycielami marki ZACZYN jest Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz.

Huta Szkła Kryształowego JULIA
Website | Facebook | Instagram

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach jest producentem wyrobów ze szkła kryształowego. Do dziś kontynuuje się tu tradycje szklarskie, z których od wieków znany jest region Karkonoszy. Produkcja odbywa się przede wszystkim ręcznie, przy wykorzystaniu prostych maszyn i urządzeń oraz talentu i doświadczenia pracowników.

Kolekcja BLANCA zaprojektowana przez Elżbietę Trzewiczek Pietkiewicz i Sebastiana Pietkiewicza dla Huty Szkła Kryształowego "Julia" otrzymała prestiżowe wyróżnienie w plebiscycie must have organizowanym przy Łódź Design Festival. Plebiscyt must have każdego roku wyłania najlepiej zaprojektowane polskie produkty.

BLANCA Huta Julia 

WellDone® Dobre Rzeczy
Website | Facebook | Instagram

LUMIO
Website | Facebook | Instagram

Nazywam się Anna Błaszczyk, jestem autorką i projektantką LUMIO. Mieszkam i tworzę w Łodzi i to tu, w centrum Europy śnię swój sen o mniej skomplikowanym życiu. Lumio powstało z marzenia by nie dzielić życia na zawodowe i prywatne i by wszystko to co dla mnie ważne mogło spotkać się w jednym miejscu. W mojej pracowni od 2011 powstają nieoczywiste tekstylia i elementy dekoracji wnętrz. Początkowo koncentrowałam się na produkcji autorskich projektów ażurowych dywanów, by w efekcie poszukiwań własnej drogi twórczej powrócić do korzeni.

Łączę historię z nowoczesnością. Jestem trzecim pokoleniem związanym z tekstyliami, moja pracownia jest więc kontynuacją rodzinnej tradycji. Dorastałam w atmosferze szacunku dla pracy ludzkich rąk dlatego tak ważne jest dla mnie etyczne podejście do procesu produkcji. Nie miałam wątpliwości podejmując decyzję, że wyroby Lumio będą wytwarzane lokalnie, z użyciem tradycyjnych technik rzemieślniczych. Swoje produkty tworzę z lnu, który zajmuje ważne miejsce w historii polskiego włókiennictwa. Ta niepozorna roślina o niebieskich kwiatkach to mały cud natury. Len jest jednym z najbardziej ekologicznych surowców, od wielu lat jego uprawa i obróbka odbywa się w ten sam niezmieniony i naturalny sposób. Tradycyjny nie znaczy nudny. Dla swoich projektów wybrałam najdelikatniejszą postać lnianej tkaniny – muślin. Już w czasach starożytnych zwiewny, lekko transparentny lniany muślin był synonimem absolutnego luksusu i wyrafinowanego gustu. Tkanina jest niezwykle miękka, lejąca; ma ciekawą teksturę i w niczym nie przypomina lnów jakie znamy. W tkaninie fascynuje mnie jej plastyczność, wielka moc budowania nastroju i przekazywania emocji. – To szara eminencja designu. W swojej pracy często odwołuję się do malarstwa i czerpię z bogactwa jakie ono niesie, a proponowana przeze mnie koncepcja tekstyliów umożliwia tworzenie wyjątkowych obrazów.

Droga do miejsca, w którym jestem była długa i kręta. Przez wiele lat dzieliłam los większości mieszkańców dużych europejskich miast. Uczestniczyłam w dużym biznesie, żyłam szybko i mało uważnie. Wciąż jednak tęskniłam... za sobą. Jestem więc wdzięczna za dzień, w którym to co najprostsze stało się oczywistym wyborem. Nie wszystko we współczesnym świecie wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Nie mam mocy zmiany całego świata, ale wierzę, że suma małych codziennych decyzji zmienić może wiele. Swoim tkaninom oddaję dużo serca jednak najważniejsze w nim miejsce zajmuje mój Syn, któremu dziękuję za to, że jest.

Two or three things
Website | Facebook | Instagram

Wood&Paper
Website | Facebook | Instagram

W naszych projektach wszystko ma jakiś cel. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Stawiamy na prostotę i formę, ale nadrzędną cechą jest funkcjonalność. Zaczerpnęliśmy to z wzornictwa lat 50 i 60-tych, gdy polski design utrzymywał bardzo wysoki, światowy poziom. Bardzo lubimy, gdy mebel spełnia kilka funkcji, może się zmieniać według potrzeb właściciela. Nie lubimy, gdy coś się marnuje – czy to przestrzeń czy to skrawek drewna. Dlatego nasze meble możesz personalizować i idealnie dopasować do swojego domu, a z resztek pozostałych po ich produkcji robimy małe, zabawne gadżety. Kochamy drewno, kolor i geometryczne wzory. Nie boimy się odważnych połączeń, a znajomość materiałów pozwala nam osiągnąć zaskakujące efekty. Korzystamy z tradycyjnych technik stolarskich. Nasze produkty wykonujemy ręcznie od pierwszego cięcia do ostatniego pociągnięcia pędzlem. Daje nam to możliwość powiedzenia z czystym sumieniem: meble Wood&Paper to stolarstwo najwyższej klasy, łączące tradycję i nowoczesność. Myślimy o nowych projektach, malujemy oraz ozdabiamy linorytami notesy i plakaty w naszej pracowni w Łodzi. Produkujemy, pakujemy i wysyłamy nasze meble do nowych domów ze  stolarni we Wrocławiu.

Goldie&Oldie
Website | Facebook | Instagram

Połączył nas rower, zainspirowało drewno, zachwyciła stal. Rowery i części GOLDIE & OLDIE to przede wszystkim oferta skierowana do bardzo świadomego klienta, który doceni wszystkie starania wkładane w każdy poszczególny element. Połączenie drewna, stali i skóry zdecydowanie odbiega od oferty rowerów dostępnych na rynku. Duża konsekwencja w naszych działaniach daje niepowtarzalny efekt końcowy, dostępny dla każdego.

Women go bike rower dams Grafika Dominika Żuchowska

HOP DESIGN
Website | Facebook | Instagram

JESTEŚMY HOP DESIGN. Zawsze marzyliśmy o tym by otaczać się produktami trwałymi, z naturalnych materiałów, tworzonymi z dbałością o środowisko naturalne. Wierzymy w siłę dobrego designu i stawiamy na polską jakość i polską solidną produkcję. Łączymy w sobie siłę nowoczesnego projektowania i precyzyjne wykonanie najczęściej ręczne, przez polskich rzemieślników. Każdy egzemplarz produkujemy lokalnie z dbałością o wszystkie detale. To nam pozwala doglądać jakości wykonania. A wszytko po to aby sprostać wysokim oczekiwaniom naszych klientów i ich wrażeniu w pierwszym kontakcie oraz z codziennego użytkowania.

TWÓRCY. To my założyliśmy markę HOP DESIGN w 2014 roku: Konrad Hulak i Kinga Chmielarz-Hulak. Choć nie od razu nazywaliśmy się HOP DESIGN. To przyszło trochę później. Za część kreatywną odpowiada Kinga, absolwentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Konrad z kolei zajmuje się częścią biznesową i marketingiem. Prywatnie jesteśmy małżeństwem.

366 Concept
Website | Facebook | Instagram

366 Concept to firma wskrzeszająca ikony polskiego wzornictwa. Rozpoczęła działaność w 2014 roku wznawiając na wyłącznej licencji produkcję legendarnego fotela 366 zaprojektowanego przez Józefa Chierowskiego w 1962 roku. 

Projekt68
Website | Facebook | Instagram

Projekt68 to wskrzeszenie kultowego designu z czasów PRL-u. Krzesło siatkowe Henryka Sztaby, jeden z wielu jego projektów, zostało zaprojektowane i wykonane w roku 1968 na zlecenie PSS “Społem”. Szybko stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych mebli swoich czasów. Sam projekt został wykonany w oparciu o dostępne wtedy materiały, tak aby spełniał maksymalnie możliwie swoją rolę - trwałego mebla do użytku zewnętrznego. Projekt powrócił w wersji praktycznie oryginalnej. Samo krzesło w wersji pierwotnej malowane było farbą w zawiesinie. Obecny model, w pełni nadzorowany przez projektanta, został pomalowany proszkowo, pozwalając na osiągnięcie dowolnego koloru z palety RAL. Konstrukcja krzesła pozwala na jego sztaplowanie, przez co nie nie zajmuje wiele miejsca podczas magazynowania. Pomimo swojego wieku, krzesło idealnie pasuje do współczesnych, minimalistycznych przestrzeni, sal konferencyjnych, restauracji oraz biur.

Helsinki Design Week Website | Facebook | Instagram

Więcej informacji pod adresem: http://www.lodzdesign.com

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.