Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
03 października 2018
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Wystawa designu TEXTURA w Koneserze

Zapraszamy do  warszawskiego Centrum Praskiego Koneser w dniach 29 września - 28 października br. na wystawę TEXTURA. Wystawa TEXTURA zaprezentowana została po raz pierwszy w 2017 roku w Londynie podczas London Design Festival. Organizatorami wystawy są Targi Rzeczy Ładnych i Instytut Adama Mickiewicza. Kuratorką wystawy jest Paulina Matusiak.   

Z łaciny TEXTURA to układ i kolejność nici w tkaninie. TEXTURA to wystawa, która przeplata obiekty z tkaniną jak w awangardowym polskim gobelinie, łączy w niekonwencjonalny sposób różnorodne materiały tworząc nowe jakości.

wszystkie zdjęcia © Eddy Wenting

Polska posiada bogatą tradycję wzornictwa i produkcji materiałów. Rozpoczynając od tkaniny ludowej i wybitnych łódzkich projektantów, poprzez ‘Ład’ oraz sopocką szkołę tkaniny aż do awangardowej polskiej tkaniny artystycznej. Współcześnie projektanci mają dużą potrzebę poznawania starych i odkrywania nowych procesów produkcyjnych. Techniki produkcji nie są już związane tylko z jedną dziedziną. Projektanci używając metod stosowanych we włókiennictwie tworzą obiekty oświetleniowe. Meble powstające z lejącego szkła maja warstwowość i gamȩ kolorystyczną, którą można odnaleźć w zwiewnych tkaninach i szkle dekoracyjnym. Innowacja technologiczna w tkaninie idzie ramię w ramię z szukaniem nowych rozwiązań we wzornictwie mebli.

Wystawa TEXTURA pokazuje szeroki przekrój przez polskie projekty zorientowane wokół badań potencjału materiałów i faktur oraz ich możliwych zastosowań i różnych technik wytwarzania. Prezentacja obejmuje także projekty, które łączą w sobie techniki mające korzenie w splocie tekstylnym i deseniu.

Na wystawie można zobaczyć między innymi: wazony Malwiny Konopackiej, krzesło Oskara Zięty w towarzystwie akustycznych tkanin Aleksandry Gacy i lampy Marty Bakowski oraz projekty odzieży firmy Acephala.

Malwina Konopacka, warszawska projektantka i ilustratorka, opracowała wzór wazonu o wrzecionowatym kształcie z okrągłymi wgłębieniami mającymi nawiązywać do kształtu oka, który doczekał się różnorodnych interpretacji. Oskar Zięta, projektant i architekt, jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Aleksandra Gaca tworzy nie tylko niezwykłą estetykę tkaniny, ale jednocześnie, dzięki najnowszym technologiom, odkrywa w niej właściwości akustyczne. Tkane przez nią unikatowe struktury nazwane ‘Architextiles’ dają nowe możliwości przepływu dźwięku w budynku, w którym są zastosowane. Główną cechą projektów Marty Bakowski jest gra kontrastów. Dzięki temu materiały naturalne spotykają się z technologicznymi, rękodzieło flirtuje z przemysłem, a prymitywne inspiracje przekształcają się we współczesne tłumaczenia. ‘Acephala’ natomiast to połączenie konceptualizmu w modzie i wysokiej klasy rzemiosła. Projektantka marki Monika Kędziora tworzy dla rebeliantek, kobiet pewnych siebie, twardo stąpających po ziemi, odważnych.

Kuratorka i projektantka wystawy, Paulina Matusiak (1971r.), jest projektantem graficznym i użytkowym oraz pedagogiem. Mieszka i pracuje w Amsterdamie. Ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Hadze. W 2002 roku założyła w Amsterdamie własna firmę, Studio Matusiak. Jej plakaty znajdują się w kolekcji miedzy innymi Museum für Gestaltung w Zurichu. Związana jest z wieloma uczelniami artystycznymi w Europie. W Polsce z poznańską School of Form. Jest rownież autorem projektu kolekcji kafli cementowych KILIM dla marki Purpura.

W wystawie biorą udział: Acephala, Agnieszka Bar, Agnieszka Czop, Aleksandra Gaca , Aleksandra Kujawska, Andrzej Bero, Ania Kuczyńska x Kristoff x Karol Śliwka, Beza projekt, By Brosha - Dana Juszczyk, chmara.rosinke, Confashion, Dorota Taranek, Edyta Pietrzyk, Falbanka, Giewont Studio, Joanna Rusin, Justyna Medoń, Katarzyna Schmidt-Przewoźna, Klaudia Markiewicz, Lorens, Malwina Konopacka, Marta Bakowski, Mateusz Wiewiórowski, Paweł Grunet, Tartaruga, Wiktoria Szawiel i Zieta Prozessdesign.

Wystawa jest organizowana przez Targi Rzeczy Ładnych i Instytut Adama Mickiewicza.

Celem Instytutu Adama Mickiewicza, państwowej instytucji kultury działającej pod marką Culture.pl, jest promowanie Polski i polskiej kultury za granicą. Prezentując wysokiej jakości inicjatywy i wydarzenia z dziedziny sztuki, muzyki i designu, Instytut Adama Mickiewicza stara się przybliżyć zagranicznej publiczności współczesną polską kulturę. Zakrojona na szeroką, ogólnoświatową skalę promocja polskiego wzornictwa to jeden z priorytetów operacyjnych Instytutu Adama Mickiewicza. Design służy jako platforma do prezentacji współczesnej polskiej kultury i promocji polskiej kreatywności.

Wystawa Textura zaprezentowana została przez Instytut Adama Mickiewicza po raz pierwszy w 2017 roku w Londynie podczas London Design Festival.

Organizatorzy: Targi Rzeczy Ładnych i Instytut Adama Mickiewicza
Partner: Koneser, Autor Rooms
Kurator i projektant wystawy: Paulina Matusiak
Termin: 29 września - 28 października
Godziny otwarcia: pn-sob: 10-21; ndz. handlowe: 10-20 / Wstęp wolny
Foto: © Eddy Wenting

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.