Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
23 października 2018
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Biura jutra na ORGATEC 2018. Co zrewolucjonizuje branżowy rynek?

Wraz z ORGATEC prognozujemy najnowsze trendy!

ORGATEC - wiodące na świecie targi wyposażenia biur i nieruchomości, które odbyły się w dniach 23-27 października 2018 roku w Kolonii, prezentują najnowsze produkty, trendy i wizjonerskie koncepcje dla całego świata pracy.

Pod hasłem “Culture@Work” prawie 750 marek z całego świata, wśród których były 24 firmy z Polski, pokazało najnowsze technologie, meble, oświetlenie i usługi, które mają motywować do pracy, sprzyjać współpracy i kreatywnemu myśleniu oraz zapewniać najlepsze warunki do rozwijania wizjonerskich idei.

Świat pracy zmienia się cały czas. Nowe projekty i efekty digitalizacji stopniowo przekształcają kulturę pracy. Dlatego potrzebne są indywidualne, elastyczne i sieciowe rozwiązania dla współczesnych miejsc pracy. Ale jak wyglądają inspirujące biura przyszłości? W jaki sposób firmy zachowują elastyczność w obliczu ciągłych zmian? Targi ORGATEC zapewniają kompleksowy przegląd nowych rozwiązań i przyszłościowych produktów dla sektora biurowego i komercyjnego dotyczące środowiska pracy dziś i jutro. Oprócz nowych projektów mebli prezentowane były produkty z dziedziny podłóg, oświetlenia, akustyki i technologii medialnej. W związku z tym, że tematem przewodnim ORGATEC jest Kultura i Praca, wydarzenia towarzyszące targom oraz program kongresowy obejęły również najnowsze tematy, takie jak praca 4.0, kreatywne projektowanie miejsc pracy, zdrowie w biurze oraz innowacyjne materiały.

Co zobaczyliśmy w Kolonii? Co nas zaskoczyło? Co zrewolucjonizuje branżowy rynek? Już teraz wraz z ORGATEC prognozujemy najnowsze trendy.

Projektowanie dla zmiany

Elastyczność: nowe ‘buzujące’ słowo określające zmianę przestrzenną z tradycyjnych metod pracy na nowe rozwiązania. Zamiast sztywnych i hierarchicznie zorganizowanych struktur biurowych, dzisiejsze środowiska powinny elastycznie reagować na różne działania i metody pracy. Aby nadążyć za dynamicznym rozwojem, meble stają się coraz bardziej elastyczne. Nowe produkty są ukierunkowane na nowoczesną kulturę pracy, która kładzie nacisk na mobilność, kreatywność i elastyczność - takie jak kolekcja Share It firmy Steelcase (Hall 10.1, Stand E 10). Kolekcja inspirowana jest nowymi trybami pracy i składa się z biurek i wielofunkcyjnych elementów do przechowywania, które można łączyć w różnych sytuacjach biurowych.

photo materiały prasowe Steelcase

Podobnie adaptacyjny jest pomysłowy system siedzeń Insula od jednego z hiszpańskich wystawców firmy Capdell (hala 10.1, stoisko C 38). Kolekcję zaprojektowaną przez Patricka Norgueta można aranżować w różnych konfiguracjach siedzeń.

 Capdell Orgatec 2018 photo Exspace

Capdell Orgatec 2018 photo Capdell

Dziś nawet tradycyjnie sztywne meble biurowe, takie jak szafki, dostosowują się indywidualnie do wnętrza: wyrafinowany modułowy system magazynowy Nova16 firmy Novex AG (hala 8, stoisko C 10) umożliwia przekształcenie elementów szafki w dowolnym momencie, jej przedłużenie lub zmniejszenie.

Novex ag Orgatec 2018 photo Exspace

Novex AG Orgatec 2018 wszystkie zdjęcia Exspace

Nie tylko freelancerzy, ale także większe firmy od dawna dostrzegają potencjał wspólnych metod pracy. Co-working, myślenie projektowe i inne formy współpracy przestrzennej wymagają elastycznych miejsc pracy. Na przykład obecna potrzeba odpowiednich koncepcji biurowych kształtuje nową generację krzeseł biurowych.

Na ORGATEC 2018 Sedus (hala 8, stoisko B 48) zaprezentował se: flex, pierwsze krzesło obrotowe z automatyczną regulacją masy. se: flex rozpoznaje ciężar użytkowników i reguluje nacisk na oparcie, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla miejsc pracy z często zmieniającymi się użytkownikami.

Sedus Otgatec 2018 photo Exspace

Sedus Orgatec 2018

W przypadku elastycznych metod pracy w agencjach, startupach lub przestrzeniach coworkingowych fotel biurowy ConWork firmy Klöber (hala 6, stoisko A 78) dostosowuje się również do konkretnego użytkownika.

Klöber Orgatec 2018 photo Exspace

Klöber Orgatec 2018

W ‘nowym’ miejscu pracy będą również do dyspozycji ergonomiczne zestawy biurkowe Addit Bento firmy Dataflex International (hala 6, stoisko A 51). Zainspirowana japońskimi pojemnikami na lunch konstrukcja pozwala na szybkie przechowywanie i transport rzeczy osobistych.

Deltaflex Orgatec 2018 photo Exspace

Deltaflex Orgatec 2018

Vitra na największym stoisku ORGATEC 2018, które tradycyjnie już zajmowało całą halę 5.2 skoncentrowała się na znaczeniu elastyczności w dzisiejszym świecie pracy. Podkreślona tytułem "WORK" instalacja to trzypokojowe koncepcje prezentujące łączenie przestrzeni biurowej i publicznej zaprojektowane przez Sevila Peacha, Barbera i Osgerby'ego oraz Konstantina Grcica. O ekspozycji Vitra na ORAGTEC 2016 pisaliśmy tutaj >>>

Vitra Orgatec 2018 photo Exspace

Vitra Orgatec 2018

Vitra Orgatec 2018 photo Exspace

Vitra Orgatec 2018 SOFT WORK projekt: Edward Barber i Jay Osgerby (2018)

Vitra Orgatec 2018 photo Exspace

Vitra Orgatec 2018

Praca w strefach dobrego samopoczucia

Badacze trendów i inni eksperci są zgodni: gorącym tematem w nowoczesnym projektowaniu miejsc pracy jest dobre samopoczucie. Ponieważ praca i czas wolny mieszają się coraz bardziej, ludzie chcą czuć się komfortowo w swoim środowisku pracy. Przyjemne otoczenie zapewnia większą wydajność, sprzyja kreatywności i zwiększa atrakcyjność firmy. Dlatego coraz większą wagę przywiązuje się do salonów, stref wypoczynku i innych miejsc w biurze, min. tych zorientowanych na usługi prozdrowotne. Producenci reagują projektami, które są tak wygodne, inspirujące i często zabawne, jak to tylko możliwe.

Form follows emotion

Form follows emotion to nowe credo w wyposażeniu biurowym. Miękkie powierzchnie, organiczne kształty i przyjazne kolory zapewniają zarówno relaks, jak i funkcjonalność. Można to zobaczyć w kolekcjach Stone autorstwa True Design (Hala 11.2, Stoisko F 11) oraz Waves autorstwa LaCividiny (hala 10.2, stoisko J 29). Składają się one z szeregu wyściełanych puf w różnych kształtach i rozmiarach inspirowanych naturą. Poszczególne moduły posiadają inteligentny system łączenia, by łatwo było zmienianiać krajobraz siedzeń.

True Orgatec 2018 photo Exspace

True Orgatec 2018

LaCividina Orgatec 2018

LaCividina Orgatec 2018 photo LaCividina

Seria ławek Droplets hiszpańskiego wystawcy Capdell (hala 10.1, stoisko C 38) również podąża za megatrendem indywidualizacji i może być dostosowana do indywidualnych wymagań. Szwedzcy architekci Claesson Koivisto Rune zaprojektowali osiem wersji tapicerowanych ławeczek w kształcie kropli.

Capdell Orgatec 2018 photo Exspace

Capdell Orgatec 2018

Wyściełane taborety i drewniane stoły z kolekcji Terp od Artifort (hala 10.1, stoisko C 11) również osiągają podobne połączenie biura i życia. Produkty zaprojektowane przez duet Mike & Maaike tworzą delikatne krajobrazy biurowe inspirowane holenderskimi kopcami.

Artifort Orgatec 2018

Artifort Orgatec 2018

Movisi, producent mebli ze Stuttgartu (hala 10.1, stoisko B 58), również wypuścił na rynek dzieło o romantycznym wyglądzie. To pierwszy fotel do oglądania widoku z okna. Zaprojektowany przez studio anonimowych projektantów z Trickform, fotel Dream może zostać umieszczony pod oknem lub w kilka sekund może być przekształcony w elegancki stół.

Movisi Orgatec 2018

Movisi Orgatec 2018

Cisza i spokój w biurze

Oficjalnie wyglądające biura to miejsca wymiany i komunikacji. To sprawia, że ​​projektowanie wnętrz staje się jeszcze większym wyzwaniem. Przestrzenie coworkingowe lub inne otwarte struktury biurowe wymagają odpowiedniej równowagi pomiędzy zbyt dużą akustyką i zbyt małą kameralnością. Rozwiązania akustyczne stały się nieodzowne w otwartym biurze, aby móc prowadzić nieformalne rozmowy, jak również wykonywać prace wymagające koncentracji. Na ORGATEC 2018 wielu wystawców pokazało, że dobra akustyka pomieszczenia i wygląd zewnętrzny nie są ze sobą sprzeczne.

Jednym z przykładów, który oferuje wiele możliwości projektowania, jest system paneli Rausonic firmy Rehau. Dowolnie formowane ściany wykonane z "cegieł akustycznych" rozpraszają dźwięk i tworzą naturalnie brzmiącą akustykę pomieszczenia.

Rehau Orgatec 2018

Rehau Orgatec 2018 photo Rehau

Płytki akustyczne Ecoustic Torque firmy Instyle (hala 10.1, stoisko F 39) zapewniają również znakomite pochłanianie dźwięku na ścianach i sufitach. Ich dynamiczny design został zainspirowany stylem Art Deco.

Instyle Orgatec 2018

Instyle Orgatec 2018

Inne nowe produkty, takie jak panele ścienne BuzziMood firmy BuzziSpace (hala 10.2, stoisko P 40), nie tylko redukują szum, ale także wprowadzają naturę do biura. Panele można dowolnie łączyć i są dostępne w wersji tapicerowanej lub z mchem.

BuzziSpace Orgatec 2018

BuzziSpace Orgatec 2018 photo Exspace

Dla stworzenia przestrzeni kameralnych spotkań został stworzony system „pokój w pokoju” - dwuczęściowa kostka 2Gether. Ruchome rozwiązanie firmy Kasper GmbH (hala 10.1, stoisko D 02) składa się z trzech ścian "absorbera akustycznego" i panelu sufitowego. Elementy te można stosować pojedynczo lub w połączeniu z druga formą w kształcie litery „C”, aby utworzyć oddzielną strefę we wnętrzu. 2Gether daje możliwość indywidualizacji przestrzeni poprzez możliwość umieszczania spersonalizowanych zdjęć na ścianach.

Kasper Orgatec 2018 

Kasper Orgatec 2018

Kasper Orgatec 2018

Kasper Orgatec 2018

Możliwe jest także oddzielenie akustyczne i wizualne od powierzchni biurowych dzięki koncepcji Four-Room Design (hala 6, stoisko A 71). Firma będąca częścią British Ocee International Group demonstrowała możliwości swojego programu ścianek działowych z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej na ORGATEC 2018.

Four Room Design Orgatec 2018

Four Room Design Orgatec 2018

Bardzo ważną rolę w akustyce odgrywają dywany. Pochodzący z Bielefeld producent Carpet Concept (hala 10.2, stoisko N 10) zaprezentował wykładziny dywanowe Concrete przypominającą betonowe powierzchnie. 

Carpet Concept Orgatec 2018 Carpet Concept Orgatec 2018

Carpet Concept Orgatec 2018

Carpet Concept Orgatec 2018

Producent dywanów Toucan-T (hala 9, stoisko A 49) w kolekcjach płytek Must Have i In Motion oferuje komfort akustyczny w pomieszczeniu. Każda kolekcja składa się z sześciu produktów spełniających wymagania wieloprzestrzennych koncepcji, aby stworzyć wizualny spokój lub inspirującą przestrzeń w zależności od architektury biura.

Toucan-T Orgatec 2018

Toucan-T Orgatec 2018

Toucan-T Orgatec 2018

Toucan-T Orgatec 2018

Miejsce pracy się porusza

Świadomość zdrowego stylu życia dotarła do świata pracy. Dawno minęły czasy, kiedy zdrowie wiązało się tylko z chorobą. Zwłaszcza w odniesieniu do zmian demograficznych i starzejącej się siły roboczej. Czynniki takie jak sprawność fizyczna i psychiczna stają się coraz ważniejsze w urządzeniach biurowych. Znaczenie i wpływ megatrendu zdrowia na współczesne środowisko pracy można zobaczyć na ORGATEC 2018. Liczne rozwiązania produktowe zachęcające do aktywności fizycznej wspierają zdrowe środowisko pracy.

Można to zaobserwować dzięki min. koncepcji free-2-move powered by Trimension® od specjalisty ds. mebli biurowych Wilkhahna (hala 6, stoisko B 78), który wyznacza standardy w dynamicznych siedzeniach. Przeciętny pracownik biurowy spędza 80-85% swoich godzin pracy siedząc. Co może być ważniejsze niż zachęcanie do aktywności fizycznej przy projektowaniu mebli.

Wilkhahn Orgatec 2018

Wilkhahn Orgatec 2018

Nowe meble, takie jak krzesło giroflex 10 firmy Flokk (hala 8, stoisko A 28) są zaprojektowane z myślą o całym systemie lokomotorycznym. Dynamiczna konstrukcja sprzyja równowadze, wzmacnia mięśnie i łagodzi kręgosłup.

 Flokk Orgatec 2018

Stern (hala 10.2, stoisko N 58) opracował nogi swojego nowego fotela Artus VIP opartego na zasadzie piłki do ćwiczeń. Mięśnie brzucha i grzbietu są aktywowane, gdy pochylają się do przodu lub do tyłu. Zdjęcie nie oddaje komfortu siedzenia. Artus VIP to jest fotel, który mógłby wymyślić Leonardo da Vinci. Tu nie ma zaawansowej technologii. Podstawę konstrukcji Artus VIP stanowią rurki aluminiowe, których sprytne połączenie sprawia, że fotel delikatnie buja się w każda stronę.  Troszeczkę tak jak w rzeczywistości wirtualnej. Wrażenie jest niesamowite. Ten fotel sprawia, że każdy kto na nim usiądzie relaksuje się i odpoczywa.

stern Orgatec 2018

Stern Orgatec 2018

IQ Sit-Stand Desk holenderskiej firmy Bakker Elkhuizen (hala 10.1, stoisko A 13) również zachęca do ruchu. Oprogramowanie jest połączone z biurkiem o regulowanej wysokości, które jest sterowane za pomocą klawiatury i myszy oraz prowadzi użytkownika do regularnego przełączania pozycji.

Bakker Elkhuizen orgatec 2018

Działa to bardzo dobrze z biurkiem Winea Flow niemieckiego producenta WINI (hala 9, stoisko C 11). Przełączanie między staniem i siedzeniem zajmuje przy tym biurku tylko połowę czasu w przypadku porównywalnych pulpitów zmotoryzowanych i zapewnia niskie zużycie energii oraz niski poziom hałasu.

Wini Orgatec 2018

Producent mebli biurowych ONGO (pawilon 6, stoisko B 93) oferuje specjalne wsparcie dla biurek z regulacją wysokości. Znana ze swoich aktywnych siedzisk firma wprowadza krzesło obrotowe ONGO Wing, którego dynamiczny kształt siedziska nie tylko oferuje bardzo duży zakres wysokości, ale też zmienia swój kształt wraz ze zmianą wysokości.

ONGO Orgatec 2018

ONGO Orgatec 2018

Amerykańska firma Fellowes (hala 6, stoisko C 61) – założona przez Harry’ego Fellowes’a w 1917 rokuw Chicago w stanie Illinois - na ORGATEC 2018 pokazała, w jaki sposób standardowe biurka można przekształcić w dynamiczną stację roboczą: ramię obrotowe monitora Lotus RT można ustawić we właściwej pozycji dla dowolnej aktywności - siedząc, stojąc lub pracując zespołowo. Ramię obrotowe Lotus RT mocuje się do standardowego biurka. Lotus RT umożliwia umieszczenie jednego lub dwóch monitorów na odpowiedniej wysokości. Posiada regulację wysokości w zakresie do 40 cm. Konstrukcja Lotus RT jest tak przyjazna, że wystarczy delikatny ruch ręki, by monitor/monitory wraz z klawiaturą zmieniały swoją wysokość.

Świadomość firm co do używania/wyposażania biur produktami z trendu "Zdrowie" to 2-20%. W pozostałych 98-80% świadomość przedsiębiorców do zapewnienia „zdrowego życia” pracowników w biurze to biurka o regulowanej wysokości, kabiny dźwiękoszczelne, zdrowa żywność i mówienie o tym, że trzeba się gimnastykować co 3 godziny. Ramię obrotowe Lotus RT to ciekawa propozycja dla pracodawców. 

Fellowes Orgatec 2018

Fellowes Orgatec 2018

Wśród świtowych liderów, którzy od lat umożliwiają tworzenie uniwersalnych miejsc pracy zgodnie z megatrendem zdrowia jest polska firma TOBO. Unikatowy system mebli H2O - Health to Office zaprezentowany na ORGATEC 2018 to meble o podwyższonym komforcie, umożliwiające stworzenie uniwersalnego miejsca pracy, zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Meble H2O mają być działaniem profilaktycznym wobec problemów zdrowotnych, związanych z nieprawidłową pozycją pracy przy biurku oraz ograniczyć szkodliwe związki występujące w przestrzeni biurowej.

TOBO Orgatec 2018

Perspektywiczny i zrównoważony

Ważnym aspektem współczesnej kultury pracy jest i pozostaje kwestia zrównoważonego rozwoju. ORGATEC 2018 skupia się również na materiałach z recyklingu i wielokrotnego użytku, trwałych meblach i produktach bez-emisyjnych. Procesy produkcyjne oszczędzające zasoby, a także materiały przyjazne dla środowiska i inteligentna logistyka są obecnym dzisiaj standardem dla wielu firm biurowych. Niektórzy producenci robią nawet krok dalej.

Firma Waldmann (hala 8, stoisko B 40) i jej produkt Lavigo byli pierwszymi, którzy uzyskali międzynarodowy certyfikat Cradle to Cradle (Designed to be recycled. Ekologicznie. Odpowiedzialnie. Z szacunkiem dla środowiska). Aby spełnić wysokie wymagania, wszystkie materiały użyte do wykonania opraw oświetleniowych zostały ocenione pod kątem właściwości toksykologicznych i recyklingu.

Waldmann Orgatec 2018

Inni wystawcy ORGATEC 2018 prezentują również wyniki prac na rzecz zrównoważonego rozwoju. Object Carpet (hala 11.2, stoisko F 21) zaprezentował nowe rozwiązanie płytek dywanowych Well-X, które są 30% lżejszye niż standardowe wykładziny i są wykonany głównie z materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów o wyjątkowo niskiej emisji.

Object Carpet Orgatec 2018

Object Carpet Orgatec 2018

Object Carpet Orgatec 2018

Object Carpet Orgatec 2018

Panele akustyczne Divi Smart firmy Ropimex (hala 10.1, stoisko D 30) są również wytrzymałe i lekkie, a ich certyfikaty są zgodne z normą Oeko-Tex Standard 100. Oeko-Tex Standard 100 to certyfikat dla produktu obejmujący tylko i wyłącznie właściwości gotowych produktów lub półproduktów (np. akcesoria, materiały, nici, barwniki) zw. ze zdrowiem i bezpieczeństwem konsumentów. Powstał z inicjatywy Österreichische Textil-Forschungsinstitut (ÖTI) oraz Forschungsinstitut Hohenstein. Organizacje te ustalają kryteria tego certyfikatu. Panele Divi Smart sprawdzają się również jako przegrody, izolatory akustyczne lub obudowy do biurek. Są wykonane w 100% z recyklingu włókna PET.

Ropimex Orgatec 2018

Ropimex Orgatec 2018

Holenderska firma Vepa (hala 7, stoisko C 28) chce pomóc rozwiązać problem odpadów z tworzyw sztucznych. Współpracując z Plastic Whale - inicjatywą społeczną z misją: spraw, by wody świata były wolne od tworzyw sztucznych i twórz wartość z odpadów z tworzyw sztucznych - Vepa produkuje wysokiej jakości meble biurowe z przetworzonego plastiku, wykorzystując surowiec pozyskiwany z amsterdamskich kanałów. 

VEPA Orgatec 2018

VEPA Orgatec 2018 photo materiały prasowe VEPA

Materiał o Trendach ORGATEC 2018 przygotowaliśmy wspólnie z organizatorami kolońskich targów. Wszystkie zaprezentowane firmy i produkty, oprócz polskiej firmy TOBO, to Laureaci prestiżowego konkursu Innovationpreis Architecture+Office. Konkurs zainicjowany jest przez czasopisma architektoniczne AIT i xia Intelligente Architektur we współpracy z targami ORGATEC, Koelnmesse. Więcej informacji tutaj >>>

A co na Was zrobiło najwieksze wrażenie? Piszcie w komentarzach. Chętnie też opublikujemy Wasze relacje, kontakt info@ www.exspace.pl

Polskich wystawców ORGATEC 2018 znajdziecie w PL Catalog - Exhibitors from Poland ORGATEC 2018.

źródło: materialy prasowe Orgatec 2018
zdjęcia Exspace

wizytówki

Komentarze:

loading
Z ciekawością przeczytałem tekst, kilka rzeczy mnie zdziwiło swoja prostotą. Wydaje się, że dzisiaj trudno wymyślić coś 'nowego', 'krzesło pod okno'... rozbawił mnie ten projekt krzesła są od zawsze, okna też, ale czyżby pierwszy raz ktoś połączył te dwa światy?
skomentowany przez    Marek    03 listopad 2018, 12:51 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.