wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
22 grudnia 2018
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

MON wyda 4 mln zł na ławki. Miało być niepowtarzalnie i dumnie. Coś poszło jednak nie tak!

14 czerwca 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło wyniki konkursu na projekt ławki pomnikowej upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs, na który wpłynęło 26 propozycji, wygrała Marta Rosiak, projektantka rzeszowskiej firmy BETONOVO. Według autorki Idea ławki nawiązuje do słów marszałka Piłsudskiego „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”.

Mamy duży problem w Polsce z projektami, które promują historię Polski. Pierwszy to brak dystansu do naszej historii. Drugi to brak merytorycznej wiedzy - osób organizujących podobne konkursy - na temat światowych trendów. Trzeci to nieprofesjonalne przygotowanie wytycznych do konkursów. Czwarty to brak specjalistów światowej sławy w Kapitule Konkursów. Ławka pomnikowa upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości to spektakularna porażka kolejnego projektu, który miał promować historię Polski. Doskonale podsumował skandal związany z dyletacko zorganizowanym konkursem Zdzisław Sobierajski pisząc: „Tak zwykle bywa, gdy poziom jurorów nie dorasta do poziomu dzieła ;-)” - Urszula Kałużna, redaktor naczelny Exspace.pl 

Marta Rosiak, autorka nagrodzonego projektu podkreśla, że historia polskiej niepodległości jest apisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. - Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają. – dodaje pani Marta Rosiak. Jurorzy nagrodzili jasność przekazu związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a także rozwiązania ułatwiające użytkownikom dostęp do multimediów m.in. Wi-Fi i kody QR. Przyciski do odsłuchania nagrań i ładowarkę USB zaprojektowano w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy. Projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED. Nagroda główna to 30 tysięcy złotych.

Ławka Niepodległości MON Marta Rosiak BETONOVO

Ławka Niepodległości projekt Marta Rosiak BETONOVO photo Facebook Fundacja Wzornictwo i Ład

Multimedialne ławki mają przekazywać treści edukacyjne: nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego, wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, jak również dziejów „małych ojczyzn”. Ławki będą zatem również sposobem na włączenie w projekt lokalnej społeczności.

Miało być niepowtarzalnie i dumnie. Coś poszło jednak nie tak. Jak zauważają internauci - ławka... „Wygląda jak katafalk, zapakowana trumna albo laptop na wyrzuconej lodówce". "Do tego i siedzisko, i betonowy blok sprawiają wrażenie niezwykle niewygodnych. Jest ich ponad 100 i oby nie stanęły w Waszej okolicy. Estetyczny dramat!" – pisze na Facebooku Fundacja Wzornictwo i Ład, która zauważa również, że w jury konkursu nie było ani architektów, ani projektantów.

Prace konkursowe były oceniane przez Sąd Konkursowy, w którym znalazły się dwie osoby z MON, Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, Prezes Instytutu J. Piłsudskiego oraz Prezes Związku Artystów Plastyków. Nie było w nim żadnego architekta ani żadnego projektanta z dziedziny wzornictwa przemysłowego.

I jeszcze jeden komentarz pod wpisem na Facebooku Fundacji Wzornictwo i Ład: „Tak zwykle bywa, gdy poziom jurorów nie dorasta do poziomu dzieła.”

Ławka Niepodległości MON Marta Rosiak BETONOVO

Ławka Niepodległości projekt Marta Rosiak BETONOVO fot. st. szer. Wojciech Król (CO MON)

Ławka Niepodległości MON Marta Rosiak BETONOVO

Ławka Niepodległości projekt Marta Rosiak BETONOVO Miejsce Piastowe (Listopad 2018r.) photo: materiał prasowy Betonovo

Ławka Niepodległości MON Marta Rosiak BETONOVO

Pierwsza „Ławka Niepodległości” zagościła w warszawskich Łazienkach, Listopad 2018r. photo: materiał prasowy Betonovo

Koszt każdej ze 100 ławek to 30 tysięcy złotych. MON, który jedną z ławek postawił już w warszawskich Łazienkach Królewskich, zachęca teraz samorządy, aby stawiali Multimedialne Ławki Niepodległości w swoich regionach (w każdym regionie ławek może być maksymalnie dwie). Koszt, który opiewa na 4 miliony złotych, ma w 80 procentach sfinansować ministerstwo.

W konkursie przyznano również wyróżnienie dla Piotra Hołubowicza - współzałożyciela i CEO SEEDiA – krakowskiej firmy której misją jest tworzenie dla Smart Cities nowoczesnych i innowacyjnych obiektów użytkowych małej architektury, które zasilane są energią słoneczną, https://seedia.city/pl/ Zaproponowany przez Hołubowicza projekt nawiązuje do symboliki Orła Białego, a sam Orzeł połączony jest symboliczną nicią ze słowem „niepodległa”, pochodzącym z rękopisu Józefa Piłsudskiego. Jak mówi autor, „Rozgałęziająca się nić – jak podkreśla autor wyróżnionego projektu – symbolizuje równocześnie: Wisłę – najważniejszą polską rzekę, krwioobieg – metaforę tego, że niepodległość i wolność napędza Polaków do życia oraz korzeń drzewa – symbol rozrostu narodu polskiego po odzyskaniu niepodległości.

Ławka Niepodległości MON Marta Rosiak BETONOVO

Ławka Niepodległości projekt Piotr Hołubowicz SEEDiA photo materiały prasowe MON

Jak Wam się podoba?

Multimedialna Ławka Niepodległości Website

źródło: materiały prasowe MON Website

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.