wszystkie artykuły z działu >> ART
14 czerwca 2019
wszystkie artykuły z działu >> ART

Wieńce i korony z nowoczesnym akcentem. Genialny projekt polskiej artystki!

Wierne tradycji ludowej bibułkowe korony i wieńce na głowach modelek. Oryginalne makijaże i biżuteria – kolaż różnych światów w stylu ETNO. Słowiańskie obrazy podbijają Internet.

Inspiracją do stworzenia cyklu portretów  w autorskim projekcie ETNO, były dla Beaty Bojdy tzw. „pająki” wykonywane z papierowych kwiatów. Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.

exhibitors_from_poland_exspace

Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, charakterystyczny dla stylu ETNO. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

Zapraszamy do Galeria Bielska BWA na wystawę „BEATA BOJDA – ETNO”. Więcej o wystawie piszemy tutaj.

Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie, m.in. Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska, Adam Słowikowski, Ivon Wolak oraz Ewelina Słowińska.

polish-slavic-wreaths-folklore-beata-bojda-exspace

BEATA BOJDA - wszystkie zdjęcia materialy prasowe Beata Bojda

etno-polish-slavic-wreaths-folklore-beata-bojda-exspace

etno-polish-slavic-wreaths-folklore-beata-bojda-exspace

etno-polish-slavic-wreaths-folklore-beata-bojda-exspace

etno-polish-slavic-wreaths-folklore-beata-bojda-exspace

etno-polish-slavic-wreaths-folklore-beata-bojda-exspace

etno-polish-slavic-wreaths-folklore-beata-bojda-exspace

W dniach od 28 czerwca do 25 sierpnia 2019 roku zapraszamy na wystawę „BEATA BOJDA – ETNO” do Galeria Bielska BWA. Na wystawie zaprezentowany zostanie cykl 27 fotografii - portretów, a także same wieńce i niezwykła instalacja z papierowych kwiatów. Więcej o wystawie piszemy tutaj.

------------------

beata-bojda-exspaceBeata Bojda – stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Absolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jej prace w dziedzinie makijażu drukują magazyny, takie jak „Make Up Trendy”, który umieścił jedno ze zdjęć projektu ETNO na swojej okładce we wrześniu 2015 roku, czy „LNE” który przyznał jej w 2016 roku tytuł Beauty Industry Icon. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu, w 2016 i 2018 roku. Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf przy wielu produkcjach filmowych, m.in. w „Kochaj i tańcz”, „Tancerze” czy ostatnio w „Agape” z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślik. Współpracuje także z teatrem i artystami. Zaprojektowała kostiumy do spektaklu swojej córki Zuzanny „Cudowna”, który miał premierę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w 2016 roku roku oraz krepinowe korony do „Ciało Bambina” w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (premiera w 2018 roku). Projektuje kostiumy sceniczne, w tym korony z krepinowych kwiatów dla Edyty Golec, Kayah oraz włoskiej piosenkarki Dolche. Projekt ETNO przyniósł artystce ogromną popularność, napisały o nim m,in. „Newsweek” i „Viva”. Prezentowany był w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii Trzecie Oko. Sześć prac Beaty Bojdy, wybranych spośród 27 składających się na projekt ETNO, Galeria Bielska BWA zaprezentowała w górskiej scenerii Beskidu Śląskiego jako wystawę towarzyszącą 4. Bielskiemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych 2018 (Sztuka na górskim szlaku, Beata Bojda, ETNO, Gospoda Dębowiec, lipiec – sierpień 2018). Facebook

Źródło: Galeria Bielska BWA 

Photos: materiały prasowe Beata Bojda, Galeria Bielska BWA, Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska, Adam Słowikowski, Ivon Wolak oraz Ewelina Słowińska 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.