wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII
14 czerwca 2019
wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII

Ikona współczesnej architektury ma 90 lat! Barcelona Pavilion x Ludwig Mies Van Der Rohe

W tym roku obchodzimy 90 rocznicę otwarcia Barcelona Pavilion. W dniu 27 maja 1929 r. budynek został wzniesiony jako manifest nowoczesnej architektury. Słynny barceloński pawilon, zaprojektowany przez Ludwiga Miesa Van Der Rohe i Lilly Reich, powstał jako niemiecki pawilon narodowy na Międzynarodową Wystawę w Barcelonie, która odbyła się w Montjuïc w roku 1929. Więcej o Pawilonach Narodowych na wystawach światowcyh piszemy w dziale z Historii tutaj.

Barcelona Pavilion, symboliczne dzieło Modernizmu, został wyczerpująco przestudiowany i zinterpretowany, jak również zainspirował twórczość kilku pokoleń architektów. Zbudowany ze szkła, stali i różnych rodzajów marmuru pawilon został zaprojektowany z myślą o oficjalnym przyjęciu, któremu przewodniczył król Hiszpanii Alfons XIII wraz z władzami niemieckimi.

exhibitors_from_poland_exspace

Po zamknięciu światowej wystawy pawilon został rozebrany w 1930 roku. Pomimo tego, że przez pół wieku jedynym śladem, jaki pozostał po konstrukcji ze szkła, stali i marmuru były fotografie i rysunki -  Barcelona Pavilion stał się bardzo ważny dla współczesnej historii architektury. Z biegiem czasu stał się kluczowym punktem odniesienia nie tylko w karierze Miesa van der Rohe, ale także w architekturze XX wieku jako całości. Biorąc pod uwagę znaczenie i reputację Pawilonu, myśli zwróciły się ku jego ewentualnej rekonstrukcji.

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

Barcelona Pavilion (1929 /1986) projekt Ludwig Mies Van Der Rohe i Lilly Reich; wszystkie zdjęcia: materiały prasowe Fundació Mies van der Rohe

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

W 1980 roku Oriol Bohigas, szef Wydziału Urbanistyki Rady Miejskiej w Barcelonie, uruchomił projekt, wyznaczając architektów Ignasi de Solà-Moralesa, Cristiana Cirici i Fernando Ramosa do badania, projektowania i nadzorowania odbudowy pawilonu. Prace rozpoczęły się w 1983 r., a nowy budynek został otwarty na pierwotnym miejscu w 1986 r. Jest usytuowany obok Muzeum Narodowego Katalonii i Montjuïc.

Podstawowym modułem konstrukcji, opartej na siatce opracowanej przez samego Miesa jest kwadrat z charakterystycznymi stalowymi słupami o przekroju w kształcie krzyżów równoramiennych. Zmultiplikowane formy podpór podtrzymują cienki i prosty dach, który unosi się nad pustą przestrzenią przykrywając ją niczym baldachim.

Oryginalność Miesa van der Rohe w wykorzystywaniu materiałów polegała na rygorystycznej geometrii, precyzji elementów i przejrzystości ich montażu. Podstawą są doskonałe proporcje pomiędzy pomieszczeniem i tarasami, jak również poszczególnymi elementami. Nadaje to wrażenie porządku i niezwykłej elegancji.

Wyposażenie wnętrza jest bardzo proste lecz wyrafinowane. Odnajdujemy sławne Barcelona Chair zaprojektowane przez Miesa van der Rohe i Lilly Reich specjalnie dla instalacji w roku 1929. Barcelona Chair składające się ze skórzanej tapicerki i profilu metalowego stał się ikoną nowoczesnego designu. Do tego stopnia, że ​​krzesło jest produkowane i sprzedawane do dzisiaj.

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

Jedyną rzeźbą jest ‘Alba’ Georga Kolbe. Rzeźba jest brązową reprodukcją dzieła zatytułowanego Dawn of Georg Kolbe. Rzeźba, po mistrzowsku umieszczona na jednym końcu małego stawu, odbija się nie tylko w wodzie, ale także w marmurze i szkle, tworząc wrażenie, że jest pomnażana w przestrzeni, podczas gdy jej krzywe kontrastują z geometryczną czystością budynku. Georg Kolbe (1877–1947), rówieśnik Miesa van der Rohe (1886-1969), ma swoje własne muzeum w Berlinie, o którym więcej piszemy tutaj.

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

barcelona_pavilion_mies_van_der_rohe_exspace

Prostota formy architektoniczna Barcelona Pavilion w połączeniu ze szlachetnością użytych materiałów i wyrafinowanym wnętrzu czynią z niego niepowtarzalne dzieło sztuki.

Żródło: Fundació Mies van der Rohe  https://miesbcn.com/

Photos: Materiały prasowe Fundació Mies van der Rohe   


wizytówki

Komentarze:

loading
Jak fajnie, że piszecie o moim ulu...
skomentowany przez    Andrzej    16 czerwiec 2019, 19:00 obserwuj post

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.